Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Istotne zmiany w zawodzie ratownika medycznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał szczegóły

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Minister zdrowia napisał na Twitterze, że „pierwszy raz w historii polskiego ratownictwa powołujemy samorząd ratowników medycznych”. „Piszemy nową historię ratownictwa" – dodał Adam Niedzielski. Regulacja – jak wskazał – pozwoli m.in., by ratownicy mogli odbywać szkolenia specjalizacyjne i uzyskiwać tytuł specjalisty.
Minister zdrowia napisał na Twitterze, że „pierwszy raz w historii polskiego ratownictwa powołujemy samorząd ratowników medycznych”. „Piszemy nową historię ratownictwa" – dodał Adam Niedzielski. Regulacja – jak wskazał – pozwoli m.in., by ratownicy mogli odbywać szkolenia specjalizacyjne i uzyskiwać tytuł specjalisty. Krzysztof Kapica
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego został przyjęty przez rząd. Projekt zakłada m.in utworzenie jawnego rejestru ratowników medycznych.

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Co ma na celu?

Minister zdrowia napisał na Twitterze, że „pierwszy raz w historii polskiego ratownictwa powołujemy samorząd ratowników medycznych”. „Piszemy nową historię ratownictwa" – dodał Adam Niedzielski. Regulacja – jak wskazał – pozwoli m.in., by ratownicy mogli odbywać szkolenia specjalizacyjne i uzyskiwać tytuł specjalisty.

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych ma na celu wprowadzenie do systemu prawnego przepisów regulujących w sposób kompleksowy wykonywanie zawodu ratownika medycznego, utworzenie ram prawnych dla działania samorządu ratowników medycznych oraz zasad odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych.

Projektowana ustawa zawiera przepisy regulujące wykonywanie zawodu ratownika medycznego, w tym m.in. wymagane uprawnienia kwalifikacyjne, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego, zasady wykonywania tego zawodu, organizacji kształcenia przed i podyplomowego oraz ponoszenia odpowiedzialności zawodowej, jak również utworzenia samorządu ratowników medycznych.

Projekt wprowadza do systemu prawnego przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych i regulujące jego organizację, tak jak to ma miejsce w przypadku innych zawodów medycznych. Samorząd zawodowy będzie zorganizowany w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych, która będzie posiadała osobowość prawną oraz określone w ustawie organy.

Kto będzie mieć prawo do wykonywania zawodu?

„Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostały także przeniesione do ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych, prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego będą posiadały osoby, na zasadzie praw nabytych, które ukończyły publiczną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy ratownika medycznego lub ukończyły studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne i uzyskały tytuł zawodowy licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności) lub studia wyższe na kierunku studiów związanym z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i uzyskały tytuł zawodowy licencjata” – wyjaśniono.

Projekt określa również zasady przeprowadzania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Egzamin ten będzie organizowany przez Centrum Egzaminów Medycznych, a przeprowadzany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną powoływaną przez dyrektora CEM. W skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej będą wchodziły osoby posiadające doświadczenie z zakresu ratownictwa medycznego, w tym co najmniej jedna będzie musiała być lekarzem systemu. Egzamin będzie składany w formie testowej i będzie przeprowadzany nie rzadziej niż raz w roku równocześnie w tych samych terminach.

Projektowana ustawa wprowadza również instytucję jawnego rejestru pozwalającego na identyfikację ratownika medycznego i określenie jego kwalifikacji. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego będzie możliwe po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz uzyskaniu wpisu do rejestru ratowników medycznych.

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej

„Ważnym elementem projektowanej ustawy, wywierającym wpływ na bezpieczeństwo pacjenta jest stworzenie także możliwości skutecznego pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód ratownika medycznego w przypadku nienależytego lub nierzetelnego przestrzegania obowiązku wykonywania czynności zawodowych zgodnie z określonymi w ustawie zasadami wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz zasadami etyki zawodowej, do których określenia będzie uprawniony samorząd ratowników medycznych” – podkreślił resort zdrowia.

W ocenie ministerstwa efektem wprowadzenia proponowanych rozwiązań będzie „zintegrowanie środowiska zawodowego, samodzielność w określaniu potrzeb i dalszego rozwoju tego zawodu, efektywniejsza współpraca z tym środowiskiem zawodowym, sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu ratownika medycznego”. „W efekcie długofalowym projektowana regulacja ma się przełożyć na poprawę jakości udzielania świadczeń zdrowotnych przez ratowników medycznych, a co za tym bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów” – dodano.

mm

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Istotne zmiany w zawodzie ratownika medycznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał szczegóły - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski