MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Integracja i dźwięki

Redakcja
Jest wielu młodych ludzi, którzy mimo swej niepełnosprawności posiadają uzdolnienia muzyczne
Jest wielu młodych ludzi, którzy mimo swej niepełnosprawności posiadają uzdolnienia muzyczne
BOCHNIA. Na IV Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem", który odbędzie się 7 i 8 czerwca w Oratorium św. Kingi wpłynęło aż ponad sześćdziesiąt zgłoszeń.

Jest wielu młodych ludzi, którzy mimo swej niepełnosprawności posiadają uzdolnienia muzyczne

Wystąpią uczniowie ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół integracyjnych i masowych. Ta dwudniowa impreza, podzielona na warsztaty muzyczne, przesłuchania konkursowe i koncert laureatów, firmowana jest nazwiskami polskich artystów: Marka Pacuły ("Piwnica pod Baranami"), Marka Piekarczyka (TSA), Krzysztofa Jaryczewskiego oraz muzyków zespołu "Pectus", którzy wystąpią podczas koncertu laureatów.

Dla festiwalowej publiczności zaśpiewa też Monika Kuszyńska, była wokalistka "Varius Manx", która po długiej rehabilitacji powróciła na scenę w swoim solowym projekcie. Najważniejsze jednak jest to, że na IV Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem", który odbędzie się 7 i 8 czerwca w Oratorium św. Kingi wpłynęło aż ponad sześćdziesiąt zgłoszeń. Teraz jurorzy wybiorą trzydziestu pięciu uczestników, którzy wezmą udział w warsztatach muzycznych i przesłuchaniach konkursowych. Wśród wykonawców znajdą się soliści, zespoły muzyczne i szkolne chóry.

- "Wypisując nazwy miejscowości, z których napływały zgłoszenia można stworzyć mapę Polski. Podczas pierwszego festiwalu był to zdecydowanie region Małopolski, teraz bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że ta integracyjna impreza muzyczna ma zasięg ogólnopolski" - mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni. - "Festiwal, którego ideą jest prezentacja uzdolnień muzycznych osób niepełnosprawnych oraz integracja z rówieśnikami uczęszczającymi do szkół masowych organizowany jest już od czterech lat. Z roku na rok przybywa uczestników, a jurorzy stają przed coraz trudniejszym zadaniem zakwalifikowania trzydziestu pięciu wykonawców, którzy zaprezentują się podczas przesłuchań konkursowych. Kryteria są odmienne od typowych konkursów. Ocenie podlegają zdolności i możliwości muzyczne oraz wkład pracy w przygotowanie repertuaru" - wyjaśnia Jerzy Turek z SOS-W.

Zgodnie z programem uczestnicy będą mieli możliwość udziału w warsztatach prowadzonych przez Monikę Kuszyńską, Tomasza Szczepanika, Marka Pacułę, Marka Piekarczyka i Krzysztofa Jaryczewskiego. Następnie zaprezentują się przed bocheńską publicznością. Środową galę laureatów zakończy koncert zespołu "Pectus". Laureaci otrzymają wydawnictwa albumowe z dedykacją prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz nagrody ufundowane przez sponsorów.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bochni oraz działające przy tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Projekt został dofinansowany przez powiat bocheński i województwo małopolskie. Wstęp na imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

Przemysław Konieczny

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski