Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieszka Joe Biden? Biały Dom można zwiedzić za pomocą aplikacji. To najpilniej strzeżony budynek świata – jakie sekrety skrywa?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Domena publicznaMorze tulipanów przed Białym Domem.
Domena publicznaMorze tulipanów przed Białym Domem. Flickr.com / Andrea Hanks / Domena publiczna
Spotkanie przedstawicieli Polski z prezydentem USA to ważne wydarzenie. Przywódca Stanów Zjednoczonych na co dzień urzęduje w swojej rezydencji zlokalizowanej w Waszyngtonie. Co ciekawe, słynny Biały Dom można teraz zwiedzić także za pomocą aplikacji. Co skrywa ten najpilniej strzeżony budynek świata? Czy Polacy mogą zwiedzić siedzibę prezydenta USA „na żywo”?

Spis treści

Jak mieszka prezydent USA?

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk udali się do USA, by spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Joe Biden powita przedstawicieli naszego kraju w Gabinecie Owalnym, zlokalizowanym w Zachodnim Skrzydle rezydencji.

Obecny prezydent USA, podobnie jak jego poprzednicy, mieszka i pracuje w rezydencji zwanej Białym Domem. To jeden z najpilniej strzeżonych budynków na świecie, którego budowę rozpoczęto już w 1792 roku. Budowa trwała aż 8 lat, a pierwszym mieszkańcem stał się John Adams – 2. prezydent Stanów Zjednoczonych i ojciec 6. prezydenta, Johna Quincy’ego Adamsa.

Obecnie w tej niesamowitej rezydencji na co dzień przebywa właśnie Joe Biden wraz ze swoją małżonką, a zarazem pierwszą damą Stanów Zjednoczonych – Jill Biden.

Biały Dom podzielony jest na kilka części:

  • Rezydencję Wykonawczą – pierwsze piętro pełni głównie funkcję reprezentacyjną. Na parterze mieszczą się m.in. biblioteka oraz pomieszczenia gospodarcze. Trzecie i czwarte piętro to miejsce zamieszkania prezydenta i członków jego rodziny, natomiast dwa podziemne piętra skrywają prezydencki schron oraz magazyny i pomieszczenia gospodarcze.
  • Zachodnie Skrzydło – miejsce pracy prezydenta oraz członków administracji: to tam znajdują się Gabinet Owalny, „sala gabinetu”, audytorium czy „pokój dowodzenia”. Zachodnie Skrzydło jest w całości wyłączone ze zwiedzania.
  • Wschodnie Skrzydło – budowę wschodniej części budynku rozpoczęto w celu ukrycia procesu tworzenia podziemnego schronu przeciwatomowego, który znajduje się tuż pod skrzydłem. W budynku umieszczono także biura pierwszej damy.
  • Dodatkowo: sąsiedni gmach Urzędu Wykonawczego Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Zobaczcie animację, dzięki której zobrazujecie sobie rozmiar tej ogromnej rezydencji:

Tuż obok wejścia znajdują się ogrody założone przez poprzednie pierwsze damy (np. Jackie Kennedy, Michelle Obamę), m.in. Ogród Różany czy Ogród Warzywny.

Gdzie znajduje się Biały Dom? Mapa

Biały Dom, podobnie jak reszta głównych ośrodków władzy federalnej (ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej) Stanów Zjednoczonych, zlokalizowany jest na terenie stolicy państwa – Waszyngtonu. Miasto mieści się w Dystrykcie Kolumbii, który przez niektórych wymieniany jest jako kandydat na 51. stan USA.

Czy Polacy mogą zwiedzić Biały Dom?

Tak, jednak organizacja zwiedzania Białego Domu przez obywateli RP jest nieco czasochłonna i skomplikowana. Na oficjalnej stronie siedziby prezydenta USA widnieje informacja o tym, że obcokrajowcy o zgodę na wstęp powinni ubiegać się poprzez ambasady własnych krajów z siedzibą w Waszyngtonie, natomiast ambasada RP wystosowała następujący komunikat:

Ambasada RP w Waszyngtonie uprzejmie informuje, że nie ma możliwości organizowania wycieczek do Białego Domu dla turystów z Polski. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej, obcokrajowcy zainteresowani wizytą w Białym Domu proszeni są o kontakt z ambasadą swojego kraju. Jednakże warunkiem zorganizowania takiej wizyty jest, aby jednym z członków grupy zwiedzającej był Ambasador albo jego zastępca. Wymóg ten uniemożliwia organizowanie przez ambasadę zwiedzania dla indywidualnych turystów z Polski.

Co zrobić, żeby mimo wszystko móc zwiedzić to popularne miejsce? Istnieją dwa wyjścia z tej sytuacji:

  • poproszenie znajomego obywatela USA o uzyskanie zaproszenia dla was,
  • organizacja wycieczki przez dowolnego kongresmena Stanów Zjednoczonych – najłatwiej wybrać tego, który na swojej stronie internetowej dysponuje już gotowym formularzem do wypełnienia. Należy pamiętać, że dokument trzeba wypełnić odpowiednio wcześnie – nawet do 4 miesięcy przed planowaną datą zwiedzania.

Zwiedzanie Białego Domu jest bezpłatne.

Kwiaty w ogrodzie
Domena publiczna

Morze tulipanów przed Białym Domem. Flickr.com / Andrea Hanks / Domena publiczna

Zakazane przedmioty – z tym nie wejdziesz do Białego Domu

Władze Stanów Zjednoczonych bezpieczeństwo stawiają na pierwszym miejscu, dlatego lista rzeczy, które można posiadać podczas wycieczki po Białym Domu, jest mocno ograniczona. Wniesienie jakich przedmiotów jest absolutnie zakazane podczas zwiedzania?

  • produkty kosmetyczne,
  • jedzenie i picie,
  • wózki dziecięce,
  • ostre przedmioty,
  • walizki, torby, a nawet plecaki,
  • kamery,
  • tytoń,
  • broń, amunicja i podobne (także gaz pieprzowy).

Jeżeli udało wam się uzyskać pozwolenie na wejście do rezydencji prezydenta USA, na wycieczkę najlepiej udać się tylko z dokumentem potwierdzającym tożsamość, ewentualnie telefonem oraz pieniędzmi.

Biały Dom: zwiedzanie za pomocą aplikacji

Jeżeli w najbliższym czasie nie wybieracie się na teren Stanów Zjednoczonych, a tym bardziej do Waszyngtonu, możecie skorzystać z bardzo ciekawej aplikacji. Dzięki niej możliwe jest obejrzenie wnętrz Białego Domu bez wychodzenia z domu, z każdego miejsca na świecie.

Co dokładnie można obejrzeć podczas wirtualnego spaceru? Przede wszystkim pomieszczenia budynku wraz z ich opisami i ciekawostkami oraz „spacery” po terenach otaczających rezydencję.

Co ciekawe, aplikacja może okazać się przydatna także podczas zwykłego zwiedzania, bowiem siedzibę prezydenta USA zwiedza się bez przewodnika. Turyści otrzymują na wejściu tylko broszury informacyjne – aplikacja z pełnymi opisami i mapami świetnie sprawdzi się więc zarówno osobom przebywającym na terenie Białego Domu, jak i ciekawskim przebywającym w zupełnie innej części świata.

Jak na razie taką formą wycieczki nie mogą cieszyć się użytkownicy sprzętu Apple – aplikacja stworzona przez White House Historical Association dostępna jest tylko w sklepie Google Play (bezpłatnie).

Ci, którzy wolą obejrzeć relację osób mających wcześniej okazję być na terenie Białego Domu, mogą obejrzeć poniższe nagranie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak mieszka Joe Biden? Biały Dom można zwiedzić za pomocą aplikacji. To najpilniej strzeżony budynek świata – jakie sekrety skrywa? - Strona Podróży

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski