Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak można udowodnić pracę w szczególnych warunkach

Kamil Gąsior, radca prawny
Twój prawnik radzi. Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach uprawnia pracownika do przejścia na emeryturę w niższym wieku niż powszechny wiek emerytalny. Warunkiem przyznania przez ZUS świadczenia emerytalnego jest wykazanie wymaganego okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach.

Z reguły ZUS uzna za udowodnione wyłącznie te okresy zatrudnienia, które zostaną stwierdzone świadectwem pracy zawierającym adnotację o świadczeniu pracy w szczególnych warunkach. W przypadku braku takiego dokumentu ZUS prawdopodobnie wyda decyzję odmowną.

W takiej sytuacji należy złożyć odwołanie do sądu powszechnego. W postępowaniu przed sądem, odmiennie niż przed organem rentowym, można dowodzić okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach za pomocą wszelkich znanych procedurze cywilnej dowodów.

Z reguły dowodami tymi będą dowód z dokumentu lub zeznań świadków oraz przesłuchania stron.

Szczególne problemy dowodowe mogą pojawić się w przypadku likwidacji lub przekształceń pracodawcy. Wówczas konieczne staje się ustalenie, gdzie znajduje się dokumentacja pracownicza, która częstokroć ma zasadnicze znaczenie dla wykazania rzeczywistego okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach.

W przypadku, gdy zakład pracy był jednostką państwową, dokumentację pracowniczą powinien przechowywać następca prawny pracodawcy, który kontynuuje działalność lub przejął majątek tego zakładu pracy.

W przypadku braku takiego następcy dokumentację pracowniczą powinien archiwizować organ założycielski lub sprawujący nadzór – np. wojewoda. Z kolei w przypadku podmiotów prywatnych o miejscu archiwizowania dokumentacji decyduje likwidator podmiotu lub syndyk masy upadłości.

W razie przejęcia prywatnego zakładu pracy obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej spoczywa na podmiocie przejmującym.

W odniesieniu do spółdzielni likwidator przekazuje dokumentację pracowniczą związkowi rewizyjnemu, a w przypadku jego braku lub likwidacji trafia ona do Krajowej Rady Spółdzielczej.

Niezależnie od tego dokumentacja pracownicza może być przechowywana przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców. Warunki prowadzenia tej działalności, w tym obowiązki wobec osób, których dokumentacja dotyczy, reguluje ustawa z dnia 14 lipca 1983 roku o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14–16.30, pod numerem: 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski