Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN: Andrzej Przyłębski nie współpracował z SB? Jego sprawa nie trafi do sądu

Rafał Cieśla
Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie
Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie berlin.msz.gov.pl/pl
Prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Krakowie uznał, że w sprawie oświadczenia złożonego przez Andrzeja Przyłębskiego nie zachodzi wątpliwość co do jego zgodności z prawdą. Tym samym brak podstaw do skierowania tej sprawy do sądu. Jak podkreśla w komunikacie IPN decyzja prokuratora została podjęta w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i pozostaje w zgodzie z ugruntowanym przez 20 lat orzecznictwem sądowym w sprawach lustracyjnych.

Andrzej Przyłębski jest filozofem, profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2016 roku jest ambasadorem RP w Niemczech. Należy także do AKO im. Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu i jest mężem Julii Przyłębskiej, która za rządów PiS została prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Wątpliwości co do jego oświadczenia pojawiły się na początku marca tego roku. Wówczas pojawiły się informacje, że teczki Przyłębskiego wynika, że podpisał zobowiązanie i miał współpracować z bezpieką w latach 1979-1980. Przyjął pseudonim TW Wolfgang.

Początkowo sprawę Przyłębskiego miało wyjaśnić biuro lustracyjne w Poznaniu. Postępowanie zostało przeniesione do Krakowa w następstwie wniosku pełnomocnika Andrzeja Przyłębskiego, który - jak podaje IPN - podnosił zarzuty wobec bezstronności czy obiektywizmu prokuratora prowadzącego. Dlatego sprawę przeniesiono do innego oddziału.

Dzisiaj IPN poinformował o zakończeniu prac przez prokuratora z Krakowa. Dlaczego sprawa nie trafi do sądu mimo zobowiązania do współpracy?

Prokurator uznał, że w tym przypadku faktycznie doszło do podpisania zobowiązania do współpracy z SB i przyjęcia przez lustrowanego pseudonimu. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika również, że doszło do dwóch spotkań lustrowanego z tym samym funkcjonariuszem SB w dniach 5 i 9 czerwca 1979 r.

- O tym, czy dana osoba była współpracownikiem w charakterze tajnego informatora nie decyduje ani fakt, ani forma zarejestrowania jej w ewidencji organu bezpieczeństwa państwa, lecz treść udzielonych tym organom informacji urzeczywistniających współpracę. Nie jest także współpracą uchylanie się od dostarczania informacji ułatwiających wykonanie zadań powierzonych tym organom - informuje IPN i dodaje: - Prokurator uznał zatem, że doszło do formalnego pozyskania do współpracy, jednak współpraca ta nie została zmaterializowana. Nadto doszło do dekonspiracji wobec osób, które potencjalnie mogłyby pozostawać w zainteresowaniu SB, co powoduje uchylenie przesłanki tajności współpracy.

Dyplomaci stracą posady za współpracę ze służbami PRL. Waszczykowski: Sytuacja dojrzała do zmian:

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: IPN: Andrzej Przyłębski nie współpracował z SB? Jego sprawa nie trafi do sądu - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski