Jacek Kaczmarski pierwszy po biblii

Jacek Kaczmarski pierwszy po biblii

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

MUZYKA. Jest dla nich niczym guru, wskazuje jak żyć, zmusza do refleksji, uczy, zwraca uwagę, szarpie duszę: Jacek Kaczmarski - poeta, pieśniarz. Od dziś miłośnicy jego twórczości uczestniczą w "podziemnym" zlocie kaczmarski underground 6.0, który odbywa się w Krakowie i Marszowicach.
Choć Jacek Kaczmarski zmarł osiem lat temu, jego pieśni fascynują kolejne pokolenia. - Jacek Kaczmarski ulepił mój świat. Słucham go częściej niż kazań - mówi Marcin Szymański, pomysłodawca i współorganizator zlotu. Czy siedem razy częściej? - Nie siedem, a 77 - podkreśla.

- Jacek Kaczmarski mówił pięknie o wolności jednostki, o wolności, której nam wówczas brakowało - tłumaczy Michał Leśniak, drugi z pomysłodawców zlotu. - Czuliśmy, że wiele mu zawdzięczamy. I aby nie zapomnieć o Jacku, wymyśliliśmy zlot.

Impreza kaczmarski underground zrodziła się spontanicznie, ze spotkania grupy przyjaciół, z chęci rozmowy i wspólnego muzykowania. - Chcieliśmy usiąść przy ognisku, przy piwie, pośpiewać. Zależało nam jednak, aby impreza miała edukacyjny charakter. Twórczość Jacka jest na tyle różnorodna, że tematów na kolejne zloty nie zabraknie - dodaje Marcin Szymański.

- Na pierwszy zlot przyjechało kilkadziesiąt osób. Z roku na rok fani liczniej przybywali do Krakowa i do zabytkowej stodoły w Marszowicach w folwarku "Wiązy" - dodaje Lidia Ostólska, która z czasem dołączyła do organizatorów. Od początku impreza była realizowana bez pieniędzy, a jej uczestnicy wrzucali do kapelusza "co łaska". Od dwóch lat akcję wspiera Śródmiejski Ośrodek Kultury, szczególnie Barbara Serwatka.

Tegoroczna edycja "Gitarą i pędzlem" rozpocznie się dziś konkursem plastycznym na malarską interpretację utworów Kaczmarskiego; o godz. 20 w ŚOK-u odbędzie się recital Justyny Panfilewicz (fortepian Cezary Mogielnicki), zatytułowany "Krzyk". W sobotę impreza przeniesie się do Marszowic; o godz. 11 o historii malarskich korzeni Kaczmarskiego opowie prof. Kazimierz Rochecki z UMK w Toruniu; o godz. 13 dr Marek Karwala (UP Kraków) zwróci uwagę, jak odczytać obraz wg Kaczmarskiego. Zaplanowano m.in. spotkanie z Iwoną Grabską, współautorką albumu "Lekcja historii Jacka Karczmarskiego". O godz. 20 zagra Trio Łódzko-Chojnowskie, a o godz. 21 Mateusz Szczurek, Adam Łapacz, Michał Wilgocki, Kuba Kwaśniewski i Łukasz Jęcek.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo