Interesujesz się sztuką miejską? Możesz dołączyć do miejskiego zespołu zajmującego się muralami

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Zgłoszenia do zespołu przyjmowane są do 31 stycznia.
Zgłoszenia do zespołu przyjmowane są do 31 stycznia. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Udostępnij:
Artyści, badacze, pasjonaci sztuki i wszyscy, którym zależy na estetycznym zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej, mogą wziąć udział w otwartym naborze do zespołu do spraw murali. To roczny pilotażowy projekt krakowskiego magistratu, którego celem jest promocja wartościowych murali i upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie ich powstawania.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

Zespół do spraw murali jest częścią nowej polityki muralowej miasta. Jak mówiła z końcem grudnia 2021 roku Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, celem tej polityki jest "uporządkowanie procedur związanych z muralami, a dokładnie - stworzenie systemu wspomagającego ochronę przestrzeni publicznej przed powstawaniem przypadkowych, czy też słabej jakości murali". Jednocześnie urzędnicy zapewniali, że nie chodzi o ustrukturyzowanie procesu tworzeniu murali, ale lepszą współpracę – z pomysłodawcami, twórcami i realizatorami malowideł.

Zasady nowej polityki wypracował zespół DNA Miasta pod kierunkiem Artura Celińskiego - politologa, miejskiego konsultanta oraz eksperta w dziedzinie polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. I właśnie te zasady w życie będzie wcielać zespół ds. murali, roczny, pilotażowy projekt Urzędu Miasta. Jego członkowie będą przyglądać się wnioskom, opiniować je, prowadzić analizy umożliwiające ocenę kondycji krakowskich murali, gromadzić dokumentację związaną z istniejącymi malowidłami czy koordynować współpracę z poszczególnymi jednostkami miasta zaangażowanymi w powstawanie murali albo ich opiniowanie.

W skład zespołu obok urzędników mają wejść także przedstawiciele środowisk artystycznych i eksperckich czy też osoby, które na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy chcą wesprzeć prace grupy. Uzupełnienie zespołu o osoby niezwiązane z urzędem jest celem ogłoszonego otwartego naboru, który potrwa do 31 stycznia 2022 roku. Zaproszenie do włączenia się w prace zespołu kierowanie jest do artystów, kuratorów, badaczy, pasjonatów sztuki miejskiej osób, którym zależy na wyglądzie miasta i właściwym zagospodarowaniu miejskiej przestrzeni. Członkowie będą pełnić tę funkcję społecznie, nie pobierając z tego tytułu diet ani wynagrodzenia. Decyzję o powołaniu składu zespołu podejmie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Deklaracje uczestnictwa w zespole powinny zawierać opis dotychczasowych doświadczeń i zrealizowanych projektów w zakresie tematów związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej oraz opis motywacji ukazujący wizję pracy w zespole. Można załączyć rekomendacje środowisk, organizacji pozarządowych lub instytucji prowadzących działalność w tym obszarze.

Formularz zgłoszeniowy (którego integralną częścią jest deklaracja bezstronności oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych) można przesłać na adres [email protected] (skan z podpisami) albo dostarczyć do sekretariatu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków, II piętro. Dodatkowych informacji udziela Ewelina Sokalskyy z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK (tel. 12 616 1507).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Interesujesz się sztuką miejską? Możesz dołączyć do miejskiego zespołu zajmującego się muralami - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie