Instytucje nadal potrzebne

Redakcja
Jakiekolwiek byłoby nasze zdanie na temat funkcjonowania żłobków, nie ulega wątpliwości, że są one instytucjami potrzebnymi. Zwłaszcza teraz, gdy okres urlopu macierzyńskiego został skrócony do czterech miesięcy, oddanie dziecka pod opiekę żłobka pozwala wielu matkom na szybki powrót do pracy, co, niestety, często jest jedynym warunkiem zachowania stanowiska.

W ubiegłym roku zlikwidowano tylko jeden żłobek, a może powstaną nowe?

   - _Obecnie w Krakowie funkcjonują 22 placówki, do których uczęszcza około 1300 dzieci, czyli mniej więcej 10 procent maluchów w wieku od 4 miesięcy do trzech lat - _wyjaśnia Andrzej Bohosiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych UMK. - _Z naszych danych wynika, że jest to liczba wystarczająca, która pozwala na przyjęcie jeszcze prawie 300 podopiecznych. Liczba żłobków nie ulega gwałtownym zmianom; w ubiegłym roku zlikwidowano tylko jedną placówkę. Rozważamy natomiast budowę nowych żłobków na którymś z nowo powstałych osiedli, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba - _dodaje.
   Wszystkie istniejące obecnie żłobki są instytucjami samorządowymi, nadzorowanymi przez Referat Zdrowia Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. Najwięcej z nich rozmieszczonych jest na terenie Nowej Huty i Krowodrzy, najmniej w Śródmieściu. Co ciekawe, choć nie ogranicza się możliwości zakładania podobnych placówek przez osoby fizyczne, dotychczas nie znaleźli się chętni do prowadzenia prywatnego żłobka.
   Dotowanie placówek z budżetu miasta pozwala na zabezpieczenie wynagrodzeń i ich pochodnych dla personelu. Pieniądze, które wpłacają rodzice (13 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli 110,37 PLN miesięcznie), przeznaczane są na opłaty eksploatacyjne i drobne zakupy. Również na rodzicach spoczywa obowiązek pokrycia kosztów żywienia, wynoszących w zależności od placówki od 3 do 4 złotych dziennie za cztery posiłki. - _Obsługę finansową żłobków zapewniają Zespoły Ekonomiki Oświaty. Trzy placówki mają obsługę księgowo-finansową we własnym zakresie. Przez ostatnie lata dotacja z budżetu wynosiła około 9,3 mln PLN i była uzależniona od liczby etatów pracowników. Stąd też wynikały rozbieżności kosztów w przeliczeniu na jedno dziecko - _wyjaśnia Andrzej Bohosiewicz.
   Właśnie owe różnice w kosztach, wahające się od 5500 do nawet 11000 złotych rocznie, zrodziły potrzebę zmian finansowania. - _Większość z krakowskich żłobków mieści się w budynkach jeszcze z lat 50.; mają podobną kubaturę i podobne problemy. Jedyne, co je odróżnia od siebie, to liczba dzieci. Wydaje się zatem słuszna zmiana mechanizmu rozdysponowania pieniędzy na opiekę w przeliczeniu na konkretne dziecko, a nie jak dotychczas na pracownika - _dodaje dyrektor Bohosiewicz.
   Przygotowany przez grupę radnych Krakowa projekt uchwały, uwzględnia właśnie ową zmianę. - _Możemy powiedzieć, że projekt zakłada dwa podstawowe kierunki zmian. Uznaliśmy za niezdrową sytuację powstawanie rozbieżności, w której jeden ze żłobków otrzymuje dokładnie dwa razy mniej pieniędzy niż inny, stąd też konieczność przeliczenia dotacji na konkretne dziecko, nie jak dotychczas na pracownika - _tłumaczy jeden z pomysłodawców uchwały, radny Kajetan d'Obyrn. - _Z drugiej strony chcielibyśmy rozszerzyć ofertę żłobków, np. przedłużając czas ich otwarcia, tak, by mogli z nich korzystać także rodzice pracujący na drugą zmianę. Zdajemy sobie jednak sprawę, że takiej oferty nie są w stanie zapewnić żłobki prowadzone przez gminę, dlatego rozpatrujemy możliwość prowadzenia tych placówek w różnych formach organizacyjno-prawnych - _dodaje radny. Niestety, 25 maja projekt przepadł w pierwszym czytaniu, ale za jakiś czas, ta sama propozycja, być może po kosmetycznych zmianach, na pewno wróci pod obrady Rady Miasta.
MARIA WŁODKOWSKA-BANAŚ

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie