Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i gdzie będzie można jeździć autem podczas wizyty papieża

Arkadiusz Maciejowski
Podczas ŚDM Kraków zostanie podzielony na trzy obszary ograniczonego ruchu i dwa tzw. obszary zamknięte
Podczas ŚDM Kraków zostanie podzielony na trzy obszary ograniczonego ruchu i dwa tzw. obszary zamknięte
Komunikacja. Każdy kierowca powinien wydrukować, wypełnić i włożyć za szybę samochodu specjalny identyfikator.

Za niespełna trzy tygodnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W ostatnim tygodniu lipca poruszanie się samochodem po stolicy Małopolski będzie bardzo utrudnione. Prezentujemy więc kilka rad, jak przemieszczać się po mieście w czasie wizyty papieża Franciszka.

Przede wszystkim każdy mieszkaniec powinien wiedzieć, że podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków zostanie podzielony na trzy strefy ograniczonego ruchu oraz dwie strefy zamknięte (patrz mapka obok).

Zasada jest prosta. Jeśli ktoś nie mieszka w żadnej z nich lub nie pracuje w Krakowie ani nie jest gościem hotelu bądź pacjentem któregoś ze szpitali, podczas ŚDM samochodem w celach prywatnych do miasta nie wjedzie.

Autor: Joanna Urbaniec

Jeżeli ktoś zamierza poruszać się autem tylko po strefie, w której mieszka: np. do pobliskiego hipermarketu - wtedy nie musi posiadać żadnego identyfikatora ani zaświadczenia. Przykładowo, jadąc z Ruczaju do Bronowic kierowca będzie poruszał się w obrębie jednej strefy. Policjanci kontrolować będą kierowców tylko podczas wjazdu do danej strefy. Pamiętać trzeba jednak, że na wielu ulicach wyznaczone zostaną parkingi dla autokarów, którymi przyjadą pielgrzymi. Ulice zostaną więc zwężone dla ruchu ogólnego i ruch nie będzie tak płynny jak zwykle.

Konieczne identyfikatory

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda , jeśli mieszkaniec Krakowa będzie chciał wyjechać poza swoją strefę i później do niej wrócić. W takim przypadku musi ze strony krakow.pl (zakładka ŚDM 2016) lub zikit.krakow.pl wydrukować specjalny identyfikator, oznaczony literką „M”. Następnie wypełnić go i umieścić za przednią szybą samochodu. Co ważne, na identyfikatorze należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu oraz numer strefy i nazwę ulicy, przy której się mieszka. Nie trzeba podawać konkretnego numeru domu.

Ponadto do ewentualnej kontroli policyjnej należy mieć przy sobie dokument potwierdzający zameldowanie na terenie danej strefy, np. dowód osobisty, prawo jazdy, aktualną umowę najmu mieszkania, imienny rachunek (np. za media) z adresem.

Oczywiście wiele osób mieszka w Krakowie, ale nie jest tu zameldowanych, a mieszkanie wynajmuje np. ich partner. - Wtedy osoba wynajmująca mieszkanie powinna napisać współlokatorowi pisemne oświadczenie, że mieszkają razem. I należy pamiętać, że poświadczanie nieprawdy jest karane. Policja może to zweryfikować - podkreśla Michał Pyclik z biura prasowego ZIKiT. Można też np. odebrać zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej i oprócz identyfikatora mieć je przy sobie.

Trzeba pamiętać, że posiadania identyfikatora „M” nie uprawnia bynajmniej do poruszania się po całym Krakowie. Obowiązywać będzie bowiem hierarchia.

Mieszkańcy strefy pierwszej, obowiązującej najdłużej (od 26 lipca do 1 sierpnia), znajdą się w najkorzystniejszej sytuacji. Będą mogli swobodnie wjeżdżać zarówno do strefy numer 2 i numer 3. Z kolei mieszkańcy strefy 2 (obowiązującej od 26 do 31 lipca) nie będą mogli już wjeżdżać do strefy 1, ale wjadą bez problemu do strefy 3. Natomiast mieszkańcy strefy numer 3 (obowiązującej tylko od 29 do 31 lipca) będą mogli poruszać się tylko wewnątrz niej. Przykładowo więc: kierowca z Ruczaju dojedzie na Bieżanów, ale właściciel domu na Bieżanowie na Ruczaj już nie wjedzie. Wyjątkiem mają być sytuacje, w których ktoś w pilnej sprawie udaje się do szpitala czy przychodni do tzw. obcej strefy. Wtedy nie musi mieć nawet konkretnego zaświadczenia, tylko złożyć policjantowi słowne oświadczenie o celu wizyty. Mieszkańcy 3 strefy, choć mogą poruszać się autem tylko po swoim obszarze, i tak powinni wydrukować identyfikator. Jeśli wyjechaliby np. poza Kraków, to wjeżdżając do swojej strefy, muszą mieć potwierdzenie zamieszkania w niej.

Poza strefami 1, 2 i 3 obowiązywać będą również dwa tzw. obszary zamknięte, czyli Błonia i Łagiewniki, w których odbywać się będą jedne z głównych obchodów podczas ŚDM. Zaliczone do nich ulice zostaną zdominowane przez pieszych i tylko nieliczne pojazdy będą miały prawo do wjazdu. Z uwagi na bardzo duży ruch pieszych obszar ten ma być wyłączony również z ruchu rowerowego.

Uprawnienia dla pracowników

W czasie ŚDM po Krakowie, oprócz samych mieszkańców, samochodem poruszać będą mogli się również pracownicy firm znajdujących się na terenie miasta. Ich właściciele powinni swoim pracownikom również wydrukować identyfikator, oznaczony literkami „PR”. Pracodawca wypełnia dane: numer rejestracyjny pojazdu, nazwę firmy, jej adres, oraz potwierdza te dane podpisem i pieczątką.

Jednak i tu pojawią się obostrzenia. Pracownicy firm znajdujących się w strefie 1 będą mogli do niej wjechać tylko do godz. 10. Jeśli po tej godzinie wyjadą ze strefy, to już do niej w tym dniu nie zostaną wpuszczeni (te zasady nie będą obowiązywać samochodów służbowych). Do stref 2 i 3 pracownicy posiadający identyfikator „PR” mogą wjeżdżać bez ograniczeń.

- Zwrócić trzeba jednak uwagę, że jeśli firma znajduje się w strefie numer 3, to pracownik dojeżdżający do niej nie może przejechać przez strefę numer 2, tylko musi korzystać np. z autostradowej obwodnicy - tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiT.

Urzędnicy miejscy zaznaczają, że jeśli ktoś nie posiada drukarki, identyfikator może odebrać w punktach informacyjnych ZIKiT ( np. przy pl. Bohaterów Getta) oraz w siedzibach rad dzielnic.

Więcej m.in. o ruchu taksówek, kurierów i... dostawców pizzy, a także funkcjonowaniu komunikacji miejskiej podczas ŚDM - w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Polskiego”.

Informacje o ŚDM

Szczegółowe informacje dotyczące np. tego, w jakiej strefie znajduje się dana ulica, udzielane są pod numerem telefonu 12 616 8606 (między godz. 7.30 a 15.30).

Na stronie internetowej www.sdminformacjadrogowa.pl zamieszczone są informację o planowanych ograniczeniach w ruchu w trakcie ŚDM

Ze stron krakow.pl i zikit.krakow.pl można podbierać identyfikatory uprawniające do poruszania się autem po Krakowie.

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/swiatowednimlodziezy2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski