MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieszkańcy podzielą miliony? Są pieniądze, ale brakuje zasad.

MAŁGORZATA MROWIEC
Amfiteatr na os. Widok zyska drugie życie dzięki budżetowi partycypacyjnemu FOT. ANNA KACZMARZ
Amfiteatr na os. Widok zyska drugie życie dzięki budżetowi partycypacyjnemu FOT. ANNA KACZMARZ
Ledwie został uchwalony budżet obywatelski, a już pojawiają się emocje. List otwarty w tej sprawie opublikowała Inicjatywa "Prawo do miasta". Autorzy piszą m.in., że największe obawy budzi "całkowity brak procedur i zasad, na jakich będzie się opierać nowy projekt". Wytykają, że pieniądze są do zagospodarowania zaledwie w rok, ich zdaniem właściwy byłby cykl dwuletni: rok planowania i rok realizacji.

Amfiteatr na os. Widok zyska drugie życie dzięki budżetowi partycypacyjnemu FOT. ANNA KACZMARZ

FINANSE. Po zeszłorocznym eksperymencie z budżetem obywatelskim w kilku dzielnicach, teraz dostaje go cały Kraków

W tegorocznym budżecie miasta na budżet obywatelski, nazywany także partycypacyjnym, zarezerwowane zostało 5 mln zł. Pieniądze zostaną wydane zgodnie z tym, co wymyślą i czego będą chcieli sami mieszkańcy. 3 mln zł trafi na ogólnomiejskie przedsięwzięcia, a 1,5 mln zł - na dzielnicowe.

- To dawanie mieszkańcom wędki, możliwości oddziaływania na władze samorządowe i decydowania - mówi Dominik Jaśkowiec, jeden z inicjatorów wprowadzenia budżetu obywatelskiego.

Zasady wykorzystywania puli dla dzielnic załatwi nowy statut dzielnic. Ma być uchwalany z końcem stycznia.

- Nie wszystkie dzielnice są zainteresowane budżetem obywatelskim, przyjęliśmy, że może 15 z 18. Więc z puli półtora miliona każda dostałaby 100 tys. zł. Rada dzielnicy może zdecydować, że dokłada dodatkowe np. 50 tys. zł - tak według radnego ma wyglądać pierwszy etap.

Następnie dzielnica ogłasza nabór wniosków mieszkańcow dotyczących inicjatyw i inwestycji, które chcieliby za te pieniądze zrealizować. Te pomysły trafiają do jednostek miejskich, które ocenią realność wykonania. To, co da się zrobić, jest poddawane konsultacjom i mieszkańcy wybierają zadania do wykonania - na spotkaniu z nimi czy w głosowaniu. Cała organizacja ma spoczywać na zarządzie dzielnicy.

Radny Jaśkowiec optuje nawet za 3-letnim cyklem dla budżetu partycypacyjnego: w pierwszym roku konsultacje, wybór zadania i opracowanie koncepcji, w drugim projekt, w trzecim realizacja. - Na razie się uczymy - mówi.

A co z zasadami dla budżetu ogólnomiejskiego? Radny Grzegorz Stawowy (PO) odpowiada, że klub radnych PO zaproponuje rozwiązania - w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi oraz urzędnikami. - Po 7 stycznia siadamy do rozmów, potrwają one pewnie około miesiąca - zapowiada Stawowy i deklaruje, że realizacja zadań może być rozłożona na dwa lata.

Wśród samorządowców z dzielnic są entuzjaści dzielenia pieniędzy przez mieszkańców - np. Rada Dzielnicy VI Bronowice już w drugim dniu nowego roku podjęła uchwałę o przystąpieniu do budżetu partycypacyjnego. Nie będzie to dla niej nowość - "szóstka" była wśród dzielnic, które w 2013 roku wzięły udział w pilotażu dotyczącym takiego budżetu. Dzięki temu mieszkańcy zyskają tu to, co sami zaproponowali i wybrali w głosowaniu, w tym odnowiony amfiteatr przy os. Widok.

Ale nie brak i innych ocen inicjatywy. - Wydaje nam się to ekstrawagancją w skrzeczącej rzeczywistości - mówi w imieniu radnych Dzielnicy V Krowodrza jej przewodniczący Piotr Klimowicz. Wylicza projekty ścieżek rowerowych czy przebudowy dróg, które w dzielnicy są od dawna gotowe, a przez lata nie znalazły się na nie pieniądze. - Najpierw powinno się w dzielnicach zaspokoić takie podstawowe potrzeby, a potem doktoryzować się z nowoczesnych form włączania mieszkańców w dzielenie pieniędzy. Zwłaszcza że to drogo wychodzi, dotychczasowe doświadczenia pokazały, że koszty organizacyjne to ponad 30 proc. przedsięwzięcia - dodaje Klimowicz.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski