MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak aktywność fizyczna wpływa na ryzyko nowotworów? Wykazano, że regularne ćwiczenia aerobowe mogą chronić przed rakiem z przerzutami

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Spacer to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej, którą mogą podejmować osoby w każdym wieku. Nawet powolne chodzenie wzmacnia serce i wydolność, a także redukuje stres.
Spacer to jedna z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej, którą mogą podejmować osoby w każdym wieku. Nawet powolne chodzenie wzmacnia serce i wydolność, a także redukuje stres. monkeybusinessimages/GettyImages.com
Aktywność fizyczna to niezbędny element prozdrowotnego stylu życia. Regularny wysiłek pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, obniża wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także zwiększa odporność organizmu. Okazuje się również, że ćwiczenia aerobowe mogą znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju raka z przerzutami do węzłów chłonnych, płuc i wątroby. Poznaj szczegóły najnowszej analizy.

Spis treści

Ćwiczenia aerobowe to niższe ryzyko nowotworów z przerzutami

Nowotwory to ogromna grupa chorób, która może dotknąć każdego niezależne od płci i wieku. Obecnie wiadomo, że aby zmniejszyć ryzyko ich rozwoju, konieczna jest odpowiednia profilaktyka, obejmująca utrzymanie prawidłowej masy ciała, stosowanie zbilansowanej diety z ograniczeniem substancji rakotwórczych, unikanie narażenia na smog, a także regularne uprawianie aktywności fizycznej.

W związku z dużym zainteresowaniem prewencją nowotworową naukowcy postanowili przyjrzeć się temu, jak aktywność fizyczna wpływa na ryzyko rozwoju złośliwego nowotworu z przerzutami do innych narządów lub tkanek. To bardzo ważna analiza, ponieważ co roku na świecie blisko 10 mln osób umiera z powodu choroby nowotworowej, a znaczna część z nich wskutek pojawienia się przerzutów, głównie do węzłów chłonnych, płuc, wątroby, kości i mózgu.

Dowiedz się więcej: Jak siedzący tryb życia wpływa na organizm i ryzyko chorób?

Zaobserwowano, że osoby regularnie wykonujące ćwiczenia aerobowe charakteryzowały się o 75 proc. niższym ryzykiem rozwoju raka z przerzutami w porównaniu do osób z siedzącym trybem życia. Dodatkowo naukowcy zidentyfikowali mechanizm stojący za prewencyjnym działaniem ćwiczeń. Wykazano, że wysiłek fizyczny zwiększa zużycie glukozy przez mięśnie i narządy wewnętrzne, a to zmniejsza ilość wolnej glukozy dostępnej dla guza nowotworowego.

Czytaj także: To lek na stres, depresję, cukrzycę i otyłość. Obejrzyj, a zechcesz uprawiać sport. Zobacz za darmo film „Jak ruchem zmienić umysł”

– Mówiąc najprościej, ćwiczenia „przeprogramowują” nasze narządy, aby wymagały więcej składników odżywczych. Jednocześnie zdrowe narządy osób ćwiczących są w stanie łatwiej konkurować z komórkami nowotworowymi o składniki odżywcze. Pozostawia to mniej związków dostępnych dla guza, aby mógł rosnąć – skomentowała dr Erica Rees-Punia, starszy główny naukowiec w dziedzinie epidemiologii i badań behawioralnych w American Cancer Society.

Jak aktywność fizyczna wpływa na rozwój raka?

Naukowcy postanowili zbadać związek między aktywnością fizyczną a rozwojem raka z przerzutami. Na potrzeby analizy eksperci ocenili dane pochodzące z Izraelskiego Centrum Kontroli Chorób i Departamentu Żywienia Izraelskiego Ministerstwa Zdrowia od ponad 2,7 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 25 do 64 lat. Na początku badania żaden z uczestników nie wykazywał objawów mogących świadczyć o rozwoju nowotworu.

Przeczytaj również: Nowotwory, które najlepiej rokują. Wykryte wcześnie dają szanse na długie życie po wyleczeniu

Badani odpowiedzieli na pytania z dwóch kwestionariuszy dotyczących aktywności fizycznej. Następnie uczestników obserwowano przez 20 lat i oceniano, jak wysiłek fizyczny wpłynął na rozwój choroby nowotworowej z przerzutami. Dodatkowo po przeprowadzeniu ankiety wytypowano grupę osób, którym najpierw zbadano krew, a następnie poddano badaniom na bieżni. W tym celu uczestnicy biegali przez 30 minut na bieżni z najwyższą prędkością, jaką byli w stanie utrzymać podczas półgodzinnej analizy. Następnie u każdego z ochotników wykonano ponownie badanie krwi.

– Odkryliśmy, że narządy wewnętrzne, takie jak węzły chłonne, płuca i wątroba, to te narządy, które zwykle goszczą raka i zmieniają się, gdy występuje regularna aktywność fizyczna – skomentował prof. Carmit Levy, główny autor badania. – Zmieniają się w tym sensie, że stają się supermetaboliczne. Mam na myśli ich zapotrzebowanie na glukozę i zapotrzebowanie na mitochondria, a ich wychwyt glukozy rośnie.

Naukowcy są zgodni, że wyniki analiz potwierdzają korzystny wpływ profilaktycznego działania ćwiczeń aerobowych na obniżenie ryzyka rozwoju nowotworów. Jednak konieczne są dalsze i szersze prace, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności. Dodatkowo eksperci uważają, że należałoby zbadać, jak taki wysiłek wpływa na ludzi, którzy już mają raka, a także jak długo utrzymuje się prewencyjny efekt aktywności.

Czym jest wysiłek aerobowy i jakie ćwiczenia wybierać?

Ćwiczenia aerobowe, czyli inaczej tlenowe to wysiłek fizyczny, podczas którego tętno nie przekracza 70 proc. indywidualnego tętna maksymalnego (VO2Max). Celem takiej aktywności jest poprawa sprawności fizycznej, wzmocnienie układu oddechowego i krwionośnego, usprawnienie krążenia, a także wzmocnienie pracy serca.

Jakie ćwiczenia zaliczane są do aktywności aerobowych? Wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • szybki chód,
  • jogging,
  • bieganie,
  • nordic walking,
  • jazdę na rowerze,
  • pływanie,
  • jazdę na rolkach,
  • taniec,
  • wchodzenie po schodach,
  • skakanie na skakance.

Warto pamiętać, że aktywność fizyczna powinna być dostosowana do stanu zdrowia i możliwości. W przypadku choroby przewlekłej przed rozpoczęciem treningów należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak aktywność fizyczna wpływa na ryzyko nowotworów? Wykazano, że regularne ćwiczenia aerobowe mogą chronić przed rakiem z przerzutami - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski