Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kupić tańsze leki. Możesz zaoszczędzić!

Katarzyna Borek
Każdy aptekarz ma obowiązek wydać nam, na nasze żądanie, tańszy odpowiednik leku refundowanego - o ile lekarz nie uznał inaczej
Każdy aptekarz ma obowiązek wydać nam, na nasze żądanie, tańszy odpowiednik leku refundowanego - o ile lekarz nie uznał inaczej Fot. 123RF
Prawa pacjenta. Wyjaśniamy, na jakich zasadach państwo dopłaca do lekarstw. Podpowiadamy, jak zamienić lek na tańszy odpowiednik.

Gubisz się w skomplikowanym słownictwie i zasadach przyznawania przez NFZ niższej odpłatności za leki? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który wyjaśnia, na jakich zasadach dofinansowany (refundowany) jest zakup lekarstw i jakie wymagania trzeba spełnić!

Skąd się wzięła refundacja leków

Stąd, że państwo chce nam zapewnić dostęp do produktów leczniczych skutecznych, bezpiecznych i obecnych na polskim rynku - jednocześnie zmniejszając koszty ponoszonego przez nas leczenia. Jednym z instrumentów kształtujących politykę lekową państwa jest właśnie refundacja.

Zapamiętaj: dzięki refundacji pacjent ma możliwość nabycia produktów (leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych), których cały lub częściowy koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia - na podstawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wykaz tworzy Ministerstwo Zdrowia.

Co się bierze pod uwagę

Przy tworzeniu wykazu uwzględnia się wartość terapeutyczną leku, bezpieczeństwo jego stosowania oraz koszt terapii.

Pierwszeństwo w umieszczaniu na wykazach powinny mieć leki, które gwarantują wysoki efekt terapeutyczny przy najniższych kosztach.

Ta lista refundacyjna aktualizowana jest co dwa miesiące. To umożliwia sprawne wprowadzanie na nią nowych produktów, których skuteczność została udowodniona, a także leków generycznych. Są to odpowiedniki leku oryginalnego, zawierające tę samą substancję czynną.

Które produkty podlegają refundacji

1. Leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne dostępne w aptece na receptę - w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym.

2. Leki recepturowe przygotowane z surowców farmaceutycznych lub leków gotowych, dla których wydano decyzję administracyjną o objęciu refundacją - pod warunkiem że przepisana dawka leku jest mniejsza od najmniejszej dawki leku gotowego w formie stałej, stosowanej doustnie.

3. Leki niedopuszczone do obrotu w Polsce, sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego.

4. Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezgłoszone i niewprowadzone do obrotu na terenie kraju - chodzi tu na przykład o preparaty do początkowego żywienia niemowląt.

Dla kogo

Prawo do refundowanych leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych mają następujące osoby:

- ubezpieczone;

- inne niż ubezpieczone, posiadające obywatelstwo polskie, które mieszkają w naszym kraju i spełniają kryterium dochodowe;

- posiadające obywatelstwo polskie, które nie ukończyły 18. roku życia lub mieszkające w Polsce kobiety, które są w okresie ciąży, porodu czy połogu;

- które nie posiadają polskiego obywatelstwa, korzystają ze świadczeń zdrowotnych na zasadach określonych w innych przepisach i umowach międzynarodowych.

Gdzie kupić leki refundowane

Możemy je kupić w każdej aptece, która ma podpisaną z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na realizację recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

Konsultacja merytoryczna poradnika: Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ

Ważne informacje

Przywóz i wywóz lekarstw

Polskie prawo reguluje przywóz do naszego kraju produktów leczniczych kupionych za granicą na potrzeby własne. Zgodnie z nim jednorazowo można przywieźć do pięciu najmniejszych opakowań leku. Dotyczy to zarówno osobistego przewożenia leku przez granicę, jak i innych możliwych form jego dostarczenia, np. zakupów w zagranicznej aptece internetowej w ramach usługi kurierskiej.

Ta zasada nie dotyczy jednak produktów leczniczych zawierających tzw. środki kontrolowane (na przykład odurzające).

Z kolei wywóz leków za granicę na tzw. potrzeby własne regulowany jest prawem państw, na terytorium których produkty te miałyby być przewiezione. Kraje podejmują tę decyzję (czy pozwolić na taki przewóz i ew. w jakiej skali) we własnym zakresie.

Gdy leżysz w szpitalu

Pacjentowi przebywającemu i leczonemu w szpitalu przysługują w ramach tego leczenia wszystkie niezbędne świadczenia - także leki. Niedopuszczalne jest wystawianie recept i zmuszanie pacjentów do wykupienia leków koniecznych do leczenia w szpitalu. Przy wypisie z lecznicy lekarz powinien wystawić nam receptę na niezbędne leki wymienione w naszej karcie informacyjnej.

Czytaj ulotkę!

Zatwierdza się ją podczas rejestracji leku i dołącza do każdego opakowania. Ulotka zawiera wszystkie najważniejsze informacje, z którymi powinniśmy się zapoznać przed pierwszym zażyciem danego preparatu. Informacje, które powinny znaleźć się w ulotce, to m.in.:

1) nazwa leku i powszechnie stosowana nazwa substancji czynnej (jeżeli lek zawiera tylko jedną substancję czynną);

2) wskazania do stosowania;

3) informacje niezbędne przed rozpoczęciem stosowania leku - przeciwwskazania, odpowiednie środki ostrożności związane ze stosowaniem leku, interakcje, np. z alkoholem;

4) ostrzeżenia dotyczące szczególnych grup użytkowników (w szczególności dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, pacjentów w podeszłym wieku).

Tniemy ceny

Podpowiadamy, jak zamienić lek na jego tańszy odpowiednik. Wyjaśniamy, kiedy jest to niemożliwe.

Twoje leki mogą być tańsze!

Większość leków ma swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy terapeutycznej, czyli działają tak jak droższe.

Zapamiętaj, bo się opłaca

Wydawanie przez aptekarzy tańszych odpowiedników leków refundowanych umożliwia Ci dostosowanie - w całkowicie bezpieczny dla Ciebie i zgodny z prawem sposób - farmakoterapii zleconej przez lekarza do Twoich możliwości finansowych.

Zapamiętaj: większość leków sprzedawanych w polskich aptekach ma swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy w leczeniu.

Co zrobić, by zaoszczędzić

Jak zamienić lek na tańszy odpowiednik? Po prostu zapytaj w aptece, czy w Twoim przypadku istnieje taka możliwość.

Warto wiedzieć o tym, że farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż przepisany na recepcie (lek o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, niepowodujący różnic terapeutycznych i o tym samym wskazaniu terapeutycznym).

Dotyczy to również leku objętego refundacją, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie.

Nie zawsze dostaniesz tańszy

Pamiętaj: masz prawo żądać wydania leku, którego cena detaliczna jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie - tyle że nie zawsze! Nie dotyczy to sytuacji, gdy lekarz umieścił na druku recepty adnotację „Nie zamieniać”.

W takim przypadku farmaceuta nie może zamienić przepisanego Ci leku!

Specjalna infolinia

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło dla pacjentów specjalną infolinię o tańszych odpowiednikach leków refundowanych. Po to, by upowszechnić wiedzę o możliwości zamiany leków oraz poszerzyć i ułatwić pacjentom dostęp do fachowej informacji na ten temat. Codziennie w godzinach 8.00-20.00 pod numerem 22 123 98 00 farmaceuci udzielają informacji o możliwości zamiany leków refundowanych przepisanych przez lekarzy na ich tańsze, bezpieczne i skuteczne odpowiedniki. (kb)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski