Jak i czym wyczyścić grill? Konserwacja i czyszczenie grilla

Materiał informacyjny Kärcher
Udostępnij:
Zbliża się lato, wielu z nas myśli już o rodzinnym grillowaniu. Ba, z braki innej możliwości, część ma już za sobą pierwsze biesiady w kameralnym gronie złożonym z najbliższych osób. Czyszczenie grilla ze wszystkich pozostałości po kulinarnych przygodach zeszłego lata to absolutna podstawa. Nawet jeśli wytarłeś ruszty po zakończeniu minionego sezonu, ważne jest, abyś rozpoczął nowy od pozbycia się wszystkiego, co mogło na nich zostać lub osiąść podczas „zimowania”.

Każda sezonowa uczta, poza pięknymi wspomnieniami i apetycznymi zdjęciami, pozostawia węglowy osad na praktycznie każdej powierzchni grilla, w tym na rusztach, okapie, wnętrzu paleniska itd. Taka warstwa carboneum nie tylko brzydko wygląda, ale zawiera przyczepione do niej tłuszcze i słodkie sosy, które stanowią idealne środowisko rozwoju dla bakterii. Nadmierne nagromadzenie się tego typu osadów może również spowodować nierównomierne nagrzewanie się grilla, trudności z osiągnięciem wymaganej temperatury, a w przypadku grillów gazowych, przedwczesne uszkodzenie rur palnika.

Aby czyszczenie grilla na początku każdego sezonu było prostsze, należy dbać o higienę urządzenia przez cały okres biesiadowania. Nie są to nader skomplikowane czynności, a pamięć o nich pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnych wydatków w kolejnym roku. Na ogół wystarczy nam druciana szczotka, którą z powodzeniem wyszorujemy ruszty po każdej ogrodowej uczcie.

Przynajmniej dwa razy na sezon powinniśmy dokładnie wyczyścić cały grill. Te same reguły dotyczą zarówno grillów węglowych, jak i gazowych. Jedyną różnicą jest nakład pracy, jaki musimy włożyć w zabiegi higieniczne – grille węglowe, ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję, czyści się szybciej.

Sprzęt do czyszczenia grilla - czego potrzebujemy?

Wystarczy przelotna wizyta w stacjonarnym sklepie z narzędziami, by przekonać się, że narzędzi oraz gadżetów do czyszczenia grilla jest bez liku. Można w nich przebierać, zgodnie z naszymi potrzebami i, rzecz jasna, możliwościami finansowymi. Wielu właścicieli grillów uważa natomiast, że nic nie dorówna długiej szczotce drucianej, szczotce do czyszczenia butelek, wiaderku z roztworem wody i octu, i odrobinie wysiłku.

Chcąc uniknąć korzystania z detergentów, można zaopatrzyć się w parownicę. Dzięki temu uniwersalnemu urządzeniu, czyszczenie grilla będzie higieniczne, a przy tym wydajniejsze niż w przypadku stosowana metod konwencjonalnych z udziałem chemicznych środków czyszczącym. Parownica działa z wykorzystaniem wysokich temperatur, a więc stanowi śmiertelne zagrożenie dla większości drobnoustrojów. Jeżeli zatem z grilla korzystamy częściej niż od święta, warto rozważyć taką inwestycję.

Parownicą wyczyścisz także przypalony piekarnik! Jak wyczyścić piekarnik? Mycie piekarnika krok po kroku

Preparaty do czyszczenia grilla - co z tą chemią?

Czy chemia rzeczywiście zawsze jest taka zła? Cóż, niekoniecznie! Grill, którego powierzchnia wykonana jest ze stali nierdzewnej, wymaga dobrego środka czyszczącego, który będzie w stanie nadać mu dodatkowego połysku.

Chcąc skutecznie pozbyć się brudu razem z wszelkimi tłustymi i oleistymi zanieczyszczeniami, które stanowią idealne środowisko dla bakterii, musimy sięgnąć po specjalistyczne środki. Może to być Kärcher Universal Cleaner – preparat, który z równym powodzeniem wykorzystamy do mycia pojazdów i wodoodpornych powierzchni wokół naszego domu. Środek o neutralnym pH pozwoli na błyskawiczne i efektywne usuniecie uporczywych zanieczyszczeń z oleju, tłuszczu, a także zanieczyszczeń mineralnych oraz zabrudzeń emisyjnych. Warto wypróbować na grillu, który spędził samotną zimę w garażu lub piwnicy.

Ostrożność przede wszystkim

Korzystając z dobrodziejstw nauki i techniki, które pomogą Ci w dokładnym oczyszczeniu grilla, nie zapominaj o swoim zdrowiu. Para gumowych rękawiczek z długimi mankietami, kilka jednorazowych gąbek do szorowania i bawełnianych szmat to zestaw, w który powinieneś być zaopatrzony niezależnie od jakości środku, z jakiego korzystasz. Podczas czyszczenia stali nierdzewnej nie bez znaczenia jest również pogoda. Przygotowując się na przywrócenie grillowi należnego mu blasku, warto poczekać na nieco mniej słoneczny, a najlepiej całkowicie pochmurny dzień. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Gorące słońce, choć tak miłe dla człowieka, nie ułatwia usuwania smug ze stalowej powierzchni.

Wypalanie grilla do czysta

Chcąc oczyścić grill gazowy, należy zamknąć jego pokrywę i zaczekać, aż osiągnie pełną temperaturę, która wypali resztki jedzenia i zasklepionego tłuszczu. Następnie zanurzamy drucianą szczotkę w ciepłej wodzie z mydłem i wycieramy węgiel z rusztów.
Grill na węgiel drzewny wymaga od nas nieco mniej pracy. Zwykle wystarczy zeskrobać osiadły pył węglowy i resztki jedzenia za pomocą metalowej szpachli. Ruszty wyciągamy, bierzemy do domu i zanurzamy w wannie z ciepłą wodą z mydłem.
Sezon grillowy uznajemy za otwarty!

Druciana szczotka, woda, parownica, specjalistyczny środek – to wszystko po to, żeby smakołyki z grilla nie tylko pyszne, ale również zdrowe. Do osiągnięcia tego celu nie potrzeba wielkich nakładów gotówki – wystarczy odrobina chęci i jednorazowa inwestycja w rozwiązania, które uczynią sezonowe grillowanie z najbliższą rodziną upragnioną ucieczką od problemów dnia codziennego.

Jak przygotować swój taras na udane grillowanie? Poradnik czyszczenia tarasów >>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie