Jak będzie wyglądał program 500 PLUS w 2021 roku? Czekają nas zmiany? Czy możliwa jest podwyżka 500 plus? Kiedy składać wniosek? [8.10.20]

MH
Program Rodzina 500 plus - zmiany. Nowy okres składania wniosków i nowa forma świadczenia
Program Rodzina 500 plus - zmiany. Nowy okres składania wniosków i nowa forma świadczenia Pixabay
Udostępnij:
Czy 500 plus czeka waloryzacja lub podwyżka? Na ten moment jeszcze nie wiadomo, jak program 500 plus będzie wyglądał w 2021 roku. O wszystkich planowanych zmianach przeczytacie poniżej.

Rząd przyjął ustawę budżetową na 2021 rok. Znajdują się w niej zapisane między innymi kwestie dotyczące Programu Rodzina 500 plus. Na ten moment wiadomo, że zajdą w nim zmiany, ale nie jest jeszcze pewne, jak dokładnie świadczenie będzie wyglądało.

500 plus - zmiany w 2021 roku

Pojawiają się spekulacje na temat metamorfozy 500 plus.

  1. Jedna z propozycji polega na zmianie dotychczasowej formy programu z wypłacanej gotówki na bon ze ściśle uregulowaną listą wydatków - podobnie jak to wygląda z bonem turystycznym. Wtedy musiałaby zostać określona lista rzeczy, na które pieniądze z 500 plus mogłyby zostać wydane. Zostałby również założony rejestr firm, które miałyby możliwość pobierania pieniędzy. W ten sposób istniałaby gwarancja, ze pieniądze z 500 plus byłyby wydawane rzeczywiście na dziecko i potrzebne rzeczy, a nie na przykład przepijane. Ta opcja wydaje się najbardziej prawdopodobna.
  2. Kolejna propozycja zmiany polegałaby na przywrócenie programowi pierwotnej formy - to znaczy świadczenie na pierwsze dziecko z kryterium dochodowym.
  3. Pojawia się także możliwość waloryzacji lub podwyżki 500 plus w związku z inflacją, jednakże prawdopodobnie na takie rozwiązanie nie ma odpowiedniego budżetu.

Program Rodzina 500 plus - składanie wniosków. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

W tym roku osoby pobierające świadczenie 500 plus nie musiały składać nowego wniosku - świadczenie zostało im automatycznie przedłużone. Do złożenia wniosku zmuszone były osoby, które pierwszy raz ubiegały się o wsparcie od rządu.

W przyszłym roku każdy beneficjent będzie musiał złożyć wniosek - ma to związek z planowanymi zmianami. Okres składania wniosków w 2021 roku będzie wyglądał następująco:

  • od 1 lutego 2021 drogą elektroniczną
  • od 1 marca 2021 drogą tradycyjną.

W ten sposób okres świadczeniowy również ulegnie zmianie i będzie trwał od 1 czerwca 2021 roku.

Program Rodzina 500 plus - waloryzacja

W związku z postępującą inflacją pojawia się pytanie, czy w przyszłym roku 500 plus zasłuży na podwyżkę. Najprawdopodobniej jednak nie jest to możliwe. Tak wynika z wypowiedzi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda, który pytany o waloryzację stwierdza, że w budżecie na 2021 rok jest przeznaczonych 40 mld złotych na program 500 plus. Jednakże nie obejmuje to jego podwyżki. Podwyżka 500 plus byłaby możliwa dopiero w 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie