Jak działają kotły automatyczne? Działanie i korzyści dla...

Jak działają kotły automatyczne? Działanie i korzyści dla użytkowników

.

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Jak działają kotły automatyczne? Działanie i korzyści dla użytkowników
Okres zimowy dla wielu gospodarzy własny domostw wiąże się z dodatkową pracą. W czasie letnim zamawiane jest drewno, węgiel lub inny rodzaj opału. Po za tym trzeba odpowiednio przygotować miejsce do złożenia paliwa, poświęcić na to dość sporo czasu i wysiłku.
Jak działają kotły automatyczne? Działanie i korzyści dla użytkowników
Kiedy jesteśmy już właściwie przygotowani do okresu grzewczego musimy z kolei mieć czas na:
  • dokładanie opału
  • regulacje powietrza
  • usuwanie zanieczyszczeń (popiołu, sadzy itp.)


Wiele urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania, praktycznie nie pozwala gospodarzom wychodzić z domu. Wystarczy, że kilka godzin nie podłożymy opału do naszych urządzeń, a przestaną one dawać ciepło.
Technika stale rusza do przodu i specjaliści zaczynają produkować urządzenia, które są praktycznie bezobsługowe. Od niedawna rynek oferuje zakup kotłów automatycznych - praktycznie niewymagających żadnej pracy człowieka.

Innowacyjne kotły automatyczne


Urządzenia centralnego ogrzewania obecnie występujące na rynku polskim to głównie kotły automatyczne na paliwa stałe spełniające rygorystyczne wymagania normy PN-EN 303-5:2012 w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności. Powstały w celu zminimalizowania obsługi urządzeń oraz ograniczenia emisji spalin. Bardzo mocno różnią się od starych modeli pieców i kotłów, które jednak do dziś można spotkać w większości domów jednorodzinnych.
Podstawową zaletą kotłów automatycznych jest znacznie mniejszy stopień przyczyniania się do powstawiania smogu, zużywanie mniejszej ilości paliwa oraz prosta i mniej pracochłonna obsługa. Nowoczesne kotły automatyczne nie muszą być codziennie ,,pielęgnowane” przez użytkowników. Zazwyczaj wystarczyć podłożyć opał raz na kilka dni, po za tym dodatkowe zabiegi takie jak sprzątanie i czyszczenie kotłów - przebiega dużo sprawniej.

Podział kotłów automatycznych


Kotły automatyczne na ekogroszek
Zakupując kocioł automatyczny musimy zdecydować się na rodzaj opału, obecnie najchętniej wybierane są urządzenia do spalania węgla – typu ekogroszek. Paliwo, jakim jest ekogroszek posiada odpowiednią wielkość i jakość ziaren, która pozwala sprawnie uzupełniać podajnik paliwowy. Paliwo uzupełniane jest za pomocą mechanizmu przenośnika śrubowego, inaczej określanego podajnikiem ślimakowym. Kotły automatyczne przystosowane do spalania ekogroszku transportują węgiel do paleniska z zasobnika umieszczonego w okolicach kotła. Takie rozwiązanie bardzo mocno podnosi wygodę użytkowania kotła - wystarczy raz na kilka dni uzupełnić zbiornik ekogroszkiem i nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych zadań. Uzupełnianie paliwa zależy jedynie od pogody, jeżeli przez pewien okres mamy mroźne zimowe dni i wieczory, wówczas należy uzupełniać zapas opału raz na dobę.
Eksploatacja kotłów automatycznych spalających ekogroszek wymaga od użytkowników:
  • regularnego dosypywania paliwa
  • rozpalania węgla


Kocioł na ekogroszek nie rozpali samodzielnie płomienia, aby uruchomić urządzenie należy rozpalić płomień w kotle za pomocą rozpałki, aż powstanie mały żar. Kiedy w kotle opał zacznie się żarzyć, całą resztą spalania zajmuje się elektroniczny sterownik umieszczony w wyposażeniu kotła automatycznego na ekogroszek.

Elektroniczny sterownik to doskonały wynalazek znacząco zmniejszający obsługę urządzenia. Zarządza on całą pracą podajnika paliwa i wentylatora dostarczającego do paleniska powietrze, które jest potrzebne do efektywnego spalania. Po za tym kotły automatyczne na ekogorszek posiadają intuicyjny panel sterujący za pomocą, którego można dowolnie regulować siłę nadmuchu oraz częstotliwość włączania i wyłączania podajnika. Podczas regulacji należy pamiętać, aby przeprowadzać je w taki sposób, żeby następne porcje opału zapalały się od obecnego w palenisku żaru, a pozostałe paliwo nie zostało wypchane.

Kotły automatyczne na pellet


Najważniejszą zaletą kotłów automatycznych na pellet jest możliwość samoczynnego wygaszania i rozpalania kotła w razie potrzeby. Takie rozwiązanie eliminuje możliwe straty postojowe na ,,kiszenie’’ opału , a także podnosi średnią efektywność pracy kotła w rzeczywistych domowych warunkach ( nawet do (90%).

Kotły automatyczne na pellet wymagają małej ilości czasu poświęconego na sprzątanie urządzenia. Nie gromadzą one sadzy oraz smoły, produkują jedynie popiół, który szczelnie jest składowany do specjalnego pojemnika. Popiół można użyć, jako nawóz do gleby lub wyrzucić do śmietnika.

Działanie kotłów automatycznych na pellet przypomina eksploatację działania podajnikowego na węgiel. Jedyną różnicą jest rodzaj opału- pellet powstaje z granulatu z trocin, dlatego też jest bardzo łatwy do zapalenia. Oprócz tego piece na pellet mają nieco inną konstrukcję niż urządzenia na ekogroszek ( wykonane są w taki sposób, aby nie doszło do zapalenia się zapasu paliwa znajdującego się w zasobniku).

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo