Izba Kupiecka

Redakcja
Kupcy krakowscy mieli swoją izbę w ratuszu miejskim. Powołano ją w interesie kupieckiego prawa, pożytku i korzyści.

Fot. archiwum MHK

Z kart historii Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej

Świadczą o tym nadane 22 lutego 1901 roku, przez Radę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa prawa do "odbywania posiedzeń w obecnym Ratuszu miejskim, w jednej z większych sal Magistratu nie wyłączając Izby radzieckiej, tj. sali obrad Rady miasta - o ile ta sala będzie do rozporządzenia - za poprzednim zawiadomieniem o każdem posiedzeniu Pana Prezydenta Miasta na 24 godzin naprzód". W swej uchwale Rada: "zgodziła się, aby w przebudować się mającym gmachu Ratusza miejskiego jedną z sal, którą świetna Kongregacya Kupiecka odpowiednio własnym kosztem ozdobi - nosiła Dawną nazwę »Izba Kupiecka« i zapewniła świetnej Kongregacyi użytkowanie tej sali na odbywanie posiedzeń i przechowywanie aktów swych i godeł oraz pamiątek z zastrzeżeniem jednak, że przez to Świetna Kongregacya żadnych praw do tej sali nie nabędzie i że pozwolenie na używanie tej sali na powyższe cele może być odwołane".

Starania o pozyskanie w Ratuszu własnej Izby, środowisko kupców podjęło 26 września 1889 roku. Dokument, przyznający prawa do Izby, Rada skierowała do "Świetnej Kongregacyi Kupieckiej na ręce Starszego Wielmożnego Pana Henryka Schwarza Radcy cesarskiego i Radcy miejskiego w Krakowie". We wniosku o przywrócenie prawa zasiadania w Ratuszu miejskim w sali, zwanej odtąd Izbą Kupiecką, H. Schwarz pisał m.in.: "Kongregacya Kupiecka, jedna z najdawniejszych Korporacyji krakowskich sięgająca założeniem początków XV stulecia, bo r. 1410, dzieląc pomyślną i złą dolę miasta, przetrwała do dni naszych. Kupiectwo krakowskie zjednoczone w Kongregacyi Kupieckiej chlubnie jest zapisane na kartach historyi starego Krakowa, nie tylko z czasów niepodległości Narodu, ale i później nie wyłączając czasów Wolnego Miasta i doby po zajęciu Krakowa prze Austryę. Zasiadali oni ongi w przeważnej części na krzesłach radzieckich i ławniczych, a ślady ich działalności obywatelskiej przetrwały wieki, stanowiąc chlubę mieszczaństwa krakowskiego jako tegóż żywioł rdzenny i kulturalny"./.../ Obrady i zgromadzenia Kongregacyi Kupieckiej odbywały się od najdawniejszych czasów aż do chwili zburzenia (około 1824 r.) w gmachu ratuszowym na Rynku Krakowskim, w osobnej sali zwanej Izbą Kupiecką. Autor wniosku przypomina, że po zburzeniu Ratusza Krakowskiego, Kongregacya odbywała swe zgromadzenia i obrady w sali Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego przy ulicy Siennej. Wnioskuje też, ażeby dla utrzymania tradycji i zwyczajów Świetna Rada Miasta przywróciła Kongregacyi prawo zasiadania w obecnym Ratuszu Miejskim. Jedna z sal nosiła odtąd dawną nazwę Izby Kupieckiej (obecnie Sala Kupiecka znajduje się budynku Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świetych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie