Inżynierowie pomogą w leczeniu pacjentów

Inżynierowie pomogą w leczeniu pacjentów

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Nowe centrum będzie korzystało z infrastruktury Cyfronetu

Nowe centrum będzie korzystało z infrastruktury Cyfronetu ©Wojciech Matusik

Akademia Górniczo-Hutnicza chce stworzyć ośrodek odpowiadający za szukanie i wdrażanie nowych metod diagnozowania i terapii dostosowanych do potrzeb pacjentów
Nowe centrum będzie korzystało z infrastruktury Cyfronetu

Nowe centrum będzie korzystało z infrastruktury Cyfronetu ©Wojciech Matusik

Krakowskie Centrum Doskonałości Nowych Metod Diagnostyki Obliczeniowej i Terapii Zindywidualizowanej ma szansę rozpocząć swoją pracę już w przyszłym roku. Współpraca informatyków z medykami ma ułatwić lekarzom ich codzienną pracę. Zadaniem nowej jednostki naukowej będzie szukanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu medycyny spersonalizowanej, czyli dostosowanej do potrzeb konkretnego pacjenta. Chodzi m.in.
o opracowywanie specjalnych komputerowych symulacji działania organizmu, które mogą pomóc medykom w postawieniu właściwej diagnozy i wyborze sposobu leczenia idealnie dostosowanego do stanu chorego.

- Chcemy, żeby w pierwszej kolejności z naszych rozwiązań skorzystały krakowskie szpitale. Systemy powstające w centrum, wspierające lekarzy w podejmowaniu decyzji związanych z leczeniem, sprawdzą się jednak także w mniejszych przychodniach, z korzyścią dla pacjentów - przekonuje dr inż. Marian Bubak z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

Naukowcy AGH dzięki nowoczesnej infrastrukturze Cyfronetu zdążyli już opracować m.in. narzędzie służące do prognozowania rozwoju epidemii HIV oraz symulowania zjawisk zachodzących w sercu. Na razie korzystają z nich jednak tylko wykładowcy i studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowe centrum ma ułatwiać współpracę informatyków z medykami i sprawić, że jej efekty będą widoczne także w polskich lecznicach.

- Medycyna na całym świecie idzie w tym kierunku i tego typu rozwiązania rzeczywiście mogą być bardzo przydatne. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że zanim zostaną zastosowane w praktyce, minie dużo czasu, bo my od lat mamy problem z najprostszymi elementami informatyzacji, chociażby wdrożeniem elektronicznej historii choroby pacjenta - ocenia dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.


Miliony z Unii Europejskiej


AGH do pomocy przy tworzeniu ośrodka zaprosiła Uniwersytet Jagielloński, przedsiębiorców z branży IT oraz europejskich partnerów, m.in. University od Sheffield. Środki potrzebne na pracę centrum placówka ma szansę pozyskać z funduszy europejskich. Projekt uczelni został już zakwalifikowany do kolejnego etapu konkursu organizowanego przez Komisję Europejską UE. Autorzy najlepszych pomysłów na ich realizację przez 15 lat dostaną od KE 15 mln euro.

Żeby wziąć udział w końcowej rywalizacji o te środki, AGH musi jednak najpierw taką samą sumę uzbierać na własną rękę. Placówka liczy, że część potrzebnej kwoty pokryją prywatni inwestorzy. Uczelnia wystartowała również w konkursie organizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Jego wyniki będą znane pod koniec roku. Komisja Europejska zwycięzców wybierze wiosną.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 18

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - START GŁOSOWANIA

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu

Świat może istnieć bez tytoniowego dymu