MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jabłka w polskich szkołach

Redakcja
Ponad 6 ton jabłek trafi 1 października do nowosądeckich i krakowskich szkół, włączonych do pilotażowego programu pod hasłem "Jabłkomania do chrupania". Świeże owoce mają zastąpić "śmieciowe jedzenie" - chipsy, batony popijane colą, czyli popularny zestaw śniadaniowy przeciętnego ucznia.

"Z" jak "Zdrowie"

Nie jest tajemnicą, że spożywanie takich wysokokalorycznych, produktów pozbawionych wartości odżywczych prowadzi do otyłości. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej powoduje zmęczenie, ociężałość i ospałość - dolegliwości będące największym wrogiem uczącej się młodzieży. Dlatego 1 października uczniowie krakowskich i nowosądeckich szkół dostaną po jabłku.
Sponsorem Dnia Jabłka są firmy z wieloletnimi tradycjami sadownictwa i ogrodnictwa: istniejąca od stu lat Spółdzielnia Ogrodnicza "Ziemi Sądeckiej", a także młodsze, ale równie prężnie działające grupy producentów z regionu Małopolski, czyli Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw "Owoc Łącki", Sadownicza Spółdzielnia Handlowa "Łososina" oraz Spółdzielnia "Grodzisko" z Raciechowic, stosujące metody produkcji odpowiadające światowym standardom.
Głównym partnerem programu jest Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych z Lublina, działające na rzecz rozwoju nowoczesnego sadownictwa w Polsce. Akcja, która w tym roku obejmie pilotażowo Nowy Sącz i Kraków, docelowo będzie realizowana w skali całego kraju. Prowadzone są w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Organizator - Stowarzyszenie na Rzecz promocji Sportu i Turystyki Krajoznawczej "Zdrowie", propagując właściwy styl odżywiania, będzie zachęcał również młodych ludzi do codziennej aktywności fizycznej jako nieodzownego warunku zachowania zdrowia i najlepszej metody zapobiegania otyłości.
Piramida zdrowia, autorstwa naukowców z Harvard School of Medicine, do niedawna zwana była piramidą żywieniową. Odkąd jednak w jej podstawie umieszczono aktywność fizyczną, stała się wyznacznikiem nie tylko zdrowego odżywiania, ale także zdrowego życia.
Promując zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży w myśl sprawdzonej zasady: "czym skorupka za młodu nasiąknie...", Stowarzyszenie "Zdrowie" przewiduje jednak, że sama edukacja to za mało, by przekonać młodych ludzi do zdrowego życia. Dlatego za udział w akcji przewidziano atrakcyjne nagrody. Organizowany będzie m.in. konkurs pod hasłem: "Ogryzki produkujesz - nagrody zyskujesz". Całe przedsięwzięcie zakończy się 30 kwietnia przyszłego roku, kiedy ogłoszony zostanie Międzynarodowy Dzień Ogryzka. W sądeckim Parku Strzeleckim oraz na Krakowskich Błoniach blisko 40 tysięcy uczniów przystąpi do bicia rekordu Guinnessa. Zasady są proste i sprowadzają się do ochoczego zamienienia kilku ton jabłek w ogryzki.
Dodajmy, że wybór jabłka nie jest przypadkowy, bo właśnie ten owoc stanowi symbol zdrowia. Jest dostępny przez cały rok, jest smaczny, wygodny w użyciu (wystarczy wyjąć z tornistra i zjeść) i posiada mnóstwo witamin i walorów odżywczych. Wiedzieli już o tym nasi przodkowie kierując się zasadą: "jedno jabłko dnia każdego i doktora nie trzeba żadnego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski