Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Insygnia Borzęcina

MIR
Ponad dwa lata temu Rada Gminy starała się temat gminnych insygniów uregulować. Zatwierdzono już nawet projekt flagi i herbu, który przesłano do zaopiniowania Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niestety projekt ten okazał się nie do końca zgodny z wymogami Komisji, która nakazała go skorygować. - Obecne wersję przerobiliśmy dość istotnie w porównaniu z pierwotnymi - mówi Piotr Kania, dyrektor miejscowego ośrodka kultury. - Opracowane projekty musiały mieć oczywiście uzasadnienie historyczne i być zgodne z regułami heraldycznymi (kontrastowe, pełne barwy, bez odcieni, uproszczone - stylizowane figury godła). Nawiązując do dziejów Borzęcina, jego pierwotnej nazwy oraz stosunków własnościowych (wieś biskupia) i postaci założyciela (biskup Bodzęty), jego osobistego herbu (Poraj) zaproponowano dwie wersje, z których wójt i miejscowi radni wybrali jedną - informuje P. Kania.

Herb, flaga i pieczęć

Gmina Borzęcin doczekała się własnego herbu, flagi i pieczęci. Propozycje graficzne konsultowane z historykami i pracownikami tarnowskiego Muzeum Okręgowego, znalazły uznanie u miejscowych radnych i Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zaakceptowany herb przedstawia złoty pastorał umieszczony w błękitnym polu. Po bokach pastorału rozmieszczono dwie heraldyczne srebrne róże z zielonymi wypustkami między płatkami. Otóż elementy herbu nawiązują bezpośrednio do dziejów Borzęcina. Pastorał oznacza władzę biskupią a odnosi się do osoby założyciela wsi - biskupa Bodzętego. Srebrne róże z zielonymi wypustkami to Poraj - osobisty herb kościelnego hierarchy. Błękitny kolor tła tarczy herbowej podkreśla wzniosłość i prawość, złoty pastorał - szlachetność, zaś srebro - bogactwo.
Flagę gminy - zgodnie z obowiązującymi zasadami - skomponowano z barw wstępujących w herbie. Jej pas górny jest szeroki i biały, natomiast pas dolny żółty. Pomiędzy nimi wąski pas błękitny i zielony rozdzielony wąskim paskiem białym. Pośrodku flagi znajduje się herb gminy.
Opracowano także pieczęć gminną, która jest kopią herbu gminy Borzęcin w otoku z napisem "Gmina Borzęcin".
- Doprowadziliśmy sprawę zinsygniami gminy Borzęcin do końca. Wybrany przez nas herb, flaga ipieczęć swoją symboliką doskonale wpisują się whistorię gminy imiejscowości Borzęcin. To zadecydowało o____przyjęciu tej właśnie wersji - mówi wójt Janusz Kwaśniak. W przeprowadzonej na gminnym portalu (www. borzecin. pl) ankiecie internetowej zaakceptowana wersja insygniów gminy zdobyła 66% głosów poparcia. - Herb ozdobi wniedługim czasie oficjalne pisma samorządu, aflaga wciągana będzie na maszt podczas ważniejszych uroczystości. Chcę także, aby pieczęć gminna przybijana była na wszystkich podziękowaniach, listach gratulacyjnych czy okolicznościowych dyplomach wydawanych przez urząd i____jednostki mu podległe - komentuje wójt.
Obecne wsie Borzęcin Górny i Dolny w średniowieczu wchodziły w skład dóbr stołowych biskupów krakowskich i wraz z kilkunastoma innymi wsiami stanowiły tzw. klucz radłowski tych dóbr. Borzęcin był jedną z najbardziej rozległych i ludnych wsi w Małopolsce. Wieś lokował i zbudował tu kościół biskup krakowski Bodzęta (Bodzanta) z rodu Porajów - Różyców, w 1364r. Pierwotnie wieś nazywała się "Bodzęcin" od imienia swojego założyciela, u Długosza nazwa ta występuje w formie "Bodzanczinek". Dzisiejsza nazwa wsi Borzęcin ukształtowała się w połowie XVI w. W czasie zaboru austriackiego Borzęcin stał się siedzibą gminy wiejskiej i był nią w II Rzeczypospolitej, PRL i jest nią obecnie. Gmina Borzęcin nie posiadała jednak do tej pory swojego herbu i pieczęci. ** (MIR)**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski