Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w ochronę środowiska

Redakcja
Rosnąca świadomość ekologiczna oraz dostępność odnawialnych źródeł energii sprawiają, że domy energooszczędne, wyposażone w kompleksowe instalacje i rozwiązania technologiczne, stają się coraz bardziej popularne.

Energooszczędność to nie tylko moda, to także sposób na właściwe wykorzystanie nauki i techniki

Decydując się na budowę domu i zlecając te działania firmom, warto sprawdzić, czy faktycznie są one w stanie sprostać wymaganiom najnowszych technologii. Szczera rozmowa z wykonawcą, to też jeden z elementów budowy wizerunku dobrego dewelopera.

Najważniejszą cechą budynków energooszczędnych jest podporządkowanie wszystkich rozwiązań budowlanych i instalacyjnych wymaganiom niskiego zużycia energii.

Dobrze zaprojektowany budynek, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i urządzeń, może gwarantować zużycie energii na poziomie nawet o połowę niższym niż w domach budowanych w tradycyjny sposób. Co biorąc pod uwagę lawinowo rosnące koszty nośników energii, wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Z każdym dniem, zwłaszcza w sezonie grzewczym, nasze nakłady będą się zwracać.

Rekuparacja

Jedną z nowoczesnych metod podnoszących sprawność energetyczną domu jest system wentylacji z rekuperacją, czyli systemem polegającym na ogrzaniu powietrza chłodniejszego powietrzem cieplejszym, pozyskanym z pomieszczeń. To najlepszy przykład wykorzystania fizyki w życiu codziennym. Ponadto nowoczesne systemy rekuparacyjne, dzięki całkowitej separacji powietrza od gruntu, likwidują problemy związane z pleśnią, bakteriami czy nieprzyjemnymi zapachami.

Panele słoneczne

To co kiedyś kojarzyło się nam wyłącznie z technologią kosmiczną, dziś staje się całkiem przyziemnym sposobem na ograniczenie kosztów wynikających zużycia energii elektrycznej. Są one łatwe w obsłudze i zapewniają ilość prądu wystarczającą do utrzymania stałego oświetlenia i funkcjonowania domowych sprzętów AGD I RTV.

Pompa ciepła

W oparciu o pobraną bezpośrednio z otoczenia energię funkcjonują również nowoczesne pompy ciepła. Podłączenie za pomocą specjalnego modułu ze standardową instalacją centralnego ogrzewania, niezależnie od pory dnia, roku czy minusowej temperatury, systemy te gromadzą ciepło i wspomagają tym samym działanie konwencjonalnych urządzeń grzewczych.

Precyzja wykonania

Decydując się na budowę domu energooszczędnego warto pamiętać, że sam projekt nie gwarantuje tego, że budynek będzie faktycznie zużywał mało energii.

- Warunkiem koniecznym jest zastosowanie odpowiednich instalacji i sumienna realizacja detali konstrukcyjnych. Z tego względu budowę tak istotnej inwestycji warto powierzyć fachowcom o wieloletnim doświadczeniu - zaznacza Sebastian Myśliwiec - prezes firmy ArtHauss. - Nierzetelna ekipa budowlana i niedopatrzenia wykonawcze mogą w znacznym stopniu zmniejszyć właściwości izolacyjne materiałów, a co za tym idzie, uniemożliwić osiągnięcie oczekiwanych efektów - dodaje.

I tu po raz kolejny wracamy do tezy postawionej na początku tego materiału. Wybierając firmę, która zbuduje nasz dom, upewnijmy się, że jest ona nie tylko wiarygodna i wypłacalna, ale też solidna w wykonaniu.

Opr. SZYMON SIKORSKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski