Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie przetworzyć zużyte panele fotowoltaiczne? 2loop Tech i ESOLEO chcą wybudować specjalny zakład recyklingu paneli

Marek Długopolski
Marek Długopolski
2loop Tech przypomina, posiłkując się danymi amerykańskiego Departamentu Energii, że około 95 proc. sprzedawanych obecnie paneli powstało z krzemu krystalicznego, a więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych
2loop Tech przypomina, posiłkując się danymi amerykańskiego Departamentu Energii, że około 95 proc. sprzedawanych obecnie paneli powstało z krzemu krystalicznego, a więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych 2loop Tech
Energia prosto ze Słońca, niższe rachunki za prąd, ochrona środowiska naturalnego, długa żywotność paneli – oto największe zalety własnej elektrowni. Nic więc dziwnego, że paneli fotowoltaicznych przybywa z dnia na dzień. Montowane są na dachach, ścianach i na ziemi. Tworzą pojedyncze instalacje oraz wielkie farmy fotowoltaiczne.

Nawet jednak najbardziej długowieczne panele się zużywają. Co z nimi robić? Jak bezpiecznie je zutylizować? Odpowiedzią na to jest m.in. porozumienie 2loop Tech SA i ESOLEO sp. z o.o. z Grupy Cyfrowy Polsat.

Panele można bezpiecznie przetworzyć?

- Wybiegamy w przyszłość i już teraz wspieramy opracowanie metody gwarantującej ekologiczne rozwiązania recyklingu paneli PV – mówi Mariusz Klimczak,
- Wybiegamy w przyszłość i już teraz wspieramy opracowanie metody gwarantującej ekologiczne rozwiązania recyklingu paneli PV – mówi Mariusz Klimczak, prezes ESOLEO 2loop Tech

- Wybiegamy w przyszłość i już teraz wspieramy opracowanie metody gwarantującej ekologiczne rozwiązania recyklingu paneli PV – mówi Mariusz Klimczak, prezes ESOLEO. - Dzięki współpracy z 2loop Tech będziemy mogli oferować klientom bezpieczne, ekologiczne i efektywne kosztowo zagospodarowanie zużytych paneli PV. Docelowo, wraz z 2loop Tech, rozważamy wybudowanie zakładu zajmującego się przetwarzaniem zużytych, zniszczonych lub zbędnych paneli fotowoltaicznych, w tym pochodzących z instalacji przez nas budowanych – dodaje.

2loop Tech SA to spółka technologiczno-badawcza, która zajmuje się opracowaniem, rozwojem i wdrożeniem innowacyjnych systemów recyklingu urządzeń wykorzystywanych w sektorze odnawialnych źródeł energii.

- Dzięki badaniom własnym oraz zawiązanemu konsorcjum badawczo-wdrożeniowemu z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, wprowadzamy na globalny rynek innowacyjne, ekologiczne i efektywne kosztowo rozwiązania w obszarze recyklingu paneli fotowoltaicznych – zapewnia 2loop Tech.

Celem jest bezodpadowe odzyskanie nawet 100 proc. surowców zużytych do budowy instalacji fotowoltaicznych. Czy to realne?

Z czego zbudowane są panele fotowoltaiczne?

2loop Tech przypomina, posiłkując się danymi amerykańskiego Departamentu Energii, że około 95 proc. sprzedawanych obecnie paneli powstało z krzemu krystalicznego, a więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych. Zaprojektowane są tak, aby wytrzymać dziesięciolecia, jednak przyjmuje się, że przeciętny okres funkcjonalności panelu wynosi maksymalnie 20 – 30 lat – zaznacza firma.

- W ciągu najbliższych kilku lat pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne osiągną kres swojej użyteczności. Potrzebne są więc systemowe rozwiązania, aby zbudować efektywny system recyklingu – zaznacza prof. Barbara Tora z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, przewodnicząca rady naukowej 2loop Tech. - Bezodpadowy recykling paneli pozwoli ochronić tak cenne obecnie zasoby i surowce, zwiększyć efektywność energetyczną, a dzięki temu zmniejszyć emisję dwutlenku węgla – podkreśla.

Recykling paneli PV. To się opłaca?

- Jeśli się odpowiednio nie przygotujemy do recyklingu paneli, te cenne surowce mogą wylądować na składowisku odpadów – podkreśla Marcin Karbowniczek,
- Jeśli się odpowiednio nie przygotujemy do recyklingu paneli, te cenne surowce mogą wylądować na składowisku odpadów – podkreśla Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech 2loop Tech

Jak duży jest to rynek. Czy opłacalny? Według raportu „Europe Solar Panel Recycling Market 2020-2027” - przygotowanego przez Research & Markets - wartość rynku recyklingu paneli fotowoltaicznych w Europie już w 2020 roku wyniosła blisko 50 mln dolarów. Specjaliści przewidują, że w kolejnych latach siedmiu latach rynek ten będzie rósł o nawet 19 proc. rocznie. To zaś oznacza, że za kilka lat jego wartość sięgnie blisko 166 mln dolarów. Jest więc o czym myśleć, jest się o co bić.

- Jeśli się odpowiednio nie przygotujemy do recyklingu paneli, te cenne surowce mogą wylądować na składowisku odpadów, dlatego w celu wykorzystania ich w sposób całkowicie zrównoważony, niezbędne jest powtórne przetworzenie paneli w procesie recyklingu. Zyskają na tym wszyscy – producenci, klienci końcowi, a przede wszystkim środowisko – podkreśla Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech.

Jakie jest zainteresowanie recyklingiem? - Liczba firm zainteresowanych naszymi rozwiązaniami jest ogromna i już teraz wiemy, że nasz zakład w podpoznańskich Czaplach może być niewystarczający – mówi Marcin Karbowniczek, prezes 2loop Tech.

ESOLEO zapewnia, że w ramach współpracy będzie wspierała 2Loop Tech SA nie tylko w zakresie badań i rozwoju, ale także we wdrażaniu technologii recyklingu paneli fotowoltaicznych. W tym właśnie celu ma powstać spółka celową, która wybuduje zakład recyklingu ogniw fotowoltaicznych.

„W zakładzie zostanie wdrożona technologia opracowana przez 2loop Tech SA. Zachowane będą wszelkie wymagania prawne dotyczące przetwarzania odpadów pochodzących ze źródeł energii odnawialnej, w tym odpadów pochodzących z instalacji budowanych przez ESOLEO” – zapewniają firmy. Zyskają na tym nie tylko firmy, ale przede wszystkim środowisko!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski