18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inteligentna łódź z konkursu

MAS
Piotr Przecherski otrzymał nagrodę za projekt bezzałogowego, pływającego dronu FOT. MARCIN GWÓŹDŹ/MALOPOLSKA.PL
Piotr Przecherski otrzymał nagrodę za projekt bezzałogowego, pływającego dronu FOT. MARCIN GWÓŹDŹ/MALOPOLSKA.PL
WYRÓŻNIENIE. Pływający dron - pomysł Piotra Przecherskiego, doktoranta na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, może przyczynić się do lepszej i tańszej ochrony przed powodzią.

Piotr Przecherski otrzymał nagrodę za projekt bezzałogowego, pływającego dronu FOT. MARCIN GWÓŹDŹ/MALOPOLSKA.PL

W konkursie "Małopolski Inkubator Pomysłowości 2013", zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, doktoranci rywalizują tworząc biznesplany oparte na innowacyjnych pomysłach lub technologiach, które mają szanse na wdrożenie, komercjalizację i sukces rynkowy. Nagrodzona drugim miejscem i 15 tys. zł praca Piotra Przecherskiego to pomysł na wprowadzenie na rynek bezzałogowego, zdalnie sterowanego, wielofunkcyjnego urządzenia do wykonywania pomiarów na zbiornikach wodnych (pływający dron). Taka bezzałogowa łódka, wyposażona w montowane na kadłubie wymienne podzespoły usprawni prowadzenie pomiarów i badań batymetrycznych (głębokościowych) zbiorników.

- Autonomiczne, zdalnie sterowane urządzenie do pomiarów na zbiornikach wodnych będzie tańsze w obsłudze i całkowicie bezpieczne - podkreśla Piotr Przecherski. - Zmniejszone zanurzenie łodzi umożliwi wpływanie w strefy dotychczas niedostępne, a zastosowanie napędu elektrycznego - na prowadzenie pomiarów w strefach chronionych. Pływający dron zwiększy zakres prowadzonych pomiarów na zbiorniku i przyspieszy ich wykonywanie. Koszt prowadzonych nim badań może być niższy nawet o 60 procent, a jakość uzyskanych wyników o wiele wyższa.

Ważnym elementem tworzonych projektów ochrony przeciwpowodziowej są dokładne pomiary batymetryczne zbiorników wodnych. Innowacyjny dron będzie szczególnie przydatny podczas powodzi i podtopień. - Wtedy bardzo ważne staje się szybkie i w miarę dokładne określenie ilości przepływu wody w korycie wezbranej rzeki - tłumaczy Piotr Przecherski. - Może to zapobiec przerwaniu wałów przeciwpowodziowych. Czas odgrywa tutaj bardzo ważną rolę - szybkie określenie ilości przepływu wody pozwoli np. na ocenę zasięgu rozlewu, może zmniejszyć zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców.

Pływający dron będzie można także wykorzystywać do monitoringu jakości wód powierzchniowych i w kąpieliskach, skanowania koryt rzecznych i kanałów żeglugowych, wytyczania tras żeglugowych, wykonywania pomiarów potrzebnych do oceny stanu technicznego budowli podwodnych, np. filarów mostowych, bulwarów miejskich czy murów oporowych.

Biznesowy potencjał projektu doktoranta PK nie ogranicza się tylko do polskiego rynku. Ostatnie powodzie w Europie pokazały, że urządzenie znajdzie zastosowanie również na zagranicznych rynkach. Przygotowania do wdrożenia wynalazku Piotr Przecherski rozpoczął już w trakcie studiów, gdy założył własną firmę w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Krakowskiej.

(MAS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski