Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycyjna rewolucja: miliony z unijnej kiesy

Redakcja
To już rewolucja. Mowa o inwestycjach gminnych realizowanych w ostatnich latach przez samorząd gminy Brzesko. 50 milionów pozyskanych z Unii Europejskiej robi wrażenie...

Rozmowa z Grzegorzem Wawryką, burmistrzem Brzeska

- Przyznam, że kiedy obejmowałem przed ponad dwoma laty urząd burmistrza Brzeska, nie sądziłem, że się nam zrobić. To zasługa wielu ludzi,którzy mnie wspierali: urzędników przygotowujących wnioski, członków Zarządu Województwa, parlamentarzystów, radnych wojewódzkich. Dzięki temu pozyskaliśmy prawie 50 milionów złotych. Realizowane są inwestycje, na które mieszkańcy czekali od lat. Ich lista jest naprawdę bardzo długa.

Zmiany widać między innymi na brzeskich ulicach. Ale prace drogowe prowadzone są chyba we wszystkich miejscowościach gminy Brzesko?

- To prawda w samym Brzesku i w okolicznych sołectwach budowane są drogi, chodniki. To wszystko, by poprawić stan bezpieczeństwa. Sporym wyzwaniem, współfinansowanym przez samorząd województwa małopolskiego, jest kompleksowa przebudowa ulicy Solskiego. Zakres prac jest ogromny: chodniki, przebudowa skrzyżowań, nowa nawierzchnia i usprawnienia ruchu lewoskrętnego. Mam nadzieję, że dzięki temu ożywi się działalność gospodarcza w tej części miasta. W 2009 roku, jak i w tym koncentrujemy wiele środków na remonty dróg, parkingów i budowę chodników. To ma poprawić stan bezpieczeństwa. W ubiegłym roku pojawiły się nowe miejsca parkingowe przy ulicach Głowackiego, Uczestników Ruchu Oporu i przy cmentarzu obok Kościoła Miłosierdzia Bożego, przy budynku GOSiR w Mokrzyskach. Dodam tylko, że na budowę i remonty parkingów przeznaczyliśmy w ubiegłym roku blisko milion złotych, są to w całości pieniądze pochodzące z budżetu gminy. Budujemy też sale sportowe, a w Porębie Spytkowskiej, po wielu latach oczekiwań zostanie wybudowany wodociąg. Na tę inwestycję udało się nam pozyskać środki z Unii Europejskiej. Wodociągowanie Poręby, od początku swojej kadencji traktowałem jako zadanie priorytetowe. W ciągu kilku ostatnich lat sytuacja w Porębie znacznie się pogorszyła, w sezonie letnim w studniach ludzie nie mają wody, nie można było dłużej zwlekać z rozpoczęciem inwestycji. I etap inwestycji wykonany został za pieniądze z budżetu gminy, na kolejne złożyliśmy wnioski do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Otrzymaliśmy 2,5 miliona złotych, które przyczynią się do szybszej realizacji zadania. Również na kolejne etapy szukać będziemy pieniędzy w unijnych funduszach Wspólnota Europejska w znakomitej większości sfinansuje także budowę magistrali wodociągowej: Bochnia - Brzesko.

Po latach oczekiwań także brzeski Rynek zmieni swój wizerunek. Zmieni się jego charakter?

- Mam nadzieję, że ta część miasta znacznie się ożywi. Oczywiście nie będzie to Rynek krakowski, ale moim marzeniem byłoby, by powstały tu jakieś kafejki, restauracje, galerie, może antykwariaty. Niebawem rozpoczną się prace związane z rewitalizacją brzeskiego Rynku, dzięki czemu miasto wypięknieje i stanie się bardziej atrakcyjne dla samych mieszkańców, jak i dla turystów. Zakres prac jest ogromny: wymiana kostki brukowej, nowe zieleńce, alejki, deptaki, stylowe lampy, odnowienie elewacji kilku budynków w tym kościoła świętego Jakuba. Centralny plac miasta zostanie przebudowany, położona na nim zostanie nowa nawierzchnia, zyskają też na wyglądzie sąsiadujące z nim uliczki oraz otaczające Rynek kamieniczki, będące własnością gminy. Dodam też, że na południowej pierzei Rynku zaplanowano duży taras, który można będzie wykorzystać pod działalność restauracji i kawiarni. Realizacja projektu kosztować będzie około 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie z MRPO wyniesie 4 miliony złotych.
Nową bibliotekę widać z daleka. Kiedy mieszkańcy miasta, ale i powiatu będą mogli skorzystać z nowej książnicy?

- W 2008 roku została opracowana dokumentacja techniczna. Dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego, wiosną 2009 roku rozstrzygnęliśmy przetarg, teren został przekazany wykonawcy. Tempo prac jest szybkie, efekty najlepiej ocenić samemu. Biblioteka to najkosztowniejsza inwestycja, jaką do tej pory realizowano w Brzesku. W budżecie przewidziano na ten cel około 14 milionów złotych. Kilkanaście miesięcy temu podpisałem umowę z Marszałkiem Województwa Małopolskiego na finansowanie budowy obiektu. Urząd Marszałkowski przekaże nam blisko 10 milionów złotych, resztę dołożymy ze swojego budżetu. Mam nadzieję, że pierwsi Czytelnicy wejdą do nowego obiektu w połowie 2011 roku. Harmonogram prac, przewidziany w umowie, został nieco wyprzedzony. Mogę powiedzieć, że biblioteka to obiekt na miarę XXI wieku. Mieścić się w nim będzie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, niektóre pomieszczenia będą wykorzystywane przez Miejski Ośrodek Kultury. Warto dodać, że w obiekcie będzie sala audytoryjna na 250 miejsc, w której będzie można organizować wszelkiego rodzaju konferencje, spotkania, projekcje. Zaplanowaliśmy, że w bibliotece znajdą się czytelnie - osobna dla dzieci, osobna dla dorosłych. Ciekawostką niech będzie fakt, że biblioteka będzie wyposażona w czytelnię multimedialną oraz centrum multimedialne, znajdzie się tam bowiem 45 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: budynek wyposażony zostanie w windę, pochylnie, dla osób na wózkach dostosowane zostaną sanitariaty.

Pod koniec maja okazało się, że środki w kwocie ponad 22 milionów złotych trafią do Brzeska, na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Gdzie będzie wybudowana sieć?

- Za te pieniądze budowana będzie kanalizacja, w ciągu dwóch lat powstanie 29 kilometrów sieci, z której korzystać będzie blisko 4 tysiące mieszkańców.

str. 5W ramach projektu zaplanowano budowę kanalizacji sanitarnej dla osiedli Leśna i Kopaliny oraz ulicy Wiejskiej, budowę kanalizacji na osiedlu Szczepanowskie, częściowo na osiedlu Słotwina. Inwestycja obejmie także część Jadownik - ulice: Staropolską, Środkową, Wschodnią, Starowiejską i Bujaka oraz Jasienia, gdzie do kanalizacji dołączone zostaną budynki stojące przy ulicach Klonowej i Klonowej Bocznej. Warto dodać, że prace prowadzone w gminie, realizujemy nie tylko z myślą o mieszkańcach miasta i gminy. Wiadomo nie od dzisiaj, że inwestowanie w ochronę środowiska naturalnego, ale także remonty dróg, planowana budowa zjazdu z autostrady A4, ale także sprawnie działający, przyjazny urząd, tereny inwestycyjne, stosunkowo niskie podatki i opłaty lokalne, możliwość skorzystania z ulg podatkowych, pomoc magistratu - to skuteczny sposób na pozyskanie inwestorów.
Powody do radości ma także społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku. Rusza tam budowa sali gimnastycznej. Kiedy młodzież będzie mogła korzystać z obiektu?

- Mam nadzieję, że najdalej za dwa lata. Dodam, że budowa będzie kosztowała około 4 miliony złotych. Prace już się rozpoczęły i potrwają, jak zakłada harmonogram 24 miesiące. Istnieją duże szanse na to, że w gminie uda się pozyskać dotację na ten cel w wysokości 25 procent wartości inwestycji z Ministerstwa Sportu. Pełnowymiarowa sala z widownią będzie służyła nie tylko młodzieży z brzeskiej "trójki". Będzie to też miejsce rozgrywek międzyszkolnych. Wierzę, że w latach następnych uda się nam wygospodarować środki na tego typu inwestycje w innych sołectwach naszej gminy.

W tym roku miasto świętuje 625 rocznicę powstania. Podczas Dni Brzeska będziemy kwestowali na rzecz powodzian. Piękny gest...

- Solidarność z potrzebującymi to nasz obowiązek: jako ludzi i katolików. Dla mnie i mieszkańców miasta to naturalne. Zastanawialiśmy sie nawet czy nie zrezygnować z Dni Brzeska. Uznaliśmy jednak, że możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Stąd nasz pomysł, by podczas imprezy zbierać datki na rzecz powodzian. Miasto w tym roku świętuje. Myślę, że mamy wiele powodów do zadowolenia, do satysfakcji. Oczywiście tego typu rocznice to doskonała okazja nie tylko do dobrej zabawy, ale także podsumowania różnego rodzaju wydarzeń, nagrodzenia osób, które w sposób szczególny przyczyniły lub przyczyniają się do rozwoju miasta i regionu. Dlatego tegoroczne Dni Brzeska, Pożegnanie Lata, ale także inne wydarzenia kulturalne, sportowe będą miały wyjątkową, jubileuszową oprawę. Ale jubileusz to także szansa na pokazanie miasta na zewnątrz: potencjalnym inwestorom, turystom. Promocja jest jednym z elementów rozwoju.

MIROSŁAW KOWALSKI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski