Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kronikarza Jana Długosza powtórnie na Skałce pochowano

Paweł Stachnik
Rocznica. 134 lata temu, 19 maja 1880 r., na Skałce odbył się powtórny pogrzeb Jana Długosza. Złożenie szczątków kronikarza w podziemiach kościoła zapoczątkowało tam Kryptę Zasłużonych.

Pomysł, by w godny sposób pochować prochy Długosza, pojawił się dużo wcześniej, bo już w 1858 r., wśród krakowskich naukowców zajmujących się badaniem i wydawaniem jego dzieł.

Okazją miała być przypadająca w 1880 r. czterechsetna rocznica śmierci Długosza, a bodźcem fakt, że doczesne szczątki kronikarza przechowywane były na Skałce w niezbyt odpowiedni sposób. Zmarłego w 1480 r. historyka pochowano bowiem we wnętrzu kościoła św. Stanisława na Skałce, lecz później, w XVII w., podczas przebudowy świątyni grób ten usunięto, a kości Długosza włożono do glinianego naczynia i zamurowano w niszy znajdującej się w krypcie pod kościołem.

Tak pisał o tym w 1791 r. Tadeusz Czacki: „Ten wielki człowiek nie ma nawet trumny, ale kości Jego w miejscu własnej bogatej fundacji [Długosz był fundatorem klasztoru na Skałce – przyp. PS] w garnku glinianym złożone”…

Inicjatorzy nowego pochówku zamierzali uczynić z niego ważne wydarzenie o charakterze patriotycznym. Pochówkowi miał towarzyszyć zwołany do Krakowa po raz pierwszy zjazd historyków polskich z trzech zaborów.

19 maja 1880 r. rano do wyremontowanej krypty na Skałce weszli uczestnicy uroczystości: prezydent Krakowa Mikołaj Zyblikiewicz, profesorowie UJ, przeor klasztoru o. Ambroży Federowicz oraz prof. Józef Łepkowski. W środku wyburzono kilka cegieł i wydobyto z niszy naczynie ze szczątkami Jana Długosza. Prof. Józef Majer zbadał kości pod względem medycznym. Zauważono, że brakuje wśród nich… głowy, która zapodziała się nie wiadomo gdzie i kiedy.

W naczyniu znaleziono za to flaszkę z listem, w którym napisano: „W tym tu garnku znajdują się kości Długosza, kanonika i historyka Królestwa Polskiego”. Po odczytaniu kartki o. Ambroży odmówił oracje, a prof. Łepkowski przełożył kości do metalowej trumienki ozdobionej na wierzchu herbem Wieniawa i inicjałami kronikarza, zalutowanej następnie przez majstra blacharskiego Pinkalskiego.

Trumnę przeniesiono do kościoła i ustawiono na katafalku. Po nabożeństwie trumnę na własnych barkach przenieśli do krypty rektor i profesorowie UJ. Tam złożono ją w przygotowanym sarkofagu. Na koniec przemówił bp Dunajewski, który w imieniu ojczyzny powierzył opiekę nad nowym Panteonem Narodowym zakonowi paulinów.

Kryptę na trzy dni udostępniono publiczności, w katedrze na Wawelu umieszczono tablicę ku czci Długosza. Wieczorem 19 maja w Starym Teatrze wystawiony został „obraz historyczny” w 3 aktach autorstwa Józefa Szujskiego pt. „Długosz i Kallimach” odegrany przez zespół amatorski studentów.

Tak oto powstał w Krakowie na Skałce Panteon Narodowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski