Jak ewoluuje demokracja. Wartości i zagrożenia na kongresie samorządowców

Materiał informacyjny VII Europejski Kongres Samorządów, 11 – 12 kwietnia 2022 r.
Udostępnij:
W dniach 11-12 kwietnia 2022 roku w Mikołajkach odbędzie się VII Europejski Kongres Samorządów. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Budowanie wspólnoty przyszłości”. Jeden z ponad 100 zaplanowanych paneli zostanie poświęcony tematowi demokracji XXI wieku.

EKS ma stanowić platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Organizatorzy przygotowali 10 ścieżek tematycznych na które składa się 110 wydarzeń.

Podczas jednego z nich, a dokładniej podczas panelu „Demokracja XXI wieku. Pytanie o wartości” prowadzonego przez Bogusława Chrabotę, red. naczelnego Rzeczpospolitej eksperci w składzie: Władysław T. Bartoszewski, poseł PSL. Krzysztof Gawkowski, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy, Hanna Hopko, Prezes Zarządu ANTS, Paweł Szefernaker,Sekretarz Stanu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz prof. Andrzej Zybertowicz, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego będą rozmawiali na temat tego jak ewoluuje demokracja, zważywszy, że zmiany systemowe w różnych krajach podążają w różnych kierunkach.

„Dlatego trzeba dbać by nie doprowadziły do deformacji ustroju. Chodzi o to by zawsze większość obywateli wybierała władze, ale jednocześnie by nie mogła uciskać inaczej myślących. Wskazano na dwa zagrożenia dla Demokracji. Z jednej strony grozi nam tradycyjny populizm, a z drugiej strony różne mniejszości (społeczne, religijne, obyczajowe), które pod hasłem obrony swoich praw narzucają jej swój punkt widzenia większości. Co gorsza nawet często ustanawiane jest w tych sprawach prawo, które chroniąc polityczną poprawność ogranicza prawa większości– piszą organizatorzy.

Eksperci będą próbowali znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Jak zachować największe zdobycze demokracji? Jak zachować równowagę między ochroną praw mniejszości jednocześnie szanując zdanie większości?

Organizator Kongresu

Tu podaj tekst alternatywny

Głównym Partnerem VII Europejskiego Kongresu Samorządów jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Tu podaj tekst alternatywny

WIĘCEJ ZNAJDZIESZ NA:
www.forum-ekonomiczne.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak ewoluuje demokracja. Wartości i zagrożenia na kongresie samorządowców - Strefa Biznesu

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie