Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Literatury i Instytut Książki zostaną połączone. Wraca „Dialog”

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Instytut Literatury  ma zostać połączony z Instytutem Książki
Instytut Literatury ma zostać połączony z Instytutem Książki Foy: Adam Wojnar/Polska Press
Dwie instytucje zajmujące się promocją literatury i książek decyzją ministerstwa kultury zostaną połączone. Wraca też zawieszony w grudniu miesięcznik teatralny „Dialog”. O decyzji resortu poinformowała pracowników instytutów Joanna Scheuring-Wielgus, sekretarz stanu w MKiDN.

W piątek 12 stycznia Joanna Scheuring-Wielgus przyjechała do Krakowa, by odwiedzić kilka tutejszych instytucji kultury. Jak poinformowali nas pracownicy Instytutu Literatury, przedstawicielka ministerstwa gościła także u nich, by zakomunikować połączenie Instytutu Literatury z Instytutem Książki. Na razie nie wiadomo, jak ten proces będzie przebiegał w szczegółach ani też jaki kształt ma mieć docelowa instytucja powstała z połączenia oraz, co de facto idea połączenia oznacza dla pracowników obu instytucji

Wiadomo, że stanowiska mogą stracić dotychczasowi dyrektorzy Józef Maria Ruszar zarządzający Instytutem Literatury oraz Dariusz Jaworski kierujący Instytutem Książki – to zapowiedziała wiceminister kultury. Natomiast pojawiające się w kontekście dyrektora połączonych instytucji nazwisko Ireneusza Grina, obecnie kierującego Wrocławskim Domem Literatury wydaje się być jednym z kandydatów na giełdzie nazwisk – osoby związane ze środowiskiem literackim wyrażają bowiem przekonanie, że osoba, która pokieruje instytucją powinna zostać wyłoniona w drodze konkursu.

Nie jest jasne, jak będzie wyglądało w szczegółach łączenie i jakie kompetencje będzie miała nowa instytucja. Z informacji, jaką przekazała Joanna Scheuring-Wielgus wynika jedynie, że to proces, który potrwa ok. trzech miesięcy.

Ministerstwo podjęło również decyzję w sprawie miesięcznika „Dialog". Zastępca dyrektora ds. programowych Krzysztof Koehler ma wznowić wydawanie istniejącego od 1956 roku czasopisma poświęconego dramaturgii współczesnej oraz wstrzymanie rekrutacji na stanowisko naczelnego. Miesięcznik wydawany jest przez Instytut Książki na zlecenie ministerstwa. Z końcem ubiegłego roku Instytut wstrzymał wydawanie „Dialogu” do czasu wyłonienia nowego naczelnego – kadencja ostatniego kierującego pismem Antoniego Wincha zakończyła się 31 grudnia. Instytut Książki ogłosił już konkurs, który miał potrwać do końca stycznia. Nowa osoba kierująca „Dialogiem” miała zostać wyłoniona do marca.

„Powodem podjęcia tych działań jest konieczność ustabilizowania i naprawy sytuacji w redakcji miesięcznika oraz wyłonienie redaktora naczelnego w transparentnej, otwartej procedurze” – informował w grudniu IK.

Przypomnijmy, Instytut Książki to placówka podlegająca ministerstwu, działająca od 2004 roku. Jej zadaniem jest popularyzacja książek i czytelnictwa oraz promocja polskiej literatury i języka polskiego na świecie.

Instytut Literatury został powołany w 2019 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako instytucja realizująca mecenat państwa nad środowiskiem twórców i badaczy polskiej literatury współczesnej oraz krytyki literackiej.

Obydwa Instytuty mają swoje siedziby w Krakowie.

Skierowaliśmy pytania związane z tą decyzją do MKiDN – do czasu publikacji nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi, ani oficjalnego stanowiska resortu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Instytut Literatury i Instytut Książki zostaną połączone. Wraca „Dialog” - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski