Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN na tropie operacji NKWD wobec Polaków

Piotr Subik
Piotr Subik
IPN wszczął śledztwo dotyczące tzw. operacji polskiej NKWD. W latach 1937-1938 działania sowieckiej bezpieki doprowadziły do śmierci ponad 100 tysięcy Polaków.

Rozkaz o rozpoczęciu represji wobec Polaków wydał 11 sierpnia 1937 r. Nikołaj Jeżow, komisarz narodowy spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego. To w nim wyliczono rzeszę Polaków, którzy mieli podlegać aresztowaniu przez NKWD.

Byli to m.in. członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, pozostający na terenie ZSRS żołnierze wzięci do niewoli podczas wojny polsko-bolszewickiej, byli działacze PPS, księża, nauczyciele itp. Część z nich trafiła do łagrów, a część od razu rozstrzelano.

Operacja polska rozpoczęła się 15 sierpnia 1937 r. i trwała do 15 listopada 1938 r. Aresztowano prawie 140 tys. osób, z czego dokładnie 111 091 skazano na karę śmierci. Prawie 30 tys. uwięziono w łagrach, w warunkach zagrażających biologicznej egzystencji. Dlatego IPN uznał, że działania Sowietów wyczerpują znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. A ta nie ulega przedawnieniu.

Pion śledczy IPN w Szczecinie, bo to on prowadzi od końca stycznia to śledztwo, apeluje do wszystkich osób, zwłaszcza krewnych ofiar, o przekazywanie posiadanej wiedzy lub dokumentów. Na apel odpowiedziało już około 30 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski