Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak krakowianie szukają mieszkania? Ważna cena, lokalizacja i otoczenie

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Karolina Misztal
Mały, ale funkcjonalny metraż, dobra lokalizacja oraz niska cena - to ideał dla przeciętnego krakowianina poszukującego mieszkania.

Kawalerki rządzą

Eksperci Metrohouse i Expandera twierdzą, że niezależnie od pory roku na krakowskim rynku nieruchomości rządzą kawalerki.
- Takie mieszkania sprzedają się najszybciej, są również najbardziej pożądanym i zarazem najmniej dostępnym produktem. Najatrakcyjniejsze cenowo jednopokojowe lokale znajdziemy wśród ofert deweloperskich, co jednak wiąże się z wydłużonym terminem przeniesienia własności - mówi Aneta Thomas, ekspert Metrohouse.

Dużą popularnością cieszą się także mieszkania 50-metrowe. - Osoby, które stoją przed #decyzją o zakupie pierwszego mieszkania, wnikliwie analizują jego cenę i lokalizację. Kluczowy jest też metraż - zazwyczaj nabywcy pytają o kawalerki i dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 50 metrów kwadratowych oraz ustawny rozkład pomieszczeń - potwierdza Mateusz Juroszek, wiceprezes firmy ATAL w rozmowie z portalem RynekPierwotny.pl.

- Kiedyś klasyczne dwa pokoje z osobną jasną kuchnią, dziś sprzedawane w atrakcyjnych cenach inwestorom i przez nich remontowane, stają się nowoczesnym układem z dwiema sypialniami oraz salonem połączonym z aneksem kuchennym. Dodatkowo, zwykle są wykańczane „pod klucz”. Dzięki takim zabiegom lokale w starszym budownictwie, czy nawet w wielkiej płycie zyskują nową, dopasowaną do potrzeb nabywców funkcjonalność - dodaje ekspertka.

Nowa Huta i centrum

Jak wynika z danych serwisu Otodom.pl, wśród użytkowników, którzy chcą kupić mieszkanie w tym portalu, największym zainteresowaniem cieszy się Nowa Huta. Minimalnie mniejszym powodzeniem może poszczycić się Stare Miasto. Kolejne miejsca zajmują Krowodrza, Dębniki, Ruczaj, Grzegórzki, Prądnik Biały, Podgórze, Bronowice i Czyżyny.

- Bardzo wyraźnie widać, że ponad 20 procent wszystkich poszukujących mieszkań w naszym serwisie wybiera właśnie spośród tych dwóch dzielnic. Nowa Huta przyciąga atrakcyjnymi cenami, zaś Stare Miasto prestiżem oraz dobrą komunikacją - komentuje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.

W porównaniu z danymi za listopad 2017 r., można zauważyć nieznaczne zmiany dotyczące zainteresowania poszczególnymi dzielnicami. Na początku tego roku zmniejszyła się różnica pomiędzy Nową Hutą i Starym Miastem. Styczniowe zmiany dotknęły także Ruczaj i Grzegórzki, które zamieniły się pozycjami w rankingu, podobnie jak Podgórze i Bronowice.

Cena i lokalizacja

Szukając mieszkania krakowianie zwracają uwagę na cenę i lokalizację. Ta ostatnia niekoniecznie musi być w samym centrum, ale ważne są dostęp do komunikacji miejskiej czy bliskie położenie szkoły.

- Kupujący w dalszym ciągu zwracają uwagę przede wszystkim na cenę, jaką muszą zapłacić za konkretne mieszkanie. Drugim czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie jest lokalizacja - mówi dla portalu RynekPierwotny.pl Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service. Jego zdaniem, wartościami dodatnimi są blisko zlokalizowane sklepy czy też lokalne restauracje, a przede wszystkim dobra komunikacja miejska. - Nawet jeśli inwestycja położona jest dalej od centrum miasta, to przy dobrym i łatwym połączeniu nie stanowi to aż tak dużego problemu dla kupujących - dodaje dyrektor Potoczek.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

dziennikpolski24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski