Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ISO w magistracie

WR
Jak przyjmą mieszkańcy gminy Niepołomice zmiany w organizacji pracy i przyjmowania stron w niepołomickim magistracie? Ma je przynieść w tym roku wdrożenie systemu jakości ISO 9001 zakończone uzyskaniem certyfikatu. Cele?: szybsze załatwianie spraw, a więc ułatwienie interesantom lepszej obsługi, dla urzędu m.in. podniesienie prestiżu i wiarygodności, obniżenie kosztów funkcjonowania poprzez efektywniejsze wykorzystanie pieniędzy i stanowisk pracy, a dla burmistrza choćby możliwość lepszej oceny pracy urzędników.

Niepołomice

   Burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik spodziewa się zakończenia wdrażania przygotowań do końca października, by do końca tego roku uzyskać certyfikację. Niezależnie od działań wyłonionej w przetargu firmy, z którą zostanie w tym tygodniu podpisana umowa na przygotowanie urzędu do wdrożenia systemu, gmina równolegle już zaczyna wprowadzać zmiany pozwalające przyspieszyć całą procedurę.
   W tym celu na parterze magistratu zostaną przygotowane stanowiska do obsługi petentów i to "od ręki" tam, gdzie to możliwe. W bardziej skomplikowanych sprawach będą tu schodzić inni urzędnicy. Piętra magistratu w zasadzie mają zostać zarezerwowane tylko dla nich. - Jeśli mieszkańcy i goście gminy, dzięki takiej reorganizacji, będą szybciej i kompetentniej obsługiwani, nie sądzę, by mieli poczucie odizolowania od urzędników. To nie potrzebująca pomocy osoba ma błądzić po pokojach w magistracie, ale to urzędnicy będą w razie konieczności schodzić do interesantów - wyjaśnia burmistrz Kracik. W kontekście wejścia Polski do UE, coraz więcej zainteresowanych inwestowaniem w gminie partnerów zagranicznych to dla niego również bardzo poważne powody, dla których uzyskanie tego certyfikatu jakości ma czynić lepszym wizerunek gminy. - Nie ma lepszej reklamy dla gminy, jak ta przekazywana przez innych inwestorów, że u nas są profesjonalnie i kompleksowo obsłużeni - dodaje.
   Do końca lutego burmistrz zapowiada również wprowadzenie elektronicznej rejestracji (na karty) pracy urzędników (z opcją wyjścia służbowego). Zapisy z kart będą dla kadrowej podstawą do wypłaty wynagrodzeń i znikną wreszcie anachroniczne zeszyty obecności w pracy. System (również w kontekście uzyskania certyfikatu jakości) ma także objąć pozostałe instytucje, dla których gmina prowadzi kadrowo-płacową obsługę, a więc m.in. Centrum Kultury, Muzeum Niepołomickie, GOPS, gospodarstwo pomocnicze. Koszt wprowadzenia tych zmian dla około 200 pracowników wyniesie blisko 28 tys. zł. Nikt nie zostanie zwolniony z pracy ani nie będzie przyjmowania nowych pracowników, choć samodzielne dotąd stanowiska pracy będą zamienione w referaty. Wszystkich pracowników czekają szkolenia i muszą się oni liczyć z prawie nieustanną oceną swojej pracy, również za pomocą ankiet wśród interesantów urzędu. W magistracie zostanie zamontowana nowoczesna centrala alarmowa, a w wyniku wprowadzania zmian weryfikacji poddana zostanie baza komputerowa i dostosowanie parametrów komputerów do konkretnych stanowisk pracy.
Tekst i fot.: (WR)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski