Jak można złożyć PIT za 2015 rok

Katarzyna Borek
Nasze zeznanie podatkowe za 2015 rok, m.in. popularny PIT-37, możemy złożyć do poniedziałku, 2 maja 2016 r.
Nasze zeznanie podatkowe za 2015 rok, m.in. popularny PIT-37, możemy złożyć do poniedziałku, 2 maja 2016 r. Fot. 123RF
Podatki. Do kiedy i w jaki sposób trzeba złożyć roczne zeznanie podatkowe. Jak - w razie konieczności - można dokonać jego korekty. Szczegółowych wyjaśnień udzielili nam eksperci z izby skarbowej. Przeczytaj, zanim złożysz swój PIT.

Nasze wypełnione zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mamy złożyć do urzędu skarbowego wyjątkowo do 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w sobotę.

Jak możemy złożyć zeznanie podatkowe

1. Osobiście - w urzędzie skarbowym albo polskim urzędzie konsularnym, gdzie otrzymamy potwierdzenie złożenia.

2. Nadać listem poleconym w placówce Poczty Polskiej.

3. Wrzucić do urzędomatu - to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych, wydające potwierdzenie ich przyjęcia. Może stać w urzędzie skarbowym, ale również w innych miejscach, na przykład w urzędzie gminy.

4. Wysłać przez internet w formie dokumentu elektronicznego - również w uproszczony sposób, to znaczy bez konieczności potwierdzania tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dowodem złożenia zeznania w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system, która decyduje o terminowości złożenia.

O tym pamiętaj!

1. Wskaż prawidłowo swój identyfikator podatkowy - czyli numer PESEL albo NIP.

PESEL wpisują do zeznania osoby, które w roku podatkowym:
- nie prowadziły działalności gospodarczej,
- nie były zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,
- nie były płatnikami (składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, jak i podatku, na przykład z tytułu zatrudnienia pracownika).

Jeśli nie spełniasz choć jednego z powyższych warunków, w zeznaniu podajesz NIP.

2. W zeznaniu podaj też swój aktualny adres zamieszkania.

Termin złożenia zeznania

1. Za termin dokonania zapłaty podatku uważa się - przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty podatku
- w kasie urzędu podatkowego lub podmiotu, który go obsługuje
- na rachunek tego organu w banku, placówce poczty, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, biurze usług płatniczych, instytucji płatniczej lub pieniądza elektronicznego; albo
- dzień pobrania podatku przez płatnika albo inkasenta.

2. W obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku podatnika w banku albo spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej instytucji płatniczej, instytucji pieniądza elektronicznego na podstawie polecenia przelewu lub zapłaty za pomocą innego instrumentu płatniczego niż przelew.

Gdy nie zapłacisz podatku w terminie

Powstaje wtedy zaległość podatkowa, od której musisz - bez wezwania urzędu skarbowego - naliczyć i zapłacić odsetki za zwłokę.

Korekta zeznania

Złożyłeś zeznanie i dopiero po fakcie zorientowałeś się, że popełniłeś błąd? Złóż korektę.

Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2016 roku nie trzeba już składać pisemnego uzasadnienia przyczyn dokonywania korekty.

Korektę zeznania składa się na właściwym formularzu, na którym w rubryce „Cel złożenia formularza” zaznaczamy kwadrat „Korekta zeznania”.

Jeżeli urząd skarbowy sam stwierdzi, że Twoje zeznanie zawiera niewielkie błędy rachunkowe lub inne, oczywiste, omyłki - na przykład nieprawidłowe zaokrąglenia czy zamianę kolejności cyfr - może sam z siebie je poprawić. Kopię poprawionego z urzędu zeznania dostaniesz do akceptacji. W ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia możesz złożyć sprzeciw, który automatycznie anuluje poprawki urzędu skarbowego.

Warto wiedzieć

Dane teleadresowe organów podatkowych oraz numery ich rachunków znajdziesz na przykład na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl (zakładka: Administracja Podatkowa).

Istnieje również specjalna infolinia Krajowej Informacji Podatkowej: czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18. Dzwoń na nią: z telefonów stacjonarnych pod numer 801 055 055, komórkowych 22 330 03 30, z zagranicy +48 22 330 03 30.

Ważne informacje

Finanse. Gdy nie masz pieniędzy na podatek
Może zdarzyć się tak, że z powodów finansowych nie jesteś w stanie zapłacić podatku w terminie, bo na przykład straciłeś pracę. Wtedy zwróć się do naczelnika Twojego urzędu skarbowego z prośbą o udzielenie Ci ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Takie rozwiązanie jest możliwe! W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem - Twoim lub publicznym - naczelnik może wydać decyzję:
- odraczającą termin płatności podatku lub rozkładającą zapłatę na raty
- odraczającą lub rozkładającą na raty zapłatę zaległości podatkowej z odsetkami za zwłokę
- umarzającą w całości lub części zaległości, odsetki za zwłokę, opłatę prolongacyjną.

Te ulgi przyznawane są wyjątkowo, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, ale warto spróbować, bo nic nie tracisz.

Ciekawe. Dlaczego w tym roku mamy czas do 2 maja

PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 - musimy składać do końca kwietnia. Ale w tym roku mamy czas do poniedziałku, 2 maja. Dlaczego? Bo 30 kwietnia 2016 r. wypada w sobotę, a - zgodnie z ordynacją podatkową - jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej).

Rozliczenie. Gdy masz nadpłatę. Co wtedy się dzieje

Jeżeli w zeznaniu wykazałeś kwotę nadpłaty podatku, urząd skarbowy ma na jej zwrot trzy miesiące, licząc od dnia złożenia zeznania. Jeżeli jednak złożysz jego korektę, ten okres liczony jest od dnia skorygowania zeznania.

Należy pamiętać, że urząd ma trzy miesiące od dnia złożenia zeznania na zwrot nadpłaty podatku - jednak tylko w sytuacji, gdy zeznanie jest poprawne.

Uwaga! Jeżeli w zeznaniu wystąpi różnica między podatkiem należnym a sumą odprowadzonych zaliczek, stanowiąca dopłatę, musimy ją wpłacić do 2 maja (w przypadku PIT-28 musieliśmy to zrobić do 1 lutego).

Musisz pamiętać też jednak o tym, że jeśli mamy zaległości podatkowe, to nie dostaniemy nadpłaty, choć nam przysługuje. Zostanie zaliczona na poczet zaległości.

Warto wiedzieć

Zwrot nadpłaty. Informacje praktyczne

Wyjaśniamy, na jakich zasadach następuje zwrot.

1. W przypadku gdy podatnik jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej - wyłącznie na ten rachunek wskazany przez podatnika;

2. W przypadku gdy podatnik nie musi posiadać takiego konta - zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej podatnika albo przekazem pocztowym - chyba że zażądał zwrotu nadpłaty w kasie.

Nadpłatę zwracaną przekazem pocztowym pomniejsza się o koszty zwrotu, których wysokość zależy od jej kwoty.

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest...

- ... podanie jego numeru w formularzu ZAP-3 (jeżeli jesteśmy objęci rejestrem PESEL) albo NIP-7/CEIDG-1 (jeżeli nie jesteśmy objęci rejestrem PESEL lub naszym identyfikatorem podatkowym jest NIP).

Ale nie w każdej sytuacji musimy składać ten druk.

- Jeżeli numer rachunku, który wcześniej wskazaliśmy, jest wciąż aktualny, nie musimy składać tego formularza!

Czasami odbierzesz tylko w okienku

Czasami nadpłatę odbierzemy w kasie urzędu.

Nadpłata, której wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia (11,60 zł x 2) w postępowaniu egzekucyjnym - jeżeli nie wskazano rachunku, na który ma zostać zwrócona - podlega zwrotowi w kasie. Oznacza to, że wówczas odbierzemy ją wyłącznie w kasie urzędu skarbowego.

Możesz złożyć wstępnie wypełniony PIT 37 i 38!

Ułatw sobie złożenie rocznego zeznania podatkowego. Skorzystaj z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Informacje na www.mf.gov.pl

Co w Polsce drożeje najszybciej?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Ilona

najlepiej złożyć PITa przez internet - dzięki takim programom jak PITAX można nie tylko szybko wypełnić PIT nie znając się na tym jakoś bardzo ale też można go wysłać do urzędu skarbowego. wydaje mi się, że niczego więcej do szcześcia w tym temacie nie potrzeba

Dodaj ogłoszenie