Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instrumenty z duszą na ścieżkach Małopolski

Marek Długopolski(DMA)
Muzyka zaklęta w drewnie. W kościele św. Katarzyny w Wilkowisku usłyszymy brzmienia średniowiecza, renesansu, baroku i klasycyzmu

Czy instrumenty mają duszę. - Oczywiście - bez chwili wahania odpowiada Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyka zaklęta w drewnie”. _- Jeśli ktoś nie wierzy, może wybrać się z nami w muzyczną podróż po __różnych zakątkach Małopolski. Nie zawiedzie się - _dodaje. To już kolejny wakacyjny koncert na Szlaku Architektury Drewnianej.

W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wilkowisku w niedzielę o godzinie 16 wystąpią: Anna Śliwa (fidel, pochette, viola d’amore, lira da braccio, skrzypce barokowe), Aleksander Tomczyk (flety, gemshorny, kornamuzy, tamburo militare, darabuka, bendir) i Mateusz Kowalski (viole da gamba: sopranowa, tenorowa i basowa).

- Zarówno artyści, jak i instrumenty są najwyższej klasy. A koncert to doskonała okazja do wysłuchania muzyki najświetniejszych mistrzów średniowiecza, renesansu, baroku i klasycyzmu. Usłyszymy kompozycje takich mistrzów, jak Giorgio Mainerio, Marco Cara, Mikołaj z __Radomia, Marcin Mielczewski, Louise Toussaint Millandre, Tobias Hume, Karl Friedrich Abel - przypomina dyrektor Anna Franik. - To także rzadka okazja do bezpośredniego zetknięcia się z wieloma mało znanymi dziś instrumentami smyczkowymi, dętymi i __perkusyjnymi - dodaje.

W Wilkowisku artyści będą także opowiadać o swoich „narzędziach pracy”, a są one niezwykłe, choćby skrzypce barokowe, gemshorny, kornamuzy, tamburo militare, darabuka, bendir, fidel, pochette, viola d’amore, lira da braccio.

Muzyka dawna, szczególnie ta, która brzmi na Szlaku Architektury Drewnianej, nie może istnieć bez wiekowych kościołów i cerkwi, starych chałup czy malowniczych dworków. Dlatego też melomani i miłośnicy drewnianej architektury spotkają się tym razem w kościółku w Wilkowisku. Choć świątynia jest stosunkowo młoda, pochodzi bowiem z lat 1923-1927, to warto się jej przyjrzeć z bliska. _- To już trzecia w tym miejscu. Powstała na wzór poprzedniej, spalonej w __1916 roku - _przypominają mieszkańcy Wilkowiska.

Kościółek to niewielki, szalowany. Nad główną nawą i prezbiterium znajduje się - jak mówią fachowcy - pozorne sklepienie kolebkowe, wsparte na ozdobnych ostrołukowych arkadkach. W środku odnajdziemy wyposażenie barokowe i wzorowane na barokowym. Najcenniejszy jest późnobarokowy ołtarz główny z XVIII stulecia z wizerunkiem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

- Warto przyjechać do Wilkowiska. To urocza wyprawa, a świat, który poznamy, będzie niezwykły - zachęca Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Koncert rozpocznie się o godz. 16. Wstęp wolny!

10. edycja „Muzyki zaklętej w Drewnie”

10 lipca, godz. 17 - Łętownia - kościół św. św. Szymona i Judy Tadeusza - Kwintet dęty drewniany - „Koncert kameralny”

17 lipca, godz. 18 - Dębno Podhalańskie - kościół św. Michała Archanioła (UNESCO) - Joanna Radziszewska, Anna Wiktoria Swoboda - „Miłość niebiańska i miłość ziemska - barokowe arcydzieła na sopran i lutnię”

24 lipca, godz. 17 - Sękowa - kościół św. św. Filipa i Jakuba (UNESCO) - prof. Elżbieta Stefańska, Mariko Kato, Tomasz Potaczek - „Klawesyn - solo i w duecie”

7 sierpnia, godz. 19 - Zakopane - Harenda - kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty - Rozalia Kierc - „...między graniami...”

7 sierpnia, godz. 17 - Kwiatoń - cerkiew św. Paraskewii (UNESCO) - Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Nowym Sączu - „Muzyczne inspiracje”

14 sierpnia, godz. 18 - Brunary Wyżne - cerkiew św. Michała Archanioła (UNESCO) - Angela Gaber, Susanna, Hanka Wójciak - „Siostry”

21 sierpnia, godz. 18 - Binarowa - kościół św. Michała Archanioła (UNESCO) - Apertus Quartet - „Muzyka Ziemi Obiecanej”

28 sierpnia, godz. 17 - Lipnica Murowana - kościół św. Leonarda (UNESCO) - Grzegorz Turnau, Robert Kubiszyn - „Wieczór sowich piosenek”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski