Jak działają kantory internetowe?

Jak działają kantory internetowe?

Materiał Informacyjny

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

 Jak działają kantory internetowe?
Kantory internetowe niezwykle szybko podbiły rynek usług finansowych w Polsce, wyrastając na groźnego konkurenta dla tradycyjnych punktów wymiany walut. W jaki sposób działają internetowe platformy oferujące kupno i sprzedaż euro, dolarów, funtów czy franków? Dlaczego opłaca się korzystać z ich usług?
 Jak działają kantory internetowe?

Kiedy powstały pierwsze e-kantory?


Rynek internetowych platform wymiany walut jest stosunkowo młody - pierwsze podmioty tego typu pojawiły się w Polsce ok. 2009 roku i przez kilka następnych lat szybko zdobywały popularność, przejmując sporą część klientów kantorów stacjonarnych oraz banków. Do dynamicznego rozwoju e-kantorów bez wątpienia przyczyniła się nowelizacja przepisów, która pozwoliła kredytobiorcom posiadającym zobowiązania w euro czy frankach szwajcarskich spłacać raty w walucie, w której kredyt został udzielony. Tzw. ustawa antyspreadowa weszła w życie w 2011 roku i właśnie wtedy Polscy odkryli, że dzięki usługom kantorów internetowych można sporo zaoszczędzić.


Zyskaj na wymianie walut przez internet


O jakich oszczędnościach mowa? Według danych statystycznych za III kwartał 2016 roku spready walutowe narzucane na walutę euro kształtowały się na poziomie 7,20% w przypadku banków, 1,48% w przypadku kantorów stacjonarnych oraz jedynie 0,49% w przypadku e-kantorów. Oszczędności widać gołym okiem, nic więc dziwnego, że Polacy obdarzyli internetowe platformy wymiany walut tak dużym zaufaniem. A jak wyglądały w omawianym okresie spready w przypadku franka szwajcarskiego - waluty, która co jakiś czas wywołuje prawdziwą gorączkę wśród kredytobiorców? W III kwartale 2016 r. oscylowały one w granicach 4,16% (banki), 1,87% (kantory stacjonarne) oraz 0,57% (e-kantory), co oznaczało spore oszczędności dla klientów internetowych platform wymiany walut.


Jak wymienić walutę przez internet?


Kupno lub sprzedaż franków, funtów, dolarów, euro lub innych walut za pośrednictwem globalnej sieci jest zdecydowanie łatwiejsza i bardziej komfortowa niż w przypadku tradycyjnych kantorów - wszystko odbywa się online, bez wychodzenia z domu. Czas księgowania się środków na koncie zależy od banku, w którym posiadamy rachunek, zdarza się, że transakcja jest finalizowana zaledwie w ciągu 15 minut. Komfort transakcji również ma ogromne znaczenie - e-kantory działają w oparciu o szyfrowane połączenia, dzięki czemu wymiana walut odbywa się w bezpieczny sposób. Żeby wymieniać walutę, wystarczy zarejestrować się w serwisie i zaakceptować wybrany kurs, a następnie przelać środki z indywidualnego rachunku na specjalne subkonto. W dalszej kolejności wystarczy już tylko dolary, euro lub franki przelać na konto walutowe - procedura jest niezwykle prosta. Wiele działających na rynku podmiotów, takich jak np. internetowy kantor walut - kantoronline.pl oferuje również możliwość zdefiniowana przelewu stałego. Usługa ta jest przydatna w sytuacji, kiedy cyklicznie dokonujemy wpłat walutowych, np. posiadamy kredyt w euro lub franku szwajcarskim i nie chcemy zapomnieć o racie.


Interesują Cię szczegółowe informacje na temat rynku wymiany walut? Sprawdź również gdzie tanio kupić korony czeskie.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo