Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje fotowoltaiczne i wiatrowe. Program do roku 2022

Janusz Michalczak
Instalacje słoneczne - w Polsce coraz częstsze są takie widoki
Instalacje słoneczne - w Polsce coraz częstsze są takie widoki Fot. Warsaw Building
Pomoc. Na inwestycje fotowoltaiczne i wiatrowe można otrzymać dofinansowanie sięgające 40 procent kosztów

W minionym tygodniu sygnalizowaliśmy na naszych łamach, że od 1 sierpnia br. osoby starające się o dofinansowanie na zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Prosument, nie muszą łączyć produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej. To korzystna zmiana w programie, która wraz z wydłużeniem okresu wyższych dofinansowań do 2016 roku, zwiększy zakres przyznawanych dotacji.

Korzyścią zysk, ale i ochrona środowiska
NFOŚiGW pod koniec czerwca br. dostosował zasady uzyskiwania dofinansowań na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do oczekiwań inwestorów, wytwarzających zieloną energię na własne potrzeby i czerpiących zysk z odsprzedaży jej nadwyżek. Zmiany są także wynikiem nowych regulacji prawnych i wejścia w życie Ustawy o odnawialnych źródłach energii, z dniem 4 maja 2015 r.

Celem dofinansowań realizowanych w ramach programu Prosument jest ograniczenie zużycia energii w budownictwie i emisji szkodliwego CO2, w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł, pozyskiwanej za pomocą m.in. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, źródeł ciepła opalanych biomasą, elektrowni wiatrowych czy mikrokogeneracji.

Budżet na realizację programu wynosi ponad 715 mln zł. Bezzwrotne dotacje i pożyczki przyznawane będą osobom fizycznym, wspólnotom lub spółdzielniom mieszkaniowym do 2022 roku.

Instalacje cieplne oddzielnie
Aktualizacja programu dotyczy przede wszystkim zniesienia obowiązku łączenia instalacji do produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej, co w praktyce oznacza możliwość skorzystania z finansowania większej liczbie podmiotów.
Zdaniem ekspertów, wcześniejszy zapis wskazujący konieczność zakupu i instalowania urządzeń OZE do produkcji ciepła tylko razem z zakupem urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej ograniczał wybór i konkurencję na rynku oraz zwiększał koszty osiągnięcia efektu ekologicznego.

Wprowadzone zmiany wydłużyły także okres preferencyjnych warunków wsparcia, w ramach których inwestorzy otrzymają wyższe dotacje do końca 2016 r. Na inwestycje w systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogenerację o mocy do 40 kWp do końca 2016 r. można otrzymać dofinansowanie pokrywające do 40 proc. kosztów kwalifikowanych.

W kolejnych latach wysokość dotacji zmniejszy się do 30 proc. Preferencyjne finansowanie źródeł ciepła, obejmujące zakup i instalację kotłów opalanych biomasą, pomp ciepła i kolektorów słonecznych o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt, do końca 2016 r. wynosić będzie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach spadnie do 15 proc.

Nadwyżki energii z instalacji będą mogły być odsprzedawane po cenie rynkowej. Zagadnienia te będą jednym z tematów organizowanego w stolicy w dn. 16-18 września Kongresu INSTALEXPO, poświęconego najnowszym technologiom i kierunkom rozwoju rynku instalacji w Polsce. Wydarzenie to towarzyszy pierwszym polskim targom Aqua-Therm Warsaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski