Izolacje termiczne i akustyczne

Zmniejszają straty ciepła i chronią budynki przed hałasem oraz drganiami

Buduj z "Domem"

Zmniejszają straty ciepła i chronią budynki przed hałasem oraz drganiami

   Materiały izolujące termicznie i akustycznie chronią budynek przed utratą ciepła oraz przedostawaniem się hałasu z zewnątrz.
   Prawidłowo wykonana izolacja termiczna zmniejsza straty ciepła, obniżając koszty ogrzewania budynku. Zapobiega skraplaniu się wilgoci i rozwojowi pleśni wewnątrz pomieszczeń. Warstwę chroniącą przed nadmierną utratą ciepła układa się na ścianach zewnętrznych, stropach i dachach, stosując styropian, wełnę mineralną, ekofiber oraz płyty pilśniowe - materiały dostępne w wielu postaciach i odmianach. Wykonanie izolacji akustycznych chroni budynki przed hałasem oraz drganiami i wynika z przepisów budowlanych. Najczęściej układa się je z takich samych materiałów jak izolacje termiczne.

Styropian

jest materiałem wytwarzanym z ropy naftowej. Może być stosowany jako dodatek termoizolacyjny do betonu, pustaków oraz ciepłych zapraw i tynków. Nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji, a właściwości fizyczne utrzymuje przez cały okres użytkowania. Łatwo poddaje się obróbce. Bez problemu można go przechowywać, ciąć i montować. Nie stanowi również żadnego zagrożenia dla życia człowieka. Jest dostępny w postaci płyt o różnej gęstości - w trzech odmianach. Ich grubość waha się od 2 do 20 cm. Krawędzie płyt mogą być gładkie lub specjalnie wyprofilowane, co umożliwia łączenie na zakład bądź na wpust i pióro. Płyty styropianowe są sztywne - trudno dopasowują się do nierównych powierzchni, ale dobrze sprawdzają się tam, gdzie potrzebna jest sztywność. Dlatego stosuje się je do ocieplenia ścian zewnętrznych i połaci dachowych.
   Tam, gdzie nie ma możliwości zaizolowania elementów budynku przy użyciu płyt styropianowych, znajdują zastosowanie granulaty, kształtki i profile produkowane ze styropianu. Granulaty są przydatne do ocieplania miejsc trudno dostępnych w już istniejących budynkach. Wypełnia się nimi stropy i połacie dachowe oraz wdmuchuje w szczeliny w pustakach. Kształtki styropianowe umożliwiają uzyskanie odpowiednich spadków połaci dachowej. Układa się je tam, gdzie jest mało miejsca. Natomiast profile to różnego rodzaju gzymsy, cokoły lub listwy stosowane do renowacji obiektów zabytkowych.
   Na rynku dostępne są także płyty styropianowe laminowane papą lub termoizolacyjne płyty dachowe. Płyty laminowane produkuje się ze styropianu samogasnącego o grubości od 4 do 20 cm, a do ich górnej powierzchni przykleja papę podkładową. Płyty te przeznaczone są głównie do izolacji dachów i stropodachów, których nachylenie przekracza 20 proc. Do produkcji termoizolacyjnych płyt dachowych również używa się styropianu samogasnącego. Na zewnątrz mają specjalnie uformowane karby, pełniące funkcję łat, do których zaczepia się dachówki. Płyty wyposażone są w kanały odprowadzające skroploną wodę i zapewniające wietrzenie przestrzeni pod dachówkami.
   Oprócz typowych odmian styropianowej izolacji cieplnej w budownictwie stosowane bywają również specjalne - elastyczne, nienasiąkliwe i wytrzymałe na ściskanie - płyty izolacji akustycznej, skutecznie tłumiące odgłos kroków.

Wełna mineralna

- to zarówno wełna kamienna (skalna), jak i szklana. Dzięki porowatej strukturze doskonale izoluje termicznie. Ponad 98 proc. objętości materiału stanowi zamknięte pomiędzy włóknami powietrze. Jest niepalna i ognioodporna, znakomicie pochłania dźwięki. Jest wytrzymała mechanicznie, wodoodporna oraz paroprzepuszczalna. Oznacza to, że przegrody izolowane wełną mineralną nie tworzą dodatkowej bariery dla naturalnego odpływu nadmiaru wilgoci, co przeciwdziała rozwojowi szkodliwych pleśni i grzybów. Wełna mineralna dostępna jest luzem bądź w postaci płyt, mat, otulin oraz granulatów. Wyroby te mogą mieć dodatkowo powłoki lub pokrycia poprawiające parametry całej przegrody. Wełnę mineralną stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych, stropodachów, stropów i fundamentów oraz poddaszy użytkowych.
   Płyty z wełny mineralnej**występują w trzech odmianach, różniących się gęstością i twardością. Na rynku dostępne są płyt miękkie (o gęstości 60 kg/m sześc.), półtwarde (o gęstości od 80 do 120 kg/m sześc.) oraz twarde (o gęstości od 150 do 180 kg/m sześc.). W przypadku płyt z wełny szklanej stosuje się dodatkowe wzmocnienie welonem szklanym oraz folią aluminiową. Maty z wełny kamiennej przechowuje się najczęściej w postaci rulonów i stosuje do izolowania podłóg poddaszy nieużytkowych, podłóg na legarach oraz dachów krokwiowych. Maty z wełny szklanej oferowane są w postaci prostokątnych arkuszy pokrytych jednostronnie welonem szklanym. Zastosowanie znajdują przede wszystkim w suchej zabudowie oraz w domach szkieletowych. Filce z wełny mineralnej - to wyroby z włókien mineralnych połączonych lepiszczem organicznym, produkowane w postaci rulonów z wykończeniem w postaci welonu szklanego oraz folii aluminiowej. Używa się ich jedynie do izolacji podłóg. Natomiast granulatem z wełny mineralnej lub wełną mineralną luzem izoluje się miejsca trudno dostępne, szczeliny ścian warstwowych, podłogi oraz stropy poddaszy.

Ekofiber i płyty pilśniowe

   Ekofiber jest materiałem ekologicznym, uzyskiwanym w procesie przetwarzania makulatury. Ma postać luźnych, celulozowych włókien, poddawanych procesowi mineralizacji związkami boru, który ma na celu zabezpieczenie materiału przed butwieniem. Ekofiber ma bardzo dobre właściwości ognioodporne. Wchłania i odparowuje nadmiar wilgoci, w zależności od poziomu wilgotności i temperatury panującej wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczenia. Świetnie nadaje się do ocieplania ścian zewnętrznych z pustką powietrzną. Łatwo i efektywnie ociepla również konstrukcje o skomplikowanych kształtach. Wypełnia je dokładniej i szczelniej niż arkusze lub maty. Układa się go według specjalnej technologii zapewniającej wysoką jakość wykonywanych robót. Na budowę dostarczany jest w workach, wsypywany do specjalnego agregatu i rozdrabniany.
   Płyty pilśniowe wytwarza się z włókna drzewnego i impregnuje specjalnymi preparatami zwiększającymi ich odporność na działanie grzybów rozkładających celulozę. Dostępne są w postaci porowatych płyt o grubościach od 2 do 10 cm. Mają specjalnie wyprofilowane krawędzie, umożliwiające łączenie ich na wpust i pióro. Można nimi izolować ściany, dachy, a także stropy. W miejscach o podwyższonej wilgotności należy zastosować płyty odporne na zagrzybienie. (MŚ)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.