MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak Jerzy Rojek farbą piętnował komunistów

Redakcja
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA. "Jaruzelski" - tej treści napis czerwoną farbą znalazł się na pomniku z czasów PRL. Akcja wywołała emocje w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Działacz pierwszej "Solidarności" zapowiada, że co roku będzie malował nazwiska komunistów na pomniku FOT. ROBERT SZKUTNIK

Do namalowania napisu 13 grudnia przyznał się Jerzy Rojek, mieszkaniec Kalwarii Zebrzydowskiej, były więzień polityczny i działacz NSZZ "Solidarność" huty "Baildon" w Katowicach.

W 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego namalował na pomniku w rynku miejskim czerwoną farbą napis "Jaruzelski". Rozrzucił też wydawane przez siebie pismo i ulotki przypominające ofiary stanu wojennego. Po akcji zgłosił się na policję.

- W każdą rocznicę będę malował na tym pomniku jedno nazwisko z czasów komunistycznego reżimu: Bieruta, Gomułki, Kiszczaka czy Gierka - zapowiada Jerzy Rojek. Dodaje, że sprawcy zbrodni komunistycznych, m.in. tych dokonanych w kopalni "Wujek" muszą być osądzeni. Mieszkańcy przyglądający się akcji malowania napisu byli oburzeni postępowaniem Rojka.

- To przybłęda ze świata. Takie akcje to niech on robi w Warszawie. To jest nasz pomnik - mówi Józef Stanowski z Kalwarii Zebrzydowskiej, którego ojciec Karol walczył w Batalionach Chłopskich. Dodaje, że na pomniku powinna być tablica poświęcona ofiarom pacyfikacji wsi Bugaj dokonanej przez hitlerowców.

Podobną opinię wyraził 80-letni Stanisław Pałosz, rodowity kalwarianin. To nie pierwszy spór wokół pomnika. Mieszkańcy miasta sprzeczają się o niego od 1989 r.

Monument postawiono z inicjatywy PZPR w 1962 r. na 20-lecie powstania ideowej poprzedniczki - Polskiej Partii Robotniczej. Na obelisku widniał napis: "Cześć i chwała bojownikom poległym o Polskę Ludową. Społeczeństwo Ziemi Wadowickiej". Potem "Solidarność" chciała zburzenia pomnika.

W końcu z boku obelisku umieszczono tablicę przypominającą m.in. udział mieszkańców w walkach z okupantem niemieckim.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski