Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN zidentyfikował szczątki czterech partyzantów z Małopolski. W tym uczestnika akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Jan Sałapatek "Orzeł", fotografia z okresu działalności
Jan Sałapatek "Orzeł", fotografia z okresu działalności AIPN
Mieczysław Adamiec "Ciemny", Wincenty Cebula, Józef Orkisz "Lotny" i Jan Sałapatek "Orzeł". To właśnie szczątki tych partyzantów podziemia niepodległościowego z Małopolski odnaleziono i zidentyfikowano w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. W sumie w wyniku działań IPN podjęto szczątki ponad 2 tys. osób.

8 marca w warszawskim Belwederze rodzinom 20 ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich wręczono noty identyfikacyjne. Wśród odnalezionych ostatnio i zidentyfikowanych było czterech partyzantów z Małopolski.

Mieczysław Adamiec „Ciemny” (1925-1946) – żołnierz Armii Krajowej, członek podziemia poakowskiego, uczestnik akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie; Wincenty Cebula (1922-1944) – członek Batalionów Chłopskich; Józef Orkisz „Lotny” (1923-1948) – żołnierz Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” i oddziału „Wiarusy”; Jan Sałapatek „Orzeł” (1923-1955) – żołnierz Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, dowódca oddziałów partyzanckich „Zemsta” i „Zorza”.

IPN prowadzi od wielu lat poszukiwania ofiar reżimów totalitarnych i czystek etnicznych. Lista zidentyfikowanych osób obejmuje już ponad 240 nazwisk. Krakowski oddział Instytutu w ciągu pięciu lat działalności pionu poszukiwań zidentyfikował 22 osoby. W sumie w wyniku działań IPN podjęto szczątki ponad 2 tys. osób. Od kilku lat Instytut korzysta z narzędzia udostępnionego przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze – systemu CODIS. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji prowadzi działania w kraju i za granicą. Zespół specjalistów przebadał kilkadziesiąt miejsc w Polsce, prowadził także prace m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie oraz w Niemczech.

Na 2023 r. zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka zaplanował prace poszukiwawcze m.in. na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie, w Warszawie (kontynuacja prac na terenie dawnego więzienia Toledo na Pradze, kontynuacja badań na terenie Willi Jasny Dom), w Mucznem (kontynuacja prac poszukiwawczych szczątków ofiar zbrodni UPA na Polakach) oraz kilkudziesięciu innych miejscach.

Tak wyglądało więzienie św. Michała w Krakowie.

Dziś to jedno z najbardziej znanych muzeów w Krakowie, wcześ...

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski