Jak chronić skórę przed smogiem

Artykuł sponsorowany
Można go zobaczyć na zewnątrz w ciągu dnia, poczuć kiedy bierze się głębszy oddech. Coraz częściej zaczynamy się zastanawiać nad jego potencjalnymi skutkami dla naszego organizmu. Ten mglisty dym opadający wzdłuż naszych dróg, wdzierający się do naszych domów i osiadający na naszej skórze to SMOG.

Zanieczyszczenie powietrza na obszarach miejskich jest najczęściej spowodowane przez ruch samochodowy oraz spalanie drewna i węgla w systemach grzewczych. Uwolniony do atmosfery tlenek węgla, dwutlenek azotu, ołowiu, siarki oraz cząsteczki wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych są łatwo wchłaniane przez skórę. I choć ludzka skóra działa jak tarcza przeciwko chemicznym i fizycznym skutkom zanieczyszczenia powietrza, to długotrwałe narażanie skóry na jego niekorzystny wpływ może mieć bardzo negatywne skutki.
Zanieczyszczenie powietrza narusza warstwę ozonową przez co promieniowanie ultrafioletowe przedostaje się przez górne warstwy atmosfery zwiększając naszą ekspozycję na nie. To z kolei może prowadzić do wzrostu zachorowalności na raka skóry oraz problemów takich jak suchość, przedwczesne starzenie się, przebarwienia, zmarszczki, atopowe zapalenie skóry, wyprysk, łuszczyca i trądzik [Źródło: American Academy of Dermatology].
Smog naraża nas również, na zwiększone działanie wolnych rodników wnikających do naszych organizmów i powoli niszczących nasze komórki. Oprócz zwiększenia ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera, Parkinsona i nowotworu skóry, wolne rodniki są przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Zmniejszając dopływ tlenu do komórek powodują utratę elastyczności skóry a przez to powstawanie zmarszczek.

Smog nie jest już tylko problemem Chin czy Indii - mamy go również w Polsce, w dużych aglomeracjach miejskich i małych miasteczkach. Przy gęsto zaludnionych miastach i przy tak szybkim rozprzestrzenianiu się szkodliwych związków chemicznych związanych z zanieczyszczeniem rozwiązanie tego problemu nie jest proste i wymaga czasu. Ostatnio coraz częściej obserwuję u swoich pacjentów oznaki przedwczesnego starzenia się skóry.

Działanie zanieczyszczenia powietrza na skórę jest bardzo agresywne i aktywuje różne stany zapalne. Część z nich pobudza melanocyty doprowadzając do powstania nieestetycznych przebarwień. Inne mogą doprowadzić do rozrostu naczyń krwionośnych wywołując zaczerwienienie a nawet mogą prowadzić do trądziku różowatego. Ponadto skóra narażona na długotrwałe uszkadzanie uruchamia procesy naprawcze aktywujące enzymy, które pomagają wchłonąć uszkodzony kolagen. Taki permanentny stan powoduje, że organizm usuwa większą ilość kolagenu niż jest w stanie wyprodukować, co prowadzi do powstawania drobnych linii i bruzd, czyli zmarszczek.

Co możesz zrobić? Nawet jeśli mieszkasz w silnie zanieczyszczonym środowisku, są rzeczy, które pomogą Ci ochronić skórę przed szkodliwymi skutkami smogu.
Podstawą są dobre nawyki pielęgnacji skóry rozpoczynające się od stosowania kremów nawilżających i kremów z wysokim filtrem SPF 50+ nałożone bezpośrednio na skórę przed opuszczeniem domu. Pożądane są również produkty kosmetyczne zawierające przeciwutleniacze takie jak witamina C i A oraz takie, które pomogą naprawić barierę ochronną skóry, dostarczając jej lipidów. Ostatnie badania wykazały również skuteczność witaminy B3 w zwalczaniu niektórych szkodliwych efektów zanieczyszczenia powietrza.
Jako lekarz dermatolog polecam przede wszystkim profilaktykę i niedopuszczanie do uszkodzenia skóry na skutek zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli jednak jego wpływ uwidacznia się na naszej skórze w postaci przebarwień, rumienia, zaostrzonego trądziku, suchości czy zmarszczek istnieje obecnie wiele narzędzi do ich niwelowania. Zalecam konsultację z dermatologiem, który pomoże dobrać najbardziej efektywną terapię.

dr n. med. Alexander Witkowski – dermatolog, pracuje w klinice dermatologicznej Dr Legrand w Krakowie, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia doktoranckie ukończył na Uniwersytecie w Modenie we Włoszech, specjalista z zakresu diagnostyki nowotworów skóry oraz dermatologii estetycznej.

www.drlegrand.pl

Materiał oryginalny: Jak chronić skórę przed smogiem - Gazeta Krakowska