ITD bierze pod lupę autokary wiozące dzieci na ferie. W...

ITD bierze pod lupę autokary wiozące dzieci na ferie. W Głogoczowie powstał specjalny punkt kontrolny

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Spotkanie inaugurujące akcję "Bezpieczny autokar 2019"
1/19
przejdź do galerii

Spotkanie inaugurujące akcję "Bezpieczny autokar 2019" ©Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Zaczynają się ferie zimowe a razem z nim akcja „Bezpieczny autokar”, którą prowadzi Inspekcja Transportu Drogowego. W sobotę w Głogoczowie mówili o niej Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego, Piotr Ćwik, wojewoda małopolski oraz Paweł Kucharczyk, wojewódzki inspektor transportu drogowego.
Akcja prowadzona jest od 2003 r. Ma na celu poprawę bezpieczeństwa podróży najmłodszych pasażerów poprzez m.in. wyeliminowanie z ruchu niesprawnych pojazdów, podniesienie świadomości przewoźników i pasażerów, a w konsekwencji ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

- Zainteresowanie rodziców akcją Bezpieczny Autokar i jej efekty z ubiegłych lat najlepiej świadczą o potrzebie takich działań prowadzonych przez ITD na polskich drogach. Dlatego bardzo ważne jest, aby kierowcy i przewoźnicy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Spotkanie zorganizowano w specjalnym punkcie kontrolnym, jaki na potrzeby akcji utworzono w Głogoczowie. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bowiem Głogoczów leży przy zakopiance, drodze, którą dzieci wyjeżdżają na zimowy wypoczynek.
Na razie jadą uczniowie z pięciu województw, które jako pierwsze rozpoczęły ferie. Są to: kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i małopolskie.

Głogoczowski punkt nie będzie jednym. Podobne będą uruchamiane sukcesywnie na terenie całej Polski, zgodnie z kalendarzem zimowych ferii. W tych właśnie punktach sprawdzane będą autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Ocenie podlegał będzie m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Są to elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu.

Ale nie tylko to, bo także trzeźwość i czas pracy kierowców oraz to czy posiadają wymagane dokumenty. O tym, że przemęczony kierowca jest równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu, mówił minister Andrzej Adamczyk.

Dzieci, przy tej okazji, zostaną zapoznane z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego i otrzymają odblaski.

Wzmożone kontrole będą prowadzone do ferii i to nie tylko w tych punktach kontrolnych, ale również w miejscach odjazdu autokarów.

Wystarczy zgłoszenie od rodziców lub opiekunów dzieci, aby ITD mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem telefonicznie lub drogą elektroniczną (e-mail) właściwemu terytorialnie wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego.

- Chciałbym prosić wszystkich rodziców, wychowawców i opiekunów, którzy będą towarzyszyć dzieciom i młodzieży podczas ferii, o szczególną rozwagę. Przede wszystkim pamiętajmy, że zimą na drodze pośpiech jest złym doradcą –zaapelował Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski.

Inspektorzy apelują zaś do kierowców, aby pamiętali o zapinaniu pasów i przypominali o tym pasażerom, oraz aby zadbali o to, żeby dzieci były przewożone w fotelikach.

W ocenie Inspekcji kontynuowanie wzmożonych kontroli jest niezbędne, dlatego, że wciąż ujawniane są przypadki naruszeń, które mogą doprowadzić do drogowych tragedii.

W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 1300 pojazdów – zatrzymano 53 dowody rejestracyjne (4,1%) w tym w 21 przypadkach (1,6%) ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny autokarów konieczne było również wydanie zakazów jazdy. Inspektorzy zakończyli także czynności nałożeniem 296 mandatów karnych (22,8%).

Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Rok wcześniej, kontrole 1177 autokarów zakończyły się zatrzymaniem 47 dowodów rejestracyjnych (4%) w tym w 8 przypadkach (0,7%) niedopuszczeniem pojazdów do dalszej jazdy oraz nałożeniem 154 mandatów karnych (13,1%). Nie stwierdzono przypadków prowadzenia autokarów pod wpływem alkoholu. W autokarach, które przewoziły dzieci, ujawniane były m.in. przypadki wycieków płynów eksploatacyjnych, niesprawne układy hamulcowe, wadliwe oświetlenie i uszkodzone ogumienie.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

Kraków czy Warszawa? Odróżnisz je bez problemu? [QUIZ]

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

OSOBOWOŚĆ ROKU 2018 | Kto zasługuje na ten tytuł?

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Ogłoszenia matrymonialne z dawnych lat

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]

Magda Gessler odpadnie przy pierwszym pytaniu. A Ty? Sprawdź, czy jesz po krakowsku [QUIZ]