MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internauci i dziennikarze mogą mieć kłopoty? Co oznacza zaostrzenie art. 212 kk przez Sejm?

o
Zaostrzono art. 212 kodeksu karnego dot. przestępstwa pomówienia. Ministerstwo sprawiedliwości tłumaczy, że to dla ochrony sądów, ale prawnicy widzą w tym zagrożenie dla wolności słowa dziennikarzy i internautów.
Zaostrzono art. 212 kodeksu karnego dot. przestępstwa pomówienia. Ministerstwo sprawiedliwości tłumaczy, że to dla ochrony sądów, ale prawnicy widzą w tym zagrożenie dla wolności słowa dziennikarzy i internautów. pixabay.com
Jak przypomina Onet, jakiś czas temu Zbigniew Ziobro zapowiadał gotowość do dyskusji o całkowitej likwidacji art. 212 kk (dot. odpowiedzialności karnej za „pomówienie”). W tym samym czasie gotowy był już projekt zmian w kodeksie karnym. Przyjął je już Sejm, a jedną ze zmian jest drastyczne zaostrzenie art. 212 kk. Co to oznacza?

O art. 212 kk debatowano w lutym. Pozwala on ścigać dziennikarzy za rzekome pomówienia. Minister Ziobro chciał dyskutować o zlikwidowaniu artykułu, a skazanie dziennikarza portalu wPolityce.pl za tekst o sędzim Wojciechu Łączewskim uważał za bulwersujące i niedopuszczalne.

Zmiany w kodeksie karnym. Zaostrzony art. 212 kk

Jak podaje Onet, w tym samym czas w Ministerstwie Sprawiedliwości gotowy był projekt zmian w kodeksie karnym, w którym znalazło się m.in. zaostrzenie art. 212 kk, dopuszczające m.in.:

  • prowadzenie sprawy dziennikarza przez policję i prokuraturę, a nie sąd (w niektórych przypadkach)
  • możliwość wejścia służb do mieszkania danego redaktora w każdej chwili
  • możliwość tymczasowego zatrzymania dziennikarza, zarekwirowania jego telefonu oraz przewiezienia go na przesłuchanie

Zaostrzenie art. 212 kk i wynikające z niego, wymienione wyżej prawa daje dodany do niego paragraf 2a. Jak podaje Onet, to jedyne miejsce w ustawie, w którym nie zakłada się ścigania z oskarżenia prywatnego.

Czemu ma służyć zaostrzenie art. 212?

Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, powiedział Onetowi, że zmiana prawa motywowana jest tym, by nie można było fałszować dowodów i oszukiwać sądów. - Nowe przepisy nie obejmą informacji z internetu czy prasy, ani memów czy fake newsów – mówił w rozmowie z Onetem. - Nowe przepisy w ogóle nie będą mieć zastosowania do dziennikarzy i internautów, ani do wypowiedzi osób występujących w telewizji czy w prasie.

Sędzia: Zaostrzone prawo może ograniczać wolność wypowiedzi

Onet skontaktował się też z sędzią Dariuszem Mazurem, karnistą i rzecznikiem Stowarzyszenia „Themis” w sprawie zaostrzenia art. 212 kk i tłumaczenia tego przez wiceministra sprawiedliwości. To u sędziego wzbudziło wątpliwości. Jego zdaniem, gdyby intencją dodania do art. 212 kk par. 2a miała być ochrona sądu przed fałszywymi dowodami, taki przepis znalazłby się w innym miejscu kodeksu karnego. Sędzia Mazur mówi Onetowi, że z pozycji prawnika nie widzi w zaostrzeniu przepisu potencjału, o którym mówił Warchoł, za to z pozycji obywatela widzi w paragrafie potencjał ograniczania wolności wypowiedzi.

W Onecie czytamy, że zmiana przepisów dotyczących przestępstwa pomówienia może wywierać presję nie tylko na dziennikarzy, ale także na internautów, odnoszących się krytycznie wobec władzy. Sędzia Mazur wskazał też, że pod nowy paragraf mógłby podpaść zarówno dziennikarz, powtarzający informację medialną „na gorąco”, bez sprawdzenia jej prawdziwości, jak i internauta, publikujący w związku z nią satyryczne memy.

Prof. Ćwiąkalski: To zmierza w kierunku państwa policyjnego

Onet skontaktował się także z byłym ministrem sprawiedliwości, prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim. On również skrytykował tłumaczenie, że paragraf 2a z art. 212 kk ma służyć ochronie sądów. Jego zdaniem taki przepis może zniechęcać do ścigania pomówienia z prywatnych aktów oskarżenia. Zauważa także, że ta zmiana stwarza zagrożenie dla dziennikarzy – mogą być uwikłani w proces, nawet gdy nikt nie złoży prywatnego aktu oskarżenia. W rozmowie z Onetem prof. Ćwiąkalski gorzko podsumowuje nowelizację kodeksu karnego: To zmierza wprost w kierunku państwa policyjnego. Zamiar jest taki, by ludzie bali się wszystkiego i zawsze.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Internauci i dziennikarze mogą mieć kłopoty? Co oznacza zaostrzenie art. 212 kk przez Sejm? - Kurier Lubelski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski