Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ironia siedmiu dni w Zabierzowie

Tomasz Kolowca
Cywilizacja...
Cywilizacja... archiwum UG Zabierzów
Ludzie. Michał Batkiewicz, artysta ze Szczyglic po raz kolejny zaprezentował swoje prace w sąsiedniej miejscowości. Przechodnie zatrzymywali się przy nich z zaciekawieniem. Tak przemawia sztuka na ulicy.

W ostatnich dniach Rynek w Zabierzowie był miejscem wystawy znanego małopolskiego rzeźbiarza Michała Batkiewicza. Prezentowano tam monumentalną wystawę „Ironia siedmiu dni”.

Rzeźba składa się z czternastu postaci ludzkich, siedmiu kobiet i siedmiu mężczyzn. Postacie ustawione są w dwóch liniach znikających w perspektywie, na tle budynku ratusza. Wszystkie figury są jednolicie odlane, nagie i zdają się bezmyślnie patrzeć w przestrzeń. Ich ciała są idealne, atletyczne, chciałoby się powiedzieć spiżowe - choć odlane są z aluminium. Każda ma 2,5 metra wysokości.

Na pierwszy rzut oka wszyscy są identyczni, piękni - ale po chwili zastanowienia widać w tym pustkę. I rodzi się pytanie, czy jest w nich coś jeszcze poza sztucznym, „błyszczącym” pięknem? Obcowanie z taką sztuką rodzi wiele pytań, ale też zwyczajnie się podoba. Wystawa pokazywaną w Zabierzowie wcześniej, w maju, mieli okazję obejrzeć mieszkańcy Chrzanowa.

Sam Michał Batkiewicz to postać rozpoznawalna w regionie. Urodzony w Nowym Targu w 1957 roku ukończył zakopiańskie Liceum Sztuk Plastycznym imienia Antoniego Kenara, a następnie Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zdobył u profesora Mariana Koniecznego, zasłużonego twórcy, autora m.in. odtworzonego pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie czy Nike Warszawskiej.

Od wielu lat Batkiewicz ma swoją pracownię (Art-Studio Rzeźba Odlewnictwo) w Szczyglicach w gminie Zabierzów. Pośród jego realizacji jest choćby replika ołtarza Wita Stwosza w skali 1:3, drewnianego i polichromowanego, który został przeznaczony do kościoła świętego Jana Kantego w Chicago. W Ameryce Batkiewicz zaprojektował również kościół w Lawton. Za granicą, oprócz Stanów Zjednoczonych, wystawiał i działał też w Kanadzie i Brazylii.

Jednak najbardziej znany jest z takich właśnie jak „Ironia siedmiu dni” dużych, plenerowych realizacji. Podobną pokazywał pół roku temu, również na Rynku w Zabierzowie. „Cywilizacja” miała uświadomić ludziom destruktywny wpływ na środowisko naturalne. To ważne w jego twórczości, bo jak sam podkreśla, inspirację czerpie z otaczającej rzeczywistości. Składała się z kilku grup rzeźbiarskich. Tamta praca, również wystawiana w innych miastach, miała nieszczęście być uszkodzona podczas pokazu w Żorach.

W ostatnich miesiącach o Batkiewiczu zrobiło się trochę głośniej w związku z próbą postawienia w Poznaniu odtworzonej rzeźby Chrystusa. Kontrowersyjna inicjatywa, była szeroko komentowana w mediach.

Zamówiona przez Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu rzeźba przez jakiś czas, w związku z nie uzyskaniem zgody na jej postawienie, znajdowała się w pracowni rzeźbiarza. Obecnie jest w Poznaniu, chociaż sprawa z miejscem usytuowania liczącej ponad pięć metrów wysokości rzeźby wciąż nie została do końca wyjaśniona.

Prywatnie Michał Batkiewicz jest pasjonatem motocykli Harley Davidson oraz zapalonym podróżnikiem. W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi przyznany przez Prymasa Józefa Glempa. W Polsce jego realizacje można oglądać w Szczecinie (przyrządy astronawigacyjne na wybrzeżu), w Wadowicach (pomnik katyński) czy w Szczawnicy lub Rabce (lubiane i znane fontanny).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski