Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak leczyć nowotwory?

Redakcja
Grażyna Piotrowska i dr Piotr Brandys, inicjatorzy zorganizowania konferencji Fot. EWA TYRPA
Grażyna Piotrowska i dr Piotr Brandys, inicjatorzy zorganizowania konferencji Fot. EWA TYRPA
Kobiety cierpiące na raka piersi są najlepiej zorganizowaną grupą wśród chorych na nowotwory. Nie są bierne, ale usiłują coś robić nie tylko na rzecz swojego środowiska, ale w szerokich obszarach. Przykładem jest Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Amazonka" w Krzeszowicach. w sobotę zorganizowało konferencję "Profilaktyka, epidemiologia i leczenie najczęstszych chorób nowotworowych".

Grażyna Piotrowska i dr Piotr Brandys, inicjatorzy zorganizowania konferencji Fot. EWA TYRPA

KRZESZOWICE. Na raka płuc w 90 procentach zapadają palacze. Jedyną metodą zapobiegania jest rzucenie palenia.

Była ona kierowana do wszystkich interesujących się zdrowiem, ale głównie do lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek. - To ciekawe, merytoryczne i rzetelne wykłady prowadzone w przystępnej formie. Ponadto konferencja została dobrze przygotowana pod względem organizacyjnym - oceniła spotkanie Maryla Wicher, położna środowiskowa i poradniana w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rudawie (gm. Zabierzów). Interesowały ją wszystkie prelekcje, ale najbardziej o raku piersi. Zaprezentował ją dr Tomasz Walasek z Instytutu Onkologii w Krakowie. z tą chorobą styka się w swojej pracy. Choroba zbiera duże żniwo. Trzykrotnie częściej rak dotyka kobiety, których matki lub siostry także chorowały. Ryzyko rośnie u kobiet otyłych, regularnie spożywających alkohol, stosujących hormonalną terapię zastępczą, antykoncepcję a także palących papierosy.

Ta ostatnia używka jest główną przyczyną zachorowań na raka płuc. - w 90 procentach wykrywa się go u palaczy, ale w jej przypadku nie ma badań przesiewowych i nie ma możliwości stosowania profilaktyki farmakologicznej. Jedyną metodą profilaktyczną jest rzucenie palenia - mówił dr Marcin Hetnał z IO.

- Tematy, które były poruszane podczas konferencji są mi na ogół znane, ale warto było wiedzę tę utrwalić - powiedziała nam Joanna Dyba pielęgniarka z Olkusza. Jej zdaniem interesujący m.in. był wykład o konieczności dbania o higienę ustnej. Zaniedbania w tym względzie mogą prowadzić do podrażnienia błony śluzowej, a następnie do stanów zapalnych, sprzyjających powstawaniu komórek rakowych.

Monika Szczurek jest instrumentariuszką w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie. Często asystuje przy zabiegach. w Krzeszowicach dowiedziała się o nowych technikach w leczeniu nowotworów, np. że w przypadku raka krtani skuteczna jest radioterapia. Zainteresowała ja także prelekcją na temat raka piersi.

Również wysoko konferencję oceniają lekarze interniści z NZOZ-u "Medycyna" w Olkuszu: Andrzej Amborski, Czesława Michałek oraz Kazimierz Michałek. Uważają, że bardzo dobrym pomysłem było zorganizowanie jej wspólnie dla lekarzy i pielęgniarek. Szczególnie zainteresował ich wykład wprowadzający, który poświęcony był systemowi finansowania świadczeń. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy powinno się stosować najnowocześniejsze metody leczenia, jeśli trzeba przy współfinansowaniu pacjentów, czy zachować metody tradycyjne.

Lekarze z Alwerni podkreślali, że rzadko mają wolne soboty, bo cały czas się szkolą. - Dzięki temu nie umykają nam ważne informacje na temat osiągnięć w badaniach i metodach terapii. Nie wszystko z tego, co uda się przeczytać można wykorzystać w swojej praktyce. Natomiast wykładowca przekazuje swoje osobiste doświadczenia - powiedzieli nam lekarze. Należeli do nielicznej grupy lekarzy uczestniczących w konferencji. - Ubolewam nad tym, bo właśnie lekarze mieli tu okazję, bezpłatnie, dowiedzieć się wielu rzeczy - skomentował dr Piotr Brandys z IO. Sam, w bardzo przystępnej formie, mówił o nowotworach przewodu pokarmowego. Uważa, że tak wiedza, przekazana przez niego, jak i innych onkologów, jest przydatna każdemu, ale najbardziej lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, do których pacjent po leczeniu specjalistycznym powinien wrócić. - To praktyka stosowana na świecie. w Polsce pacjent onkologiczny jest dla lekarzy rodzinnych pacjentem niechcianym i dlatego zwykle pozostaje pod opieką specjalistyczną - powiedział dr Brandys, który jest opiekunem krzeszowickich "Amazonek" i razem z prezes Grażyną Piotrowską, inicjatorem zorganizowania konferencji.

Ewa Tyrpa

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski