Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak krakowskie organizacje edukacyjne pomagają Ukrainie?

Radosław Uliszak
Rosyjska agresja na Ukrainę najbardziej dotyka mieszkańców tego kraju. I to nie tylko tam za Bugiem, ale i tych mieszkających w Polsce.

Ten temat już pojawia się zapewne na szkolnych lekcjach, gdy uczniowie na godzinach wychowawczych, geografii, historii czy wiedzy o społeczeństwie pytają swoich nauczycieli o wojnę, o której słyszą i widzą w przekazach medialnych. Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych (PSNPP) we współpracy z z „Będzie Lepiej” Fundacją Ks. Mieczysława Malińskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który tradycyjnie bardzo szybko odpowiada na potrzeby nauczycieli zorganizowało 1 III 2022 r. przeprowadzone zdalnie szkolenie dla nauczycieli z całej Polski na temat „Jak rozmawiać z uczniami w kontekście obecnego kryzysu?”.

Prelegentką była terapeutka p. Weronika Potaczek, która odpowiadała także na bieżąco na pytania nauczycieli uczestniczących w spotkaniu. W czasie spotkania nauczyciele otrzymali przede wszystkim wsparcie na temat tego czy i jak rozmawiać o toczącej się wojnie. Padały pytania o rolę nauczycieli i rodziców w diagnozowaniu uczuć związanych z wojennym złem. Zwrócono uwagę na delikatność poruszania kwestii rosyjskiej agresji szczególnie w klasach z uczniami pochodzącymi z Rosji czy Ukrainy lub obydwu tych krajów. Nie zabrakło praktycznych wskazówek na temat roli nauczyciela jako diagnosty i inicjatora działań mogących zmniejszyć negatywny wpływ bieżącej sytuacji na dzieci.

Materiały ze szkolenia udostępniono bezpłatnie na stronie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych (https://psnpp.org.pl/aktualnosci/).

Kolejna akcja kierowana jest głównie do ukraińskich dzieci, które znalazły schronienie w Krakowie. PSNPP wraz z „Będzie Lepiej” Fundacją Ks. Mieczysława Malińskiego oraz Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli organizuje właśnie bezpłatne lekcje języka polskiego. Mają one z założenia pomagać uchodźcom w przezwyciężeniu bariery językowej w nowym miejscu i dzięki rutynie szkolnych zajęć dać im szansę oderwania się od wojennej traumy. Zajęcia będą uruchamiane, w miarę napływu chętnych.

Na razie przewidziano cztery grupy wiekowe:

- dzieci w wieku 6-9 lat (czwartki 15:00-16:00);
- dzieci w wieku 10-14 lat (wtorki 14:00-15:00);
- młodzież w wieku 15-18 lat (czwartki 11:00-12:00);
- dorośli (wtorki 14:00-15:00).

Spotkania odbywać się będą w Krakowie przy ul. Garbarskiej 1, w budynku krakowskiego ośrodka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli czyli nieopodal krakowskiego Rynku Głównego. Ciężar organizacyjny bierze na siebie z „Będzie Lepiej” Fundacja Ks. Mieczysława Malińskiego.

Zapisywać się można już teraz, korzystając z poczty elektronicznej ([email protected]) lub poprzez kontakt SMS-em czy komunikatorem WhatsApp (+48 504 17 66 26).

Zdecydowani mogą już teraz wypełnić internetową wersję formularza zgłoszeniowego umieszczonego pod adresem https://forms.office.com/r/u2JyMVYus2.

Osoby chcące wesprzeć edukacyjną akcję, mogą wpłacać dobrowolne datki korzystając z serwisu Zrzutka (https://zrzutka.pl/spvh5k).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski