Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internetowy slang młodzieżowy. Oto 15 najpopularniejszych słów w 2021 roku. Śpiulkolot daleko poza podium! [RANKING]

Karina Czernik
Karina Czernik
Oto ranking 15 najpopularniejszych młodzieżowych słów w internecie
Oto ranking 15 najpopularniejszych młodzieżowych słów w internecie pixabay
Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską, prezentuje Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 r. Czy faktycznie najpopularniejszym słowem używanym przez nastolatków w 2021 r. był śpiulkolot?

Ranking młodzieżowych słów: Śpiulkolot jednak nie taki popularny?

Na próżno w powyższym zestawieniu szukać śpiulkolotu… Pojawia się on dopiero na 73. pozycji!

Żargon młodzieżowy wydaje się interesujący, gdyż młodzi ludzie posługują się dość oryginalnymi jednostkami leksykalnymi, których na próżno szukać w polszczyźnie ogólnej. Wiele z nich to anglicyzmy, neosemantyzmy lub nietypowe formacje słowotwórcze.

Zgromadzony materiał liczył 3 117 954 jednostki. Zaczerpnięto je z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo roku organizowanym od 2016 r. przez PWN. Zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddanych zostało 15 jednostek o największej frekwencji - czytamy w raporcie.

Najpopularniejsze młodzieżowe słowa w internecie - wnioski

  • Język nastolatków odzwierciedla i nazywa elementy życia codziennego oraz aktualne problemy społeczne. Młodzi ludzie postrzegają świat w sposób czarno-biały (wartościowanie pozytywne lub negatywne: sztos, masny, ale cringe, przegryw), nierzadko posługują się stereotypami i etykietkami (libek, boomer, dziaders, chad). Być może w ten sposób, za pomocą języka, porządkują zastaną rzeczywistość. Co ciekawe, największą popularnością cieszył się anglicyzm crush/krasz, który świadczy o tym, że miłość i relacje międzyludzkie stoją wysoko w hierarchii wartości młodzieży.
  • Dużą rolę w słowniku młodych ludzi odgrywa język angielski (crush, random, cringe, rel, boomer). Pokolenie urodzone w XXI wieku ma kontakt z językiem angielskim od najmłodszych lat. Często jest on dla nich równoważny z polszczyzną (dorastanie na emigracji, nauka języka w przedszkolu, korzystanie z gier i filmów w języku angielskim).
  • Młodzi ludzie myślą również metaforami, co świadczy o tym, że ich język bywa niejednoznaczny i wielowymiarowy – przykładem są słowa zaorane oraz dymy.
  • Język młodzieży, podobnie jak okazało się w badaniu danych z roku 2019, nie jest wulgarny. Bywa nieco krzywdzący czy etykietujący (przegryw, libek, chad), jednak nie bazuje na niecenzuralnym słownictwie.
  • Bez wątpienia żargon młodzieżowy uznać można za zjawisko żywe, dynamiczne i zmienne (wyrazy modne szybko ustępują miejsca kolejnym neologizmom), barwne (sposoby wzbogacania leksyki mają różne źródła) i szczere (młodzież nazywa rzeczywistość wprost). Język młodzieży jest na tyle bogaty, że doczekał się słownika w postaci strony internetowej Miejski.pl.

Przejdź do galerii i zobacz ranking najpopularniejszych młodzieżowych słów w internecie. W TOP 15 nie znajdziecie śpiulkolotu!

Ucz się i pracuj wygodnie!

Materiały promocyjne partnera

Raport powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu Internetu, SentiOne

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Internetowy slang młodzieżowy. Oto 15 najpopularniejszych słów w 2021 roku. Śpiulkolot daleko poza podium! [RANKING] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski