Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieszkańcy poprawiliby Kraków

Małgorzata Mrowiec
Finanse. Trwa weryfikacja 656 wniosków złożonych do budżetu obywatelskiego. Są dokonywane korekty, ale żaden projekt dotąd nie przepadł

Do 20 sierpnia pomysły mieszkańców są sprawdzane przez pracowników jednostek miejskich (m.in. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu czy Zarząd Infrastruktury Sportowej) i niektórych wydziałów Urzędu Miasta. Oceniają oni, czy projekty są możliwe do realizacji, w przypadku inwestycji np. czy zaproponowano je na miejskim terenie (to wymóg).

Do połowy czerwca zgłaszało się projekty, potem ruszyła ich weryfikacja. - Na razie nie mamy informacji, by jakikolwiek projekt został oceniony negatywnie. W kilku przypadkach wnioskodawcy są zapraszani na konsultacje, by np. urealnić kosztorys, podany orientacyjnie - mówi Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych, który z ramienia magistratu koordynuje realizację budżetu obywatelskiego.

Przypomina, że regulamin pozwala raz poprawić każdy wniosek, np. można skorygować zakres inwestycji, sposoby realizacji. Niektórym pomysłodawcom urzędnicy proponują połączenie dwóch wniosków w jeden, gdy np. jedni chcą remontu placu zabaw, a inni ten sam plac proponują rozbudować.

Do wydania w ramach budżetu obywatelskiego jest 4,5 mln zł, w tym na zadania w każdej z dzielnic - po 100 tys. zł. Pośród złożonych projektów dominują te o charakterze lokalnym, dzielnicowe - jest ich 503. Pozostałe 153 wnioski dotyczą przedsięwzięć ogólnomiejskich, a dokładniej takich, które będą służyć mieszkańcom co najmniej dwóch dzielnic.

Skąd spłynęło najwięcej projektów? Rekordziści to dzielnice: IV Prądnik Biały (50 projektów dzielnicowych i 10 ogólnomiejskich), VIII Dębniki (odpowiednio 45 i 10), XIII Podgórze (42 i 11) oraz XVIII Nowa Huta (37 i 10).

Dwie trzecie stanowiły projekty inwestycyjne, a pozostałe dotyczą zakupów, przedsięwzięć edukacyjnych, imprez, rajdów. Gdyby zrealizować wszystkie propozycje, jakie zgłosili mieszkańcy, Kraków miałby przede wszystkim wyremontowane ulice i połatane chodniki, piękne, nowe lub doposażone place zabaw, oświetlone boiska, skateparki, sieć ścieżek rowerowych i niemal co krok siłownię pod chmurką.

Rewitalizację przeszłyby: skwery, parki, parkingi, przejścia dla pieszych i biblioteki. Dzieci w szkołach korzystałyby z dodatkowych lekcji angielskiego. Spacerowalibyśmy też oznakowanymi ścieżkami związanymi z historią miasta lub poszczególnych dzielnic. Byłyby też koncerty plenerowe, a w Nowej Hucie rodzice przed dziecięcą publicznością stawaliby do przeglądu teatrzyków.

- Traktuję te projekty jako materiał badawczy. Pokazują, co mieszkańcom leży na wątrobie. Powinni z tego wyciągnąć wnioski m.in. radni dzielnicowi - komentuje dyrektor Płoskonka. Radni z kolei uważają, że tak wiele wniosków dotyczących infrastruktury w dzielnicach to dowód na to, że powinni oni mieć do dyspozycji większe kwoty na swoje zadania.

Które projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego będą realizowane, zdecydują mieszkańcy (mający minimum 16 lat) w głosowaniu. Będzie ono trwało od 27 września do 5 października (papierowe i mailowe). Wcześniej - 1 września - poznamy listę zakwalifikowanych projektów, które zostaną poddane pod głosowanie. Skoro wnioski tak dobrze przechodzą weryfikację, ich autorzy mogą już powoli szykować kampanie reklamowe, by zapewnić swoim projektom sukces w głosowaniu.

Zwycięskie pomysły będą realizowane w tym roku, a wymagające więcej czasu - także w 2015 r. W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja budżetu obywatelskiego Krakowa - na 2016 rok. Odbędą się spotkania z mieszkańcami i wybór projektów, a ich realizacja przewidziana jest w 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski