Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspirujący krakowski pejzaż i jego bohaterowie - pisarze

Urszula Wolak
„Autor Solaris”, czyli jakie wydarzenie społeczno-polityczne ukształtowały Stanisława Lema
„Autor Solaris”, czyli jakie wydarzenie społeczno-polityczne ukształtowały Stanisława Lema mat. pras.
Kino. W niedzielę rozpocznie się 57. Krakowski Festiwal Filmowy, na którym nie zabraknie akcentów związanych z tym miastem. Na ekranie pojawią się m.in. Stanisław Lem i Jerzy Pilch.

- Kraków w tegorocznej selekcji, poprzez swoją historię i postaci z nim związane, jest szczególnie mocno reprezentowany. Przykład stanowią między innymi filmowe portrety dwóch wybitnych literatów: Stanisława Lema i Jerzego Pilcha, którzy znaczną część swojego życia, także zawodowego, związali z Krakowem - zapowiada Olga Lany, PR manager Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W ramach festiwalu zobaczymy „Autora Solaris” (Małopolski Ogród Sztuki; 28.05, godz. 17.30, i kino ARS; 01.06, godz. 16.30) w reżyserii Borysa Lankosza. To kreacyjny dokument, w którym twórcy filmu wraz z wybitnymi lemologami, historykami i bliskimi pisarza zbliżają się do rozwikłania zagadek i paradoksów życia Lema. Organizatorzy festiwalu zwracają uwagę, że film jest próbą uchwycenia fenomenu Stanisława Lema jako pisarza i myśliciela wykraczającego intelektualnymi horyzontami poza epokę i realia kraju, w którym przyszło mu żyć.

Dzieło, powstałe z archiwalnych kolaży, inscenizacji oraz unikatowych fragmentów wywiadów, daje wgląd nie tylko w biografię twórcy, lecz także w burzliwą historię Europy Środkowo-Wschodniej, która go ukształtowała.

Adam Lewandowski z kolei w „Filmie o Pilchu” (Małopolski Ogród Sztuki; 28.05, godz. 17.30 i kino ARS; 01.06, godz. 16.30) prowadzi fascynującą opowieść o jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików, utkaną z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera. O autorze „Pod Mocnym Aniołem” opowiadają między innymi Janusz Głowacki, Andrzej Grabowski, Andrzej Stasiuk oraz Wojciech Kuczok - którzy wskazują na charakterystyczne cechy warsztatu pisarza i jego pozaartystyczne pasje. Narrację uzupełniają wypowiedzi samego bohatera, który wspomina czasy dzieciństwa i młodości, określa najważniejsze miejsca na mapie swojego życia, wśród których Kraków odgrywa kluczową rolę - jako miejsce rozwoju intelektualnego, lecz także źródło inspiracji.

Warto również zobaczyć „Exodus” w reżyserii Tristany Anderson i Pauliny Bondaronek (Mikro; 30.05, godz. 17.30 i kino ARS; 01.06, godz. 12.30).

Film podejmuje temat wolności sztuki na przykładzie losów spektaklu „Neomonachomachia”, zrealizowanego przez krakowski teatr KTO. Przypomnijmy, że wizja poematu Ignacego Krasickiego uaktualniona przez twórców KTO zyskała wielu wrogów, którzy w spektaklu dopatrywali się prowokacji i wystąpienia przeciwko chrześcijańskim wartościom. Twórcy oskarżeni o obrazę uczuć narodowych i religijnych zastanawiają się nad miejscem satyry w dzisiejszej rzeczywistości politycznej oraz statusem artystów wobec władzy.

Szczegółowy program Krakowskiego Festiwalu Filmowego można znaleźć na stronie www.krakowfilmfestival.pl.

WIDEO: Karol Estreicher - polski obrońca dzieł sztuki

Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski