Jak oszczędzać energię?

Redakcja
EKOLOGIA. Dlaczego warto obniżyć temperaturę w domu o jeden stopień? Ile wody tracimy przez cieknący kran? Czy dużo kosztuje nas oświetlenie?

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Wiatr, słońce, biomasa, biogaz - to źródła energii, które mogą być wykorzystywane nie tylko w ogromnych instalacjach, ale także w osiedlowych albo przydomowych. W Polsce obserwujemy dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej i dużą popularność instalacji solarnych. Przyjęta przez rząd ponad dwa lata temu "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku" zakłada, że w 2020 roku 15 proc. energii będzie pozyskiwana ze źródeł odnawialnych.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Mini generatory. Wystarczy je zainstalować w miejscu, gdzie wieje wiatr, a dzięki temu można cieszyć się darmowym prądem.

Odzyskiwanie energii w samochodach. Kupując samochód zwracaj uwagę, aby był wyposażony w układ hamulcowy odzyskujący energię, co powoduje mniejsze zużycia paliwa.

Słońce - bezpłatne źródło energii. Kolektory słoneczne pozwalają pokrywać aż do 60 proc. rocznego zapotrzebowania energetycznego na przygotowanie ciepłej wody w domu.

Ocieplenie ścian. Ściany konstrukcyjne przyczyniają się do strat ciepła na poziomie nawet 30-35 procent - minimalna grubość termoizolacji powinna wynosić 20 cm, a w przypadku domów energooszczędnych 30 cm.

Izolacja poddasza i dachu. Ocieplając poddasze należy używać materiału izolacyjnego o grubości co najmniej 18 cm, co pozwala na uzyskanie przyzwoitego współczynnika przenikania ciepła.

OGRZEWANIE DOMU

Ogrzewanie budynku pochłania największą część (około 70 procent) energii zużywanej podczas eksploatacji domu, dlatego ekonomiczny system grzewczy w domu lub mieszkaniu energooszczędnym przyniesie największe korzyści w domowym budżecie.

Biorąc pod uwagę koszty wykonania systemu grzewczego i koszty eksploatacyjne w okresie użytkowania urządzeń grzewczych, najlepszym sposobem wytwarzania ciepła w warunkach polskich jest zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego. Pod warunkiem oczywiście, że do działki doprowadzona jest sieć gazowa.

Jeśli nie ma takiej możliwości, zalecaną alternatywą jest pompa ciepła, pobierająca ciepło z gruntu lub powietrza i współpracująca z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym.

Zakup i montaż pompy powietrznej to wydatek minimum 20 tys., a gruntowej ok. 40 tys. zł. Koszty inwestycyjne są dość wysokie, ale rekompensują je oszczędności wynikające z minimalnego zużycia energii. Szacuje się, że pompa ciepła zasilona 1 kWh energii elektrycznej może nam oddać do 3 kWh energii cieplnej.

Niekłopotliwym źródłem ciepła do ogrzewania domu są kolektory słoneczne, współpracujące np. z kominkiem z płaszczem wodnym. Należy jednak pamiętać, że w naszym klimacie kolektory słoneczne, jako niezależne źródło ciepła, zapewniają ciepłą wodę cały rok, jednak w sezonie jesienno-zimowym potrzebują wzmocnienia z innych źródeł.

Do ogrzewania domu jednorodzinnego można używać też paliw odnawialnych i wyposażyć dom, np. w kocioł na pelety (sprasowane wysokoenergetyczne trociny). Nowoczesne urządzenia mogą pracować bezobsługowo nawet przez 7 dni. Podczas spalania peletów powstaje minimalna ilość popiołu, który jest wartościowym nawozem nadającym się do wykorzystania w ogrodzie.
ZUŻYCIE PRĄDU

1. W ostatniej dekadzie zużycie energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym w Polsce wzrosło o niemal 40 procent

2. Od 20 do 25 procent - tyle energii elektrycznej w polskim gospodarstwie domowym zużywa oświetlenie pomieszczeń

3. Nawet do 80 procent możemy zmniejszyć zużycie prądu na oświetlenie domu, stosując świetlówki energooszczędne (świetlówki lub diody LED)

4. Około 1640 kg dwutlenku węgla rocznie mniej wzleci do atmosfery, gdy wymienisz pięć przestarzałych żarówek na energooszczędne

5. Do 2 tys. złotych rocznie można zaoszczędzić, wymieniając w swoim mieszkaniu pięć zwykłych żarówek na energooszczędne

Marcin Warszawski

Straty wody i ciepła generują wysokie rachunki. zmień to!

SPOSOBY NA ZMNIEJSZENIE STRAT CIEPŁA

* ogrzewaj pomieszczenia tylko w razie potrzeby a stosuj zawory termostatyczne - pozwalają one na indywidualne ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu

* w czasie naszego snu temperatura w pomieszczeniach powinna być niższa niż 18 stopni

* utrzymuj odpowiednią temperaturę - obniżenie temperatury o 1 stopień daje oszczędność ok. 6 procent w rachunkach za ogrzewanie

* odpowietrzaj kaloryfery przed każdym sezonem grzewczym

* wietrz pomieszczenia rozważnie: wietrzenie powinno być krótkie i intensywne - ciągłe uchylanie okien jest nieefektywne a stosuj żaluzje i okiennice - zamykając je na noc, nie tracisz wtedy ciepła

* zasłony pomagają oszczędzać energię - zasłaniaj okno, ale nie zakrywaj kaloryferów i zaworów termostatycznych

* stosuj odpowiednie okna - szyby zespolone o niskim współczynniku przenikania ciepła

* regularnie badaj sprawność dodatkowych urządzeń instalacji grzewczej (termostaty, czujniki).

SPOSOBY NA ZMNIEJSZENIE STRAT WODY

* w normalnych warunkach dla jednej osoby potrzeba dziennie 30 litrów wody o temperaturze 45 st. C lub 20 litrów o temperaturze 60 st. C

* usprawnienie instalacji ciepłej wody użytkowej stwarza duże możliwości oszczędności zarówno energii, jak i kosztów

* wymień tradycyjną słuchawkę prysznicową na wodooszczędną (są z regulacją strumienia, redukcją przepływu wody, mechanizmem napowietrzającym)

* za urządzenia oszczędne uważa się takie, w których wypływ wody nie przekracza 8 l na minutę

* stosuj urządzenia z wyłącznikami czasowymi (mechanicznymi lub optycznymi) przy zlewach, umywalkach i prysznicach

* zawsze dobieraj odpowiednią temperaturę ciepłej wody - im wyższa temperatura, tym wyższe straty

* przewody z ciepłą wodą muszą być bardzo dobrze izolowane

* stale palący się "płomyk dyżurny" (świeczka) w piecykach gazowych to koszt około 8 zł miesięcznie

* wyłączaj piecyk, jeśli nie będzie używany przez dłuższy czas (noc, w ciągu dnia) lub zdecyduj się na piec z zapłonem elektronicznym (droższy o 200 - 300 zł)

* do napełnienia przeciętnej wielkości wanny potrzeba około 150 l wody - na 5-minutowy prysznic wystarczy 30 litrów

* kapiący kran to nawet 8 metrów sześciennych straconej wody w ciągu roku - tymczasem nowa uszczelka kosztuje zaledwie 50 gr

(WARS)

Autor korzystał z pomocy i wsparcia merytorycznego Fundacji Aeris Futuro, członka Koalicji Klimatycznej.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie