Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Intelektualna gra

Jolanta Ciosek
Feliks Szajnert gra w spektaklu „Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie” jedną z głównych ról
Feliks Szajnert gra w spektaklu „Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie” jedną z głównych ról Fot. Jakub Ociepa
Powieść niemieckiego pisarza stała się źródłem pytań o współczesność

Sobota, 22 kwietnia, godz. 19, Małopolski Ogród Sztuki

Ostatnia powieść Hermana Hessego - „Gra szklanych paciorków” - to suma jego życiowych doświadczeń i symboliczny obraz epoki, w której powstawała.

Autor przenosi nas w utopijną prowincję, gdzie świecki zakon intelektualistów uprawia grę szklanych paciorków - sztukę, która jest syntezą dokonań całej kultury. Razem z narratorem, odtwarzającym biografię Józefa Knechta, śledzimy losy głównego bohatera powieści, jego drogę do tytułu mistrza gry i późniejszą ucieczkę ze wspólnoty graczy.

Losy Knechta są niepokojącym i zastanawiającym symbolem: skłaniają do namysłu nad tym, czy sztuka i życie duchowe mają wpływ na losy świata i czy jest do pokonania przepaść dzieląca twory umysłu od przyziemnej rzeczywistości.

Zawarte w powieści pytania, myśli, światy stały się punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań, do aktorskich i muzycznych improwizacji w spektaklu „Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie”. To na ich podstawie powstał autorski scenariusz Przemysława Pilarskiego, to wtedy zrodziła się muzyka Karola Nepelskiego - czyli dwa główne filary reżyserowanego przez Małgorzatę Warsicką spektaklu. Kompozytor Karol Nepelski tworząc muzykę do spektaklu nawiązuje do ostatniej napisanej przez Bacha fugi z „Die Kunst der fuge”. Polifonicznie jest też przedstawiony sen głównego bohatera.

- „Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie.” to rzecz o tym, czy próbując przetrwać, można odmówić zaangażowania, odciąć się. Oraz o tym, że chcąc coś przeżyć, można przepaść - sugeruje reżyserka.

Twórcy, a więc także scenograf Marcin Chlanda, kostiumografka Edyta Jermacz i choreografka Anna Nowicka, stworzyli wraz z aktorami własną, wielopoziomową grę wyobraźni, w którą zagrają z widzami spektaklu.

Wystąpią: Agnieszka Judycka, Karolina Kazoń, Daniel Malchar, Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Feliks Szajnert, Rafał Szumera oraz dwoje muzyków: Julia Kukuczka i Aleksander Wnuk.

19.04.2017 Kto może zostać aktorem?

Źródło:Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski