Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak palić drewnem i nie zatruwać powietrza? Podajemy kilka prostych rad

Magdalena Kmita-Kulesza
W wyniku zanieczyszczenia  powietrza umiera 12 razy więcej ludzi niż wskutek wypadków. Należy wystrzegać się opału wilgotnego - świeżego lub źle wysuszonego drewna albo tzw. mułu węglowego
W wyniku zanieczyszczenia powietrza umiera 12 razy więcej ludzi niż wskutek wypadków. Należy wystrzegać się opału wilgotnego - świeżego lub źle wysuszonego drewna albo tzw. mułu węglowego Fot. Anna Kaczmarz
Ekolofia w doku. Dzięki prostej technice spalania nawet stary piec może spalać do 30 proc. mniej opału. Podpowiadamy jak ogrzewać, a przy tym nie truć.

Technika tzw. rozpalania od góry zmniejszy nie tylko koszty ogrzewania, ale jednocześnie ograniczy ilość wytwarzanych podczas spalania trujących pyłów.

Zasady rozpalania od góry

- Opał układaj na pusty ruszt, od najgrubszych do najmniejszych brył węgla lub drewna. Na górę tak zbudowanej konstrukcji połóż rozpałkę.
- Na wierzchu ułóż grubsze drewno rozpałkowe - kawałek przy kawałku. Dodaj jeszcze jedną warstwę suchego drewna, ale z patyków grubości kciuka.
- Podpal rozpałkę i zamknij górne drzwiczki. Rozpalanie wraz ze spalaniem substancji lotnych zajmie ok. 60 minut.
- Od momentu rozpalenia do chwili aż żar zejdzie do samego rusztu palenisko potrzebuje stałego dopływu powietrza.
- Temperaturę pieca można zmniejszyć przymykając drzwiczki. Otwarcie drzwi spowoduje wzrost temperatury.
- Po rozpaleniu nie trzeba dorzucać opału, aż do ponownego rozpalenia.
- Piec będzie grzał ok. 6-8 godzin, w zależności od ilości opału.

Rozpalanie od góry można stosować w różnego rodzaju piecach, w tym kuchennych, kaflowych, kominkach oraz prostych i powszechnie używanych kotłach zasypowych. Jest to technika w pełni bezpieczna. Węgiel, niemalowane i nieimpregnowane drewno, pelet i brykiet ze słomy - każde z tych paliw można palić w sposób przyjazny dla zdrowia i portfela.

Należy wystrzegać się opału wilgotnego - świeżego lub źle wysuszonego drewna albo tzw. mułu węglowego, który jest wilgotną mieszaniną węgla i skał. Używanie mokrego opału to strata pieniędzy i zagrożenie dla zdrowia - część energii zużywana jest na odparowanie wody, a wilgotne paliwo wydziela dużo trującego dymu.

Nigdy natomiast nie powinno się wrzucać do ognia śmieci, w tym plastikowych butelek, folii, papieru kolorowego czy puszek, ponieważ podczas spalania tworzyw sztucznych wytwarzają się trujące pyły i rozprzestrzeniają po pomieszczeniach, w których przebywamy. Ponadto, kotły czy piece po prostu nie są przystosowane do spalania tego typu przedmiotów, co może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Ogrzewanie budynków jest źródłem 88 proc. wszystkich znajdujących się w powietrzu trujących związków chemicznych.

Podczas procesu spalania wytwarzają się m.in. pyły i metale ciężkie, które wywołują schorzenia układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, a także powodują raka.

Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy zarówno obszarów wiejskich jak i miast. Przyjmuje się, że w jego wynika umiera rocznie ponad 40 tys. osób. To ponad 12 razy więcej niż ginie wskutek wypadków drogowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski