Fot. Anna Kaczmarz
1. Na mróz - koksowniki.
Oto ich lokalizacje:
* przystanek tramwajowy na ul. Lubicz;
* przystanek "Basztowa Lot";
* przystanek tramwajowy (linii nr 50) na rondzie Mogilskim;
* Planty - w rejonie Teatru Słowackiego;
* Planty - w rejonie ulicy Szczepańskiej;
* ul. Dietla (w rejonie jadłodajni Caritas);
* ul. Skawińska (w rejonie jadłodajni);
* ul. Grzegórzecka (w rejonie Hali Targowej);
* plac Centralny;
* rejon dworca PKP w Płaszowie.
2. Dokąd po pomoc?
Strażnicy miejscy przyjmują zgłoszenia od mieszkańców, na bieżąco patrolują miasto, kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, sprawdzają stan chodników, dachów itp. Interwencje i zapytania związane z zimą oraz zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych należy kierować do Straży Miejskiej - tel. 986 lub 12-411-00-45. Całodobowy dyżur pełni też Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 12-616-59-99) oraz dyspozytorzy akcji "Zima" (tel. 12-616-74-21 i 12-616-74-43).
3.Dogrzewaj, ale z głową! Dogrzewając mieszkanie przy pomocy różnego rodzaju piecyków, grzejników, kominków itp., pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim urządzenia grzewcze muszą być w pełni sprawne i z atestem. Nie wolno stawiać ich na podłożu palnym i w pobliżu materiałów palnych (np. firanek) ani zostawiać bez dozoru. Trzeba też pamiętać, że w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze na paliwo stałe, ciekłe czy gazowe, musi być zapewniona skuteczna wentylacja (gdy jest za mało tlenu, zachodzi niepełne spalanie i tworzy się zabójczy tlenek węgla). Warto również - dla własnego bezpieczeństwa - wyposażyć mieszkanie w czujniki dymu, tlenku węgla i gazu.
4. Chroń swój organizm przed zimnem.
Podczas silnych mrozów nie powinny wychodzić z domu (szczególnie rankiem) osoby starsze ze schorzeniami kardiologicznymi i małe dzieci. Wychodząc na mróz, najlepiej ubrać się "na cebulkę", czyli warstwowo. Konieczne są czapka i rękawiczki, a usta i nos dobrze jest zasłonić szalikiem. Powinno się też stosować kremy ochronne.
5. Z daleka od alkoholu!
Lekarze przestrzegają, aby w mroźne dni nie próbować rozgrzewać się alkoholem, gdyż tylko pozornie daje on uczucie ciepła. W rzeczywistości alkohol sprzyja szybszemu wyziębieniu ciała.
6. Zadbaj o auto.
Podczas mrozów przede wszystkim trzeba sprawdzać stan naładowania akumulatora. Najlepiej, by auto stało w ogrzewanym garażu. Jeśli go nie mamy, można wymontować akumulator z samochodu i przechować go przez noc w mieszkaniu lub piwnicy (na rynku dostępne są też specjalne pokrowce na akumulatory). A jeśli już dojdzie do tego, że nie można rankiem odpalić auta, to nie pozostaje nic innego, jak podładować akumulator przy pomocy kabli. Fachowcy odradzają natomiast odpalania auta metodą "na holowanie", bo można w ten sposób uszkodzić silnik.
7. Nie ma wody?
Silne mrozy mogą powodować awarie sieci wodociągowej (pękanie rur itp.). Awarie takie powinno się zgłaszać do MPWiK: telefon pogotowia wodociągowego - 994.
8. Zimne kaloryfery?
W razie, gdyby centralne ogrzewanie w mieszkaniu przestało działać, przede wszystkim należy skontaktować się z administratorem budynku. Można również zadzwonić do pogotowia technicznego MPEC pod nr tel. 993.
9. Brak prądu?
Zdarza się, że z powodu złych warunków atmosferycznych sieci energetyczne ulegają uszkodzeniom, czego skutkiem są przerwy w dostawie prądu. Takich awarii nie wolno lekceważyć ani też próbować ich usuwać na własną rękę. Całodobowy telefon pogotowia energetycznego - 991.
10. Komunikacja miejska.
Silne mrozy mogą powodować awarie (np. zwrotnic lub sieci trakcyjnej) i opóźnienia tramwajów oraz autobusów. Zgłoszenia i zapytania dotyczące komunikacji miejskiej - pod numerami tel. 19285, 19150 lub 12-254-13-04.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?