Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izrael wczoraj i dziś

Jolanta Ciosek, Łukasz Gazur
Co roku koncert „Szalom na Szerokiej” to kulminacja Festiwalu Kultury Żydowskiej
Co roku koncert „Szalom na Szerokiej” to kulminacja Festiwalu Kultury Żydowskiej Fot. Anna Kaczmarz
Do niedzieli, 6 lipca, Kraków. Festiwal Kultury Żydowskiej pokazuje, jak żywa i inspirująca jest tradycja.

Trwa 24. Festiwal Kultury Żydowskiej. Uczestniczymy w dzie­siątkach imprez, koncertów, warsztatów, ale, niestety, wszystko, nawet to, co piękne i mądre jak ten Festiwal, ma swój koniec. Co jeszcze przed nami w ciągu najbliższych dni? Polecać można wiele, my jednak ograniczymy się do wydarzeń najważniejszych.

Jeszcze dziś można wysłuchać recitalu piosenek żydowskich w wykonaniu Naomi Miller (godz. 20, JCC) oraz koncertu w synagodze Tempel w wykonaniu Shai Tsabari & The Middle-East Groove All-Stars (godz. 22).

W piątek Neta Elkayam i jej zespół zapraszają na koncert tradycyjnych pieśni marokańskich (synagoga Tempel, godz. 18), a Szewach Weiss na spotkanie z Zygmuntem Rolatem, mecenasem kultury, jednym z darczyńców Festiwalu. A o 22 w Alchemii wystąpią siostry Haim i ich muzycy. To będzie prawdziwy dynamit tegorocznego Festiwalu, bowiem wykonawczynie dysponują absolutnie hipnotyzującymi głosami.

A w sobotę, tradycyjnie na zakończenie Festiwalu, spotkamy się na Szerokiej, na wspaniałym koncercie ,,Szalom” z udziałem wszystkich artystów. Koncercie, który ma być radością z życia, miłości, trwania (godz. 18).

To 7 godzin muzyki żydowskiej z całego świata non stop. I – co ważne – to nie klezmerskie melodie, ale pokaz, jak żywa i inspirująca dla kolejnych pokoleń jest tradycja muzyki żydowskiej. Na otwarcie koncertu pojawi się kolektyw DJ-ski Easy Cheesy i zaprezentuje projekt specjalny: ,,Niebiesko-Biali”.

To miks muzyki polskiej i izraelskiej z lat 60. i 70. Pojawią się Skaldowie obok Igala Bashana, Czerwono-Czarni i Arik Ein­stein, Zbigniew Wodecki i Aris San. Cóż, jak widać, będzie to spotkanie muzyczne ponad podziałami.

Pamiętajcie, że to nie wszystko – trzeba śledzić program!

– Ten Festiwal ma być miejscem najpoważniejszego dialogu kultur, religii, miejscem, gdzie człowiek zaczyna pytać samego siebie o własną tożsamość. Ma być miejscem radości, afirmacji życia przy zachowaniu pamięci dla tych, którzy już odeszli – powiedział nam Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski